Zaproszenie na spotkanie autorskie z Felicją Wołyńską

Gminne Centrum Kultury serdecznie zaprasza miłośników pięknego słowa na spotkanie autorskie z Panią Felicją Wołyńską. Odbędzie się ono 20 kwietnia 2018 r. o godz. 18:00 w sali widowiskowej.

Felicja Wołyńska jest emerytowaną nauczycielką z Kamieńca Ząbkowickiego, pedagogiem, plastykiem i poetą. To osoba kreatywna, wciąż szukająca własnych rozwiązań. Pełna inwencji, energii, pomysłów i radości tworzenia. Ową radość uważa za bezcenny dar losu, bo to oznacza, żeby wciąż odkrywać siebie i czerpać z tego siłę.  Jej własne motto brzmi:  „jeszcze we mnie tyle drzemie…”. Żyje twórczo –  pisze, rysuje i maluje, kocha muzykę i taniec. Aktywność twórcza Felicji Wołyńskiej jest dość bogata i różnorodna (tomiki poetyckie: „Kamieniec Ząbkowicki w rysunkach i wierszach”, „Wiersze nie tylko dla dzieci”, „W zaułkach pałacowych…” , „Mini traktat o tańcu”). Oprócz zainteresowań plastycznych i rymowanego słowa, wypowiada się również prozą w wielu formach np. artykuły, wykłady, szkice pamiętnikarskie, recenzje, obrazki sceniczne dla dzieci i inne. Spotkania autorskie oraz wywiady ułatwiają autorce kontakt ze środowiskiem dorosłych dzieci. Artystka jest  laureatką Konkursu „Mistrzyni Sztuki Słowa – Ponad Granicami” pod hasłem Ewa – wczoraj, dziś i jutro  zorganizowanego przez Stowarzyszenie Polka International we Wrocławiu oraz wielu innych m. in. – w  Konkursie „Piękno moich okolic” w Zielonej Górze otrzymała wyróżnienie za grafikę oraz I miejsce w konkursie na utwór o Chopinie w Ząbkowicach Śląskich.

Ważne wsparcie dla NGO

O możliwościach wsparcia organizacji pozarządowych w postaci dotacji na tworzenie miejsc pracy i ich utrzymanie mogli dowiedzieć się uczestnicy spotkania informacyjnego zorganizowanego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach.

– Okazuje się, że organizacje tzw. ekonomii społecznej, czyli np. fundacje, stowarzyszenia, centra integracji społecznej, spółdzielnie mogą uzyskać bardzo cenne wsparcie finansowe. Zarówno na wyposażenie stanowisk, jak i później na utrzymanie stanowiska, czyli pokrycie choćby kosztów ZUS-u. W nowej perspektywie pracodawca będzie zobowiązany do utrzymania stanowiska przez minimum 18 miesięcy, a na 12 miesięcy będzie mógł otrzymać świadczenie pomostowe, które będzie pokrywało koszty pracodawcy – informuje wicestarosta Mariusz Szpilarewicz.

Przedstawiciele Forum Aktywności Lokalnej z Wałbrzycha, Rafał Czocher i Andrzej Ladenberger, przedstawili informację o aktualnie realizowanych programach wsparcia oraz posiadane informacje o nowych programach, które będą wdrażane od kolejnego roku. W spotkaniu zainicjowanym przez wicestarostę ząbkowickiego Mariusza Szpilarewicza, wzięło udział  ok. 25 osób. Już podczas spotkania pierwsze osoby deklarowały zainteresowanie taką formą wsparcia. To bardzo ważna możliwość dla organizacji, które w swojej misji mają działania na rzecz lokalnej społeczności. Do zatrudnienia kwalifikuje się bowiem ściśle określone osoby spełniające jeden z warunków, np. należą do bezrobotnych sprofilowanych przez urząd pracy w tzw. III grupie oddalenia od rynku pracy. Obecnie 2/3 osób zarejestrowanych w urzędzie. – Są stowarzyszenia, które prowadzą np. podział pomocy żywnościowej, prowadzą szkoły, działania w zakresie pomocy społecznej. To daje szansę na wzmocnienie działań i pokrycie kosztów, które są najcięższe dla pracodawcy – tłumaczy Mariusz Szpilarewicz.

Więcej informacji na temat dotacji i programów można uzyskać w Forum Aktywności Lokalnej w Wałbrzychu, ul. Ludowa 1 C, tel. 748480100, w Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej, ul. Bethovena 1-2 w Wałbrzychu, tel. 746478890 oraz na stronie www.dowes.pl .

Z Budzowa jest pierwszy polski strażak, który…

Łukasz Sikorski – koordynator współpracy  THW Berlin – Lichtenberg i OSP w Budzów, jako pierwszy polski strażak zdał egzamin ratownika Technisches Hilfswerk.

