0

Wprawdzie od tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki minęło kilkanaście dni, jednak warto odnotować wydarzenie, którego 19. ząbkowicka odsłona dostarczyła wielu dowodów na to, że zdobywanie wiedzy jest pasjonujące. Jak co roku, impreza potwierdza ciekawość i otwartość młodzieży, a pedagogom uzmysławia, że nauczanie wymaga innowacyjności.

Ząbkowicki program 22. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, w dniach 23 – 25 października 2019 r., składał się z serii wykładów, zajęć warsztatowych. Poszczególni prelegenci oferowali szeroką paletę tematyczną. Nauki humanistyczne i nauki ścisłe, pokazy eksperymentalne, prezentacje i występy artystyczne zaplanowano w każdy festiwalowy dzień od rana do popołudnia. Kolejne punkty programu realizowano w Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespole Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śląskich, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Muzeum Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, w Kopalni Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach oraz Ząbkowickim Ośrodku Kultury. Tematyka festiwalowych spotkań była naprawdę bardzo zróżnicowana. Inicjatorką i animatorką festiwalu w powiecie ząbkowickim jest dr inż. Barbara Mianowska – przez wiele lat nauczycielka w Liceum Ogólnokształcącym w Ząbkowicach Śląskich i pasjonatka nauk ścisłych.

  • Z dziedziny nauk ścisłych wybraliśmy kilka najbardziej intrygujących wątków: „7,6 miliardowa populacja ludzka, a w każdym z nas 10 do potęgi 15 bakterii”, „Czy ziemia musi być planetą głodu?”, „Jak zobaczyć temperaturę?”, „Kosmiczne hity i mity”, „Słońce – nasza życiodajna gwiazda”, „Jak zwierzęta transportują substancje po organizmie?”, „Merkury – tajemnicza planeta wielkich kontrastów”. Zorganizowano ponadto coroczny konkurs immunologiczny.
  • Sfera nauk medycznych była obecna we wszystkie dni festiwalu. Oto kilka przykładów: „Czy chcemy chorować i umierać z tych samych powodów co pokolenie naszych dziadków?”, „Wirus czy bakteria? Najlepsze sposoby na walkę z przeziębieniem”, „Pokaż mi swój szkielet… a powiem Ci kim jesteś… –warsztaty z wykorzystaniem materiału kostnego”, „Współczesne metody postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w chorobach nowotworowych”.
  • W planie zajęć były nawet tematy z dziedziny kryminologii. Oto kilka z nich: „Rany postrzałowe z broni palnej w jakim stopniu są śmiercionośne?”, „Obrażenia ciała a odpowiedzialność karna – potencjalne skutki agresywnych zachowań”, „Co każdy chłopiec i każda dziewczyna powinni wiedzieć o… zamachach terrorystycznych”, „Policyjna latarka – zobacz świat w świetle UV”.
  • Dobrą tradycją festiwalu jest reprezentacja nauk humanistycznych. Wybrane tematy: „Grzeczność nic nie kosztuje, a wygrywa wszystko, czyli etykieta językowa na co dzień”, „Moje miejsce w sieci – jak w 30 minut zaprezentować się w Internecie”, „Drugi kot(d) czyli rzecz o epigenetycy”, „O wulgaryzmach i eufemizmach”, „Od księstwa ziębickiego do powiatu ząbkowickiego”. Odbył się też coroczny konkurs wiedzy o współczesnej polszczyźnie.
  • W ramach wizyty studyjnej w Kopalni Niklu, Chryzoprazu i Opalu, czyli podziemnej trasie turystycznej w Szklarach poza wrażeniami, jakie związane były ze specyfiką miejsca, nie zabrakło również konkretnych tematów. Oto one: „Jak oznacza się minerały? – od teorii do czynu”, „Rozpoznawanie minerałów i skał z dawnej kopalni niklu w Szklarach”.

Wykład inauguracyjny „Jak zdrowo i pięknie żyć” wygłosiła prof. Alicja Chybicka. Później miał miejsce koncert „Spotkanie ze Stanisławem Moniuszką” w wykonaniu mgr Sylwii Grzybowskiej. Wśród prowadzących zajęcia festiwalowe byli m.in.: prof. dr hab. Jadwiga Sołoducho, prof. Romuald Kosina, prof. dr hab. Leszek Szenborn, prof. dr hab. Dariusz Tarnawski, prof. dr hab. Andrzej Gamian, prof. Tadeusz Dobosz, dr hab. Egbert Piasecki, dr hab. Arkadiusz Berlicki, dr hab. inż. Joanna Cabaj, dr hab. Marta Kaszowska, dr hab. inż. Krzysztof Jamroziak, dr inż. Aleksandra Bielawska-Pohl, dr inż. Magdalena Zatoń-Dobrowolska, dr inż. Anna Sławek, dr inż. Dorota Zając, dr Beata Orzechowska, dr Stanisław Madej, dr Agnieszka Krawczenko, dr Jolanta Artym, dr Ewa Tokarek-Kurnik, dr Michał Lubicz Miszewski, dr Agnieszka Tomaszewska, dr Agnieszka Żelaźniewicz, dr Krzysztof Radziszewski, dr Maciej Matyka, dr Stanisław Madej oraz dr Marta Śleziak – reprezentujący wszystkie wrocławskie ośrodki akademickie.

Ostatnia z wymienionych osób – dr Marta Śleziak – jest absolwentką ząbkowickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły, autorką publikacji naukowych i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego. Jednym z prelegentów był ponadto dr Mariusz Szpilarewicz – także absolwent ząbkowickiego LO, a obecnie burmistrz Ziębic.

Nie sposób w jednym miejscu choćby streścić wszystkich zajęć festiwalowych. Zapewne serwisy szkół będą to szczegółowo omawiać. Bezcenne jest to, że poważna inicjatywa naukowa jest kontynuowana. Dolnośląski Festiwal Nauki od pewnego czasu „walczy o przetrwanie” w kalendarzu regionu i dzięki pozytywnej koalicji środowisk naukowych i decydentów nadal odbywa się w tak rozległej terytorialnie i szerokiej tematycznie formule. W ten sposób akademicki format zajęć dydaktycznych staje się bliższy mieszkańcom mniejszych miejscowości, dla których wyjazd do Wrocławia i dostęp do tak wielu różnorodnych zajęć byłby niemożliwy w tak krótkim czasie.

Pozostaje mieć nadzieję, że samorządy powiatu ząbkowickiego zaangażują się bardziej, niż dotąd, w utrzymanie DFN-u na Ziemi Ząbkowickiej. Tym bardziej, że za rok można już planować 20. Ząbkowicką edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Foto (nieoznaczone) dzięki uprzejmości: lozabkowice.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz