Różnorodna, co do eksponatów, bogata w treść i starannie zaaranżowana – nowa ekspozycja muzealna we wnętrzu zabytkowej i jednej z najpiękniejszych świątyń Dolnego Śląska. To wszystko w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńcu Ząbkowickim. Muzeum Cystersów zostało uroczyście otwarte i z pewnością stanie się jedną z kulturalnych i estetycznych pereł Ziemi Ząbkowickiej.

W kamienieckim kościele od tygodnia udostępnione są dla turystów i pasjonatów historii pamiątki po zakonie cystersów, którzy przez prawie sześć wieków w oparciu o słynną maksymę „Ora et labora” tworzyli niepowtarzalne i nadal żywe wartości kultury duchowej i materialnej. Żyli modlitwą i pracą, więc oba te skrzydła ich posługi – mimo upływu czasu – są niedościgłym wzorem poświęcenia, rzetelności, ale i innowacyjności rozumianej jako determinacja w poszukiwaniu tego, co „wyżej” i tego, co „głębiej”.

Wszystko to, co przetrwało dziejowe zawirowania, i co udało się odzyskać mimo upływu czasu, teraz można zobaczyć w Kamieńcu Ząbkowickim. To, podjęta trzy lata temu inicjatywa ks. dziekana Wojciecha Jarosława Dąbrowskiego. Wśród eksponatów są księgi liturgiczne, ornaty, stuły, tabernakula, dokumenty, a także oryginalny habit cysterski. Najstarsze szaty liturgiczne mają ponad trzy wieki. W zbiorze jest także komplet ołtarzowy (dar cesarza Fryderyka Wilhelma III, który otrzymał pomoc od cystersów, co nie przeszkodziło mu później dokonać kasaty zakonu). Są też akty nadania królów czeskich i węgierskich, wierna kopia mapy dóbr kamienieckich cystersów z 1260 r. Można ponadto obejrzeć prezentację multimedialną mówiącą o historii zakonu.

Jak mówił ks. dziekan Wojciech Dąbrowski – założyciel i kustosz kamienieckiego Muzeum Cystersów: większość obiektów pochodzi z dawnego opactwa cysterskiego i tutejszej parafii. Są też dary od prywatnych osób. Ornaty oraz całe oświetlenie pomieszczenia przygotowaliśmy współdziałając z zaprzyjaźnioną parafią w czeskim Neratovie.

Środki, z których sfinansowano całe przedsięwzięcie pochodzą z projektu „Łączy nas wiara” z Euroregionu Glacensis. Muzeum w Kamieńcu Ząbkowickim ma być rozwijane, bo planowana jest jeszcze renowacja pięknie ilustrowanych zbiorów nut utworów komponowanych m.in. do wykonywania w kościele w Kamieńcu Ząbkowickim.

Ceremonia otwarcia odbyła się 2 października br. Uczestnikami byli m.in.: wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Gwóźdź, parlamentarzyści – poseł Wojciech Murdzek i senator Aleksander Szwed. Był także ojciec Wiesław Rymarczyk – przeor klasztoru cysterskiego w Henrykowie. Zakonnik nie krył radości i podziwu dla kultywowania dorobku cystersów i pamięci o jego poprzednikach w zakonie. W wystąpieniach pozostałych gości również przewijał się szacunek i uznanie dla dzieła podjętego przez proboszcza kamienieckiej wspólnoty parafialnej.

Wicemarszałek Marcin Gwóźdź podkreślał, że: wszyscy powinniśmy więcej czasu poświęcać przeżyciom duchowym blisko naszych miejsc życia rodzinnego i codziennej pracy, które – na przykładzie świątyni w Kamieńcu Ząbkowickim i stworzonej tu ekspozycji – staje się jasnym punktem na sakralnej i kulturowej mapie Ziemi Ząbkowickiej i Dolnego Śląska.

Wójt Marcin Czerniec dziękował ks. dziekanowi i wspomagającym go osobom za wzbogacenie Kamieńca Ząbkowickiego o bezcenną i atrakcyjną ekspozycję. Zapowiedział dalej, że wkrótce będą odtwarzane ogrody, jakie były zakładane i pielęgnowane przez cystersów. Stanowić będą element szerszego transgranicznego projektu, realizowanego przez gminę Kamieniec Ząbkowicki.

Muzeum Cystersów dostępne jest dla grup zorganizowanych i wszystkich chętnych po wcześniejszym skontaktowaniu się z duszpasterzami parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńcu Ząbkowickim.

Komentarze

Zostaw swój komentarz