CiepłowodyAktualności

Człowiek tonie bezgłośnie – kiedy leży już na dnie wie, że umiera

0

Lato w pełni, każdy szuka ochłody. Część osób spędza ten czas na basenach lub nad innymi zbiornikami wodnymi. Nie byłoby to nic złego, gdyby nie najczęściej popełniany grzech – połączenie wypoczynku nad wodą z alkoholem. Połączenie bardzo niebezpieczne i zbierające rokrocznie śmiertelne żniwo.

Człowiek tonie bezgłośnie. Nikt na brzegu nie usłyszy wołania o pomoc, gdy usta i płuca wypełniają się wodą. Może ktoś dostrzeże nieporadne machanie rękami i rozpaczliwą próbę utrzymania się na powierzchni. Przerażający jest również fakt, że osoba tonąca zachowuje świadomość jeszcze przez kilka minut, kiedy leży już na dnie. Nie może się ruszyć i wie, że umiera.

Na wakacyjny wypoczynek nad wodą warto zabrać sporą ilość zwykłego zdrowego rozsądku. Z analizy tragicznych zdarzeń wynika bowiem, że wielu z nich dałoby się uniknąć, gdyby nie brak poszanowania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Do największych grzechów należą wciąż kąpiel w miejscach niestrzeżonych i niebezpiecznych, a więc takich, w których dno jest niepewne, występują prądy, a na brzegu nie czuwa ratownik. Kąpiel w naturalnych zbiornikach niesie inne niebezpieczeństwa, fala może zakryć naszą głowę, powodując zachłyśnięcie się wodą. Możemy wystraszyć się w chwili zaplątania w wodną roślinność lub zwykły foliowy worek, pływający pod powierzchnią. Na dnie mogą być rozbite butelki, a brzeg porośnięty śliskimi porostami, które uniemożliwią wydostanie się na brzeg. W końcu alkohol – najgorszy z doradców, powodujący, że przeceniamy własne umiejętności.

Często osoby, które potrzebują pomocy, nie pamiętają o tym, że przebywanie na słońcu kilka godzin, bardzo rozgrzewa organizm i skok do zimnej wody powoduje szok termiczny lub skurcze mięśni. Jeszcze trudniej jest w takiej sytuacji utrzymać się na powierzchni, gdy wcześniej był spożywany w dużej ilości alkohol. Gdy nie ma w pobliżu ratownika, bo zbiornik wodny jest niestrzeżony, jest to gotowy przepis na tragedię.

Szczególną troską powinniśmy otoczyć nasze dzieci. Okres wakacyjny nie zwalnia rodziców z opieki nad nimi. Powinniśmy wiedzieć, jak spędzają czas, organizować im wypoczynek w sposób wartościowy i przede wszystkim bezpieczny. Mając na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą, funkcjonariusze z wrocławskiej komendy miejskiej, jak co roku, wyprzedzająco prowadzą różnego rodzaju działania profilaktyczne. Jednak każde takie działania w połączeniu z rozmową rodziców lub opiekunów, na pewno dadzą lepszy efekt.

Każda osoba wypoczywająca nad wodą powinna wiedzieć, że:

  • pływać powinniśmy w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników, a także wykonywać wydawane przez nich polecenia,
  • bezwzględnie należy unikać wchodzenia do wody oznakowanej zakazami kąpieli,
  • niebezpieczne jest odpływanie daleko od brzegu i kąpiel w miejscach nieznanych,
  • do wody wchodzimy tylko w dobrym stanie zdrowia i czując się dobrze,
  • nie wolno się kąpać po zażyciu silnych leków, a także spożyciu alkoholu,
  • niebezpieczne jest wchodzenie do wody po zapadnięciu zmroku,
  • czasami zwrócenie uwagi komuś kto zachowuje się nieracjonalnie, może uratować mu życie,
  • należy umiejętnie i odpowiedzialnie korzystać ze sprzętu pływającego,
  • nad wodą dzieci mogą przebywać tylko pod nadzorem rodziców bądź ich opiekunów.
Poprzez: KMP Wrocław

Komentarze

Zostaw swój komentarz