Przez tydzień poznawał wszystkie tematy szkoleniowe, a także obsługę sprzętu Technisches Hilfswerk na obozie treningowym Störitzland w Brandenburgii, gdzie wraz z innymi asystentami przygotowywał się do egzaminu teoretycznego i praktycznego przeprowadzonego przez przedstawicieli Ministerstwa Sprawa Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec. Egzamin odbył się w minioną sobotę 14 kwietnia 2018 r.

Siatkarskie powitanie wiosny

Wspólne obchody pierwszego dnia wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez  i uroczystości Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim, ponieważ uczniowie klasy 2a i 2b gimnazjum realizowali projekt edukacyjny „Organizacja turnieju wiosennego”.

W tym roku 22 marca nasi uczniowie uczestniczyli w turnieju piłki siatkowej dziewcząt i piłki nożnej chłopców. Wcześniej uczniowie spotykali się w sali i rywalizowali w półfinałach, aby zagwarantować sobie wejście do finału. Do finału piłki siatkowej dziewcząt zakwalifikowały się klasy:  7a,  2a,   2b i  3a. Natomiast do finału w piłce nożnej chłopców zakwalifikowały się klasy: 7b,  2b,  3a i 3b. Kapitanowie drużyn losowali numerki, aby dowiedzieć się, z kim ostatecznie muszą się zmierzyć i o które miejsce będą walczyć ich drużyny. Uczniowie kibicowali i trzymali kciuki za swoich najlepszych zawodników.

Wyniki finału piłki siatkowej dziewcząt:

 • I miejsce – klasa 2a
 • II miejsce – klasa 7a
 • III miejsce – klasa 3a
 • IV miejsce – klasa 2b

Wyniki finału  piłki nożnej chłopców :

 • I miejsce klasa  – 2b
 • II miejsce klasa  – 3b
 • III miejsce klasa  – 7b
 • IV miejsce klasa – 3a

Wszystkie klasy starannie przygotowały się do turnieju. W czasie rozgrywek panowała wspaniała atmosfera, uczniowie świetnie się bawili, rywalizowali ze sobą w duchu fair-play. Za organizację tego turnieju DZIĘKUJEMY panu Piotrowi Jabłońskiemu oraz pani Annie Jabłońskiej, jak i uczniom klas drugich gimnazjum, którzy włączyli się w tak duże przedsięwzięcie. Bardzo dużo emocji dostarczył nam turniej, ale myślimy, że jest to sprawdzenie swoich umiejętności sportowych. Wszystkim klasom gratulujemy.

Julia B.

Kolejne spotkanie z lekarzami z Fundacji Wspieramy Seniorów za nami

18 kwietnia br. w Centrum Kultury i Bibliotece w Bardzie odbyło się drugie bardzo pouczające spotkanie z wrocławskimi lekarzami, którzy przyjechali do naszego miasta na zaproszenie burmistrza Krzysztofa Żegańskiego i  kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Wiesławy Horowskiej. Tematami spotkania był UDAR MÓZGU, jego objawy, zagrożenia życia i zdrowia oraz warsztaty udzielania pierwszej pomocy.

Podczas pierwszej części spotkania omówione zostały zagadnienia związane z udarem mózgu. Lekarze  wyjaśnili, czym jest udar mózgu i jakie są jego objawy, a także jak ważny jest czas, w którym pacjent trafia do szpitala od wystąpienia pierwszych objawów udaru mózgu. Niezwykle ważnym czynnikiem, by uratować komuś życie jest CZAS. Nie lekceważmy pierwszych objawów udaru!

Mimo że nadal nie umiemy stuprocentowo skutecznie leczyć udarów mózgu, mamy już pewne leki, które są najskuteczniejsze, gdy będą podane w jak najkrótszym czasie od pojawienia się pierwszych objawów udaru. Takie okno terapeutyczne to 4,5 godziny od momentu zachorowania .Jeśli pacjent zgłosi się następnego dnia czy po dwóch dniach od wystąpienia objawów, możemy zrobić już naprawdę niewiele – wyjaśnia prof. Ewa Jankowska, kardiolog z Fundacji Wspierajmy Seniorów”.

Druga część warsztatów, była szkoleniem z teorii oraz praktyki w zakresie właściwego reagowania i udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach np. nagłego omdlenia, bólu w klatce piersiowej, zatrzymania krążenia i innych. Seniorzy zostali zaznajomieni z prowadzeniem podstawowych czynności reanimacyjnych w sytuacji zatrzymania krążenia z zastosowaniem fantomów oraz sami mogli poćwiczyć udzielenia pierwszej pomocy na wolontariuszach z Fundacji Wspieramy Seniorów.

Na zakończenie burmistrz Krzysztof Żegański podziękował lekarzom z fundacji, za tak profesjonalne, a jednocześnie zrozumiałe dla zwykłego człowieka przekazanie wiedzy medycznej oraz zapewnił o następnych spotkaniach.

Przetarg na rewitalizację kolejnych kamienic ogłoszony

Zakład Gospodarki Komunalnej w Ząbkowicach Śląskich ogłasza przetarg

na rewitalizację 8 kamienic w ramach zadania pn.: „Rewitalizacja budynków mieszkalnych ul. Krzywa 11, Kamieniecka 6, Konopnickiej 2, Poprzeczna 6a, Proletariatczyków 4, 23, 29, Rynek 32 w Ząbkowicach Śląskich”.

Pełna treść ogłoszenia dostępna –  TUTAJ

War of Frankenstein – IX Ząbkowicka Gala Sportów Walki KFN

Już po raz IX w Hali Słonecznej w Ząbkowicach Śląskich odbyła się Gala Sportów Walki KFN.

Po raz kolejny organizatorem gali było stowarzyszenie Wataha Fight z Ząbkowic Śląskich. Gala rozpoczęła się od pokazów karate w wykonaniu dzieci, następnie odbyły się walki amatorskie oraz mecz Polska-Anglia. Elementem kulminacyjnym gali była rywalizacja zawodowców oraz walki o pasy mistrzowskie WKA.

Walki PRO-AM (AMATOR)

K1: Dariusz Łacina (Centrum Sportów Walki Honada Legnica) – Kamil Lis (Akademia Sztuk Walki Wataha Ząbkowice Śląskie)

Zwycięzca: Dariusz Łacina

K1: Małgorzata Tkocz (Klub Guardians Team Czerwionka Leszczyna) – Aleksandra Szabat (Akademia Sztuk Walki Wataha Ząbkowice Śląskie)

Zwycięzca: Małgorzata Tkocz

K1: Paweł Tekliński (Klub Semiramida Pułtusk) – Maciej Mach (Akademia Sztuk Walki Wataha Ząbkowice Śląskie)

Zwycięzca: Paweł Tekliński

Boks: Rafał Zalewski (Klub Semiramida Pułtusk) – Kacper Żurawski (Akademia Sztuk Walki Wataha Ząbkowice Śląskie)

Zwycięzca: Rafał Zalewski

K1: Damian Rymarkiewicz (Musashi Team Żnin) – Maciej Cisak (Akademia Sztuk Walki Wataha Ząbkowice Śląskie)

Zwycięzca: Maciej Cisak

K1: Tomasz Szmyt (Musashi Team Żnin) – Łukasz Słodyczka (Akademia Sztuk Walki Wataha Ząbkowice Śląskie)

Zwycięzca: Łukasz Słodyczka

Walki PRO: Polska – Anglia

 1. Mik Bacon (WKA Anglia) – Piotr Tasarski

Remis

 1. Darryl Jones (WKA Anglia) – Krystian Bernatowicz

Zwycięzca: Krystian Bernatowicz

 1. Michael Dennet (WKA Anglia) – Tomasz Kowalczyk (WKA Polska)

Zwycięzca: Tomasz Kowalczyk

Grupa PRO: WKA i Super Fight

K1: Tomasz Szyiński (Klub Guardians Team Czerwionka Leszczyna) – Bartłomiej Bielas (Akademia Sztuk Walki Wataha Ząbkowice Śląskie)

Zwycięzca: Tomasz Szyińki

K1: Dominika Chrabiniak (Fighter Klub Kaczmarek & Grodowski) – Martyna Ciaskowska (Akademia Sztuk Walki Wataha Ząbkowice Śląskie)

Zwycięzca: Martyna Ciaskowska

K1: Jarosław Lech (Klub Sportów Walki Ofensywa Myszków) – Przemysław Walków (Akademia Sztuk Walki Wataha Ząbkowice Śląskie)

Zwycięzca: Przemysław Walków

Igrzyska Sportowe Seniorów – Ziębice 2018: zagłosuj, a zostaną zorganizowane!

Seniorzy pokazują na co ich stać: Igrzyska Sportowe Seniorów – Ziębice 2018” – projekt pod taką nazwą został zgłoszony do tegorocznej edycji programu Aktywny Dolny Śląsk i został dopuszczony do głosowania. Jeśli otrzyma odpowiednie poparcie Dolnoślązaków, zostanie zrealizowany. Głosowanie właśnie się rozpoczęło!

Oddaj głos na Igrzyska Sportowe Seniorów – Ziębice 2018 >>

Co ma szansę wydarzyć się w Ziębicach, w ramach Igrzysk Sportowych Seniorów? Późnym latem w Ziębicach będą mogli się spotkać amatorzy aktywnego spędzania wolnego czasu w wieku 55+ z całego Dolnego Śląska i nie tylko. Wezmą udział w grach zręcznościowych oraz rywalizacji w popularnych dyscyplinach sportowych. Wydarzeniu towarzyszyć będą występy artystyczne oraz zajęcia z ekspertami i pasjonatami zdrowego stylu życia. Przy okazji Igrzysk zarówno uczestnicy tych sportowych zmagań, jak i osoby je dopingujące, będą mogły doświadczyć uroku Ziębic i ich okolic…

Jak można oddać głos na Igrzyska? Wystarczy wejść na stronę głosowania (tutaj >>), spośród projektów sportowych i turystycznych wybrać projekt nr 194 – Seniorzy pokazują na co ich stać: Igrzyska Sportowe Seniorów – Ziębice 2018, wpisać imię, nazwisko, kod pocztowy, pesel i numer telefonu komórkowego, a następnie oddać głos. Aby go potwierdzić, należy jeszcze przepisać do formularza kod otrzymany sms-em. Głosowanie potrwa do 22 kwietnia 2018 r. do godziny 23.59.

Pomysłodawczyniami zorganizowania w Ziębicach Igrzysk Sportowych Seniorów są Janina Lacel i Agnieszka Rzepka z Fundacji „Teraz Ziębice”. – Seniorzy to bardzo aktywna grupa społeczna, która chętnie bierze udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych, charytatywnych. Wiem o tym, bo należę do tego środowiska i na co dzień obserwuję jego aktywność, zapał i zaangażowanie. Chcemy tym bardziej je podsycać właśnie poprzez organizację Igrzysk – mówi Janina Lacel, prezes Fundacji.

Pomysł zorganizowania w naszej gminie Igrzysk Sportowych Seniorów narodził się wiele lat temu, jednak nigdy nie było odpowiedniego momentu na jego realizację. Być może teraz będzie właściwy. Potrzebujemy jednak pomocy Dolnoślązaków – bez ich głosów to przedsięwzięcie się nie uda – zwraca uwagę Agnieszka Rzepka, wiceprezes Fundacji. – Zachęcamy więc do głosowania na tę inicjatywę oraz do przekazywania informacji o niej rodzinie i znajomym. Liczy się każdy głos! – dodaje.

Program Aktywny Dolny Śląsk to dolnośląski budżet obywatelski realizowany w podziale na 5 okręgów: jeleniogórski, wałbrzyski, legnicki, wrocławski oraz we Wrocławiu. W każdym z okręgów zrealizowanych zostanie minimum 10 projektów z najwyższą liczbą głosów, w tym cztery z dziedziny kultury i sześć – z obszaru sportu i/lub turystyki. W kategorii sportowo-turystycznej w okręgu wałbrzyskim do głosowania dopuszczono 25 projektów, w tym Igrzyska Sportowe Seniorów.

Łącznie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wpłynęło 197 wniosków, spośród których do głosowania dopuszczonych zostało 151.

Nabór wniosków o dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych

Powiatowy Urząd Pracy w Ząbkowicach Śląskich ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych. Wnioski są przyjmowane już od  16 kwietnia 2018 r. i nabór potrwa do 31 grudnia 2018 r. 

Wnioski składać można w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Ząbkowicach Śl. lub przesłać pocztą tradycyjną na adres: Powiatowy Urząd Pracy, 57-200 Ząbkowice Śląskich ul. Powstańców Warszawy 7 (decyduje data wpływu do PUP).

Warunkiem otrzymania dofinansowania studiów podyplomowych będzie złożenie wystawionej przez pracodawcę deklaracji zatrudnienia po ukończeniu studiów podyplomowych na okres nie krótszy niż 3 miesiące, w pełnym
wymiarze czasu pracy.

Bliższe informacje udzielane są w pokój nr 1 (niski parter) i telefonicznie: 748166722

Załączniki:

Wniosek o dofinansowanie

Zaświadczenie organizatora

Deklaracja zatrudnienia

52. sesja Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki VII kadencji

W czwartek 26 kwietnia 2018 r. o godz. 13:00 w sali Gminnego Centrum Kultury w Kamieńcu Ząbkowickim odbędzie się 52. sesja Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki.

Przewidywany porządek obrad:

 1. Otwarcie Sesji Rady Gminy.
 2. Przyjęcie protokołów z Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 29 marca 2018 roku oraz w dniu 6 kwietnia 2018 r.
 3. Sprawozdanie z działalności Spółki ZWiK w Nowej Rudzie za rok 2017.
 4. Ocena realizacji zadań przez Centrum Integracji Społecznej Gminy Kamieniec Ząbkowicki.
 5. Podjęcie uchwał.
 6. Zapytania i wolne wnioski oraz odpowiedzi na nie.
 7. Zakończenie obrad Sesji Rady Gminy.

Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy

Bernadeta Chodasewicz

Chętnie czytane