Kamienieccy radni przystąpili do pracy [FOTO – ALBUM]

Radna Sylwia Demidowicz wybrana drugą wiceprzewodniczącą rady, zwiększone nakłady na niektóre projekty inwestycyjne, ustalenie składów komisji resortowych i wybór ich przewodniczących – to tematyka drugiej, już roboczej, sesji rady gminy Kamieniec Ząbkowicki.

Obrady miały miejsce w ubiegłym tygodniu. Dopełniono procedur związanych z konstytuowaniem się wybranej w październiku br. rady gminy. Radni wybrali drugą wiceprzewodniczącą kamienieckiej rady. Jedyną zgłoszoną kandydatką była radna Sylwia Demidowicz, która uzyskała wymaganą większość w głosowaniu tajnym. Wraz z wybranym tydzień wcześniej radnym Tadeuszem Cenarskim, będzie wspomagać radną Bernadetę Chodasewicz, która jest w rozpoczętej właśnie kadencji przewodniczącą rady gminy Kamieniec Ząbkowicki.

W głosowaniach ustalono składy wszystkich komisji, zaś komisje wybrały spośród siebie przewodniczących. Radna Jadwiga Kopacz została szefem komisji rewizyjnej. Radna Sylwia Demidowicz przewodniczyć będzie pracom komisji budżetowej. Komisję oświaty poprowadzi radny Tadeusz Cenarski. Przewodniczącą komisji petycji została wybrana radna Maria Janik.

Głównym tematem obrad były zmiany budżetowe. Radni zaakceptowali rekomendowaną przez wójta uchwałę w sprawie zaciągnięcia pożyczki długoterminowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Decyzja dotyczy rozszerzenie zabezpieczenia pożyczki z WGOŚiGW we Wrocławiu zaplanowanej na budową sieci wodociągowej w Doboszowicach i jest skutkiem wymagań stawianych przez fundusz. Do planu tegorocznych wydatków samorządowych wprowadzone zostało nowe zadania w postaci zakupu i zainstalowania wiaty przystankowej w Śremie oraz urządzenia placu zabaw przy świetlicy wiejskiej w Sosnowej. Zwiększone ponadto będą nakłady na budowę ścieżek w parku kulturowym oraz przebudowę targowiska w Kamieńcu Ząbkowickim. Zmniejszone natomiast będą planowane wydatki na rozwój infrastruktury cmentarza komunalnego i na zakup samochodu ciężarowego służącego do wywozu nieczystości stałych. Te i wszystkie pozostałe korekty budżetowe pozwolą przeznaczyć 540 tys. zł na przypadającą na rok 2018 spłatę rat kredytowych z tzw. „wolnych środków”. Odpowiadając na pytania radnych, wójt Marcin Czerniec wyjaśniał, że proponowane zmiany służą sprawnej realizacji wszystkich zadań inwestycyjnych i bieżących gminy zaplanowanych na rok 2018 oraz projektów rozłożonych w czasie na lata następne.

W czasie sesji oświadczenie dotyczące swojego statusu odczytał radny Edward Szulin. Nawiązał w nim do postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego podtrzymującego wcześniejsze postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu o uchyleniu zarządzenia zastępczego wojewody dolnośląskiego w sprawie wygaszenia jego mandatu w VII kadencji. Domagał się przeprosin od włodarza gminy, który – zdaniem radnego – miał się dopuścić podawania wojewodzie niepotwierdzonych później przez sąd administracyjny informacji, które stały się podstawą do decyzji wydanej w stosunku do radnego przez administrację rządową w 2017 r. Wójt Marcin Czerniec, odnosząc się do wypowiedzi radnego, przypomniał okoliczności, w których skutecznie wygaszono już mandat radnego z tych samych przyczyn i dodał, że jako wójt gminy nie jest stroną w sporze pomiędzy wojewodą a sądem administracyjnym. Głos w dyskusji zabrał też były przewodniczący rady Dominik Krekora, który obserwując wymianę zdań pomiędzy wójtem a radnym, skierował uwagę pod adresem tego drugiego, aby przeprosił za swoją postawę w trakcie minionej już kadencji.

Przebieg całej 2. sesji rady gminy Kamieniec Ząbkowicki można obserwować na You Tube, gdzie obrady były transmitowane.

Oddział Dzienny Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia – informacja dotycząca otwarcia

Centrum Terapii Uzależnień „Sango” w Ząbkowicach Śląskich pragnie powiadomić Państwa, że z dniem 2 stycznia 2019 r. w Centrum zostanie otwarty Oddział Dzienny Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia.

Leczenie na Oddziale refundowane jest przez NFZ. Pacjenci na oddziale będą przebywać codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 – 14:00 przez okres 40 dni. Skierowanie na oddział zostanie wypisane, po wcześniejszym umówieniu wizyty, przez zatrudnionego w Centrum lekarza psychiatrę.

W trakcie leczenia na oddziale zapewniamy pacjentom:

 • pełną diagnostykę,
 • opiekę lekarza psychiatry,
 • sesje indywidualne i grupowe,
 • psychoedukację,
 • psychoterapię,
  treningi psychologiczne,
 • wyżywienie.

W razie pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, jestem do Państwa dyspozycji pod nr. tel. 721322954.

Z poważaniem

Anna Kuczewska-Caputa

Pocztowe znaczki i zagadki

Tygryski z „Baśniowej Krainy” udały się na wycieczkę do pobliskiego Urzędu Poczty Polskiej, aby wysłać listy do Świętego Mikołaja. Bardzo serdecznie przywitała nas Pani kierownik Renata Mielnik, która troskliwie się nami zajęła i oprowadziła po różnych zakątkach budynku.

Na początku byliśmy w miejscu, gdzie kupuje znaczki, koperty i kartki. Następnie udaliśmy się do pomieszczenia, gdzie segreguje się listy oraz gdzie swoje stanowiska pracy mają listonosze. Widzieliśmy specjalne półeczki, a także duże worki, w których znajdowały się posortowane listy. Pani Renata pokazała nam duży stempel – teraz wiemy, że nazywa się datownik. Wielką frajdę sprawiało nam własnoręczne przybijanie stempli na naszych kopertach, które trafia do Świętego Mikołaja.

Wycieczka odbyła się 20 listopada 2018 r. Wszystkiego byliśmy ciekawi i zawsze uważnie słuchaliśmy tego, co opowiada nam Pani Renata. Był też czas na przymierzanie czapki i torby listonosza. Otrzymaliśmy prezenty, za które serdecznie dziękujemy. Teraz wiemy już, że praca na poczcie jest bardzo ciekawa i potrzebna. Na sam koniec naszej wycieczki wręczyliśmy podziękowania dla pracowników poczty.

Pomoc Żywnościowa od dzisiaj

Rozpoczyna się wydawanie żywności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym realizowanego w Podprogramie 2018.

Wydawanie żywności odbywać się będzie

 • 11.2018 r. – godz. 10:00 – 14:30 – Kamieniec Ząbkowicki ulice: Ząbkowicka, Wąska, Wileńska, Kłodzka, Mostowa, XXX-lecia, Kolejowa, miejscowość Starczów.
 • 12.2018 r. – godz. 10:00 – 14:30 – Kamieniec Ząbkowicki ulice: Zamkowa, Skorolecka, Paczkowska, Krzyżowa, Młyńska,   Pl. Kościelny,  Złotostocka, Lipowa, Piaskowa, Węglowa, Jasna, Leśna, oś. Przylesie, Dworcowa, oś. Krzywoustego, Oś. Chrobrego, Wiejska, Szkolna, Ogrodowa, Parkowa, Boczna.
 • 13.2018 r. – godz. 10:00 – 14:30 – Pomianów Górny, Mrokocin, Chałupki, Ożary, Śrem, Byczeń.
 • 14.2018 – godz. 10:00 – 14:30 – Doboszowice, Topola, Sławęcin, Sosnowa.

Jedyna taka pomoc – Szlachetna Paczka – finał 2018 [FOTO – ALBUM]

Nasza pomoc kierowana jest do rodzin, które walczą o siebie, nie poddają się trudnościom – mówi Piotr Białokryty – lider „Szlachetnej Paczki” w rejonie ząbkowickim. W tym roku Szlachetną Paczkę w Ząbkowicach Śląskich tworzyli przyjaciele, którzy wspólnie od czterech lat biorą udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej.

„Szlachetna Paczka” to jeden z siedemnastu ogólnopolskich projektów Stowarzyszenia „Wiosna”. W rejonie ząbkowickim organizatorzy najpierw zebrali historie 17 rodzin. Następnie każdą z nich odwiedzili i przeprowadzili szczegółowe wywiady. Tak zebrane informacje poddane były weryfikacji przez Stowarzyszenie „Wiosna” i po tej ocenie do projektu włączonych zostało 10 rodzin. Ich charakterystyki – bez danych umożliwiających identyfikację – opublikowano w bazie danych akcji 17 listopada 2018 r. Zasób ten był dostępny dla potencjalnych darczyńców, którzy mogli podjąć się zapewnienia pomocy precyzyjnie „dopasowanej” do indywidualnych potrzeb wybranej rodziny. Personalia darczyńców również są anonimizowane.

Dzięki deklaracjom darczyńców rzeczową pomoc uzyskało 10 rodzin z 3 gmin powiatu ząbkowickiego: Ząbkowice Śląskie, Stoszowice i Kamieniec Ząbkowicki.

Pomiędzy darczyńcami a rodzinami są wolontariusze. W naszym rejonie w projekt zaangażowała się kilkunastoosobowa grupa uczennic i uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich. Ich pomoc była nieodzowna przy odbiorze i przekazaniu darów w sposób zapewniający zarówno wrażliwość na potrzebujących wsparcia, jak i otwartość na ofiarodawców.

Finał tegorocznej „Szlachetnej Paczki” miał miejsce w dniach 7 – 9 grudnia 2018 r. W pierwszej fazie darczyńcy przywozili zadeklarowane przedmioty codziennego użytku, żywność, chemię gospodarczą lub inne dary do magazynów rejonowych. W Ząbkowicach Śląskich magazyn był zlokalizowany w sali sportowej Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica. W piątek wieczorem i w sobotę od rana wolontariusze oraz liderzy akcji uwijali się tam, aby odebrać paczki, odpowiednio je opisać, żeby bezbłędnie trafiły do adresatów. Sobotnie popołudnie i niedziela były już czasem dostarczania paczek do rodzin. Każda wizyta to mieszanina radości i wzruszenia…

„Szlachetna Paczka” w rejonie ząbkowickim to:

 • ofiarność 10 darczyńców indywidualnych (często wspomaganych przez szereg innych osób) lub rodzin czy środowisk związanych miejscem pracy lub zainteresowaniami,
 • praca ponad 20 wolontariuszy – dorosłych, młodzieży i dzieci,
 • dary o wartości ponad 16 000 zł,
 • ponad 70 paczek z darami (ubrania, obuwie, zabawki, produkty spożywcze, chemia gospodarcza, kosmetyki),
 • 1 łóżko rehabilitacyjne,
 • 2 lodówki,
 • 2 pralki,
 • węgiel lub materiały budowlane dostarczone bezpośrednio przez darczyńców rodzinom,
 • czas i serce poświęcone 10 wspomaganym rodzinom / osobom potrzebującym, aby Święta Bożego Narodzenia stały się dla nas wszystkich piękne.

Poprzez „Szlachetną Paczkę” chcemy pomóc w wychodzeniu z biedy. To jest pomoc, dzięki której obdarowana osoba lub rodzina zdoła pokonać chwilową trudność, zapaść. Przekazywane przedmioty i środki mają otworzyć drogę powrotu do samodzielnego życia – mówi Piotr Białokryty. Jako lider „Szlachetnej Paczki” podsumowuje tegoroczną edycję projektu, zwracając uwagę na to, że nasza pomoc kierowana jest do rodzin, które walczą o siebie i nie poddają się trudnościom. Nie są to na pewno wszystkie rodziny, do których ten rodzaj pomocy winien trafić, ale tyle po prostu daliśmy radę odnaleźć i odwiedzić.

Organizatorzy mówią zgodnie, że finał Szlachetnej Paczki 2018 to nie koniec pracy z rodzinami. Chcą się jeszcze spotykać z obdarowanymi, aby upewnić się, czy pomoc  była skuteczna i co zmieniła w życiu rodzin.

Według oficjalnego raportu Stowarzyszenia „Wiosna”, w całej Polsce podczas minionego „weekendu cudów”:

 • pomoc otrzymało 16 703 potrzebujących rodzin,
 • dostarczyło im ją do domów 12 782 wolontariuszy,
 • a przygotowało ponad 600 tysięcy darczyńców.

Wszystko dzieje się bez nadmiernego rozgłosu, ale skutecznie. Skromnie, aby nade wszystko, za sprawą darczyńców, osobiście spotkać się z obdarowywanymi i uczynić ich życie lepszym.

Mikołajkowy Turniej Karate

Ząbkowicki Klub Karate Kyokushin po raz kolejny zorganizował w hali Słonecznej Mikołajkowy Turniej Karate, który swoim patronatem objął Marcin Orzeszek – burmistrz Ząbkowic Śląskich.

W turnieju tym, oprócz gospodarzy udział wzięli zawodnicy m.in. z Nysy, Złotego Stoku, Wrocławia, Siechnic, Sobótki, Świdnicy, Legnicy, Lądka-Zdroju, Wołowa czy Brzegu Dolnego. Karatecy konkurowali na dwóch matach w kategoriach: pierwszy krok, kata do 7 lat, kata 8-9 lat, kata 10-11 lat, kata 12-13 lat oraz kata 14-15 lat.

Wyniki:

Kata dziewczyny i chłopcy do lat 7:
 1. Jan Hojniak (Legnica)
 2. Maksymilian Gręda (Lądek Zdrój)
 3. Ania Dziuk (Nysa-Złoty Stok)
 4. Mikołaj Matysiak (Świdnica)
Kata dziewczyny 8-9 lat:
 1. Nikola Marciniec (Sobótka)
 2. Aleksandra Rajkowska (Nysa-Złoty Stok)
 3. Wiktoria Waszczuk (Sobótka)
 4. Róża Mastalerz (Sobótka)
Kata chłopcy 8-9 lat:
 1. Wiktor Tajduś (Nysa-Złoty Stok)
 2. Borys Szeszuła (Wrocław-Siechnice)
 3. Aleksander Jonik (Nysa-Złoty Stok)
 4. Szymon Szydłowski (Sobótka)
Kata dziewczyny 10-11 lat:
 1. Anastazja Matysiak (Świdnica)
 2. Julia Jankowska (Wrocław-Siechnice)
 3. Milena Jesiołowska (Lądek Zdrój)
 4. Julia Oleksyszyn (Ząbkowice Śląskie)
Kata chłopcy 10-11 lat:
 1. Maciej Woźniak (Sobótka)
 2. Jakub Lipiński (Nysa-Złoty Stok)
 3. Szymon Jankiewicz (Nysa-Złoty Stok)
 4. Szymon Lewandowski (Ząbkowice Śląskie)

Kata dziewczyny 12-13 lat:

 1. Laura Piszczyk (Nysa-Złoty Stok)
 2. Marlena Gąsienica (Ząbkowice Śląskie)
 3. Paulina Odrozek (Sobótka)
 4. Angelika Charykowska (Legnica)
Kata chłopcy 12-13 lat:
 1. Krzysztof Rzepski (Nysa-Złoty Stok)
 2. Oskar Cwynar (Wrocław-Siechnice)
 3. Szymon Sobolewski (Lądek Zdrój)
 4. Konrad Sztuba (Nysa-Złoty Stok)
Pierwszy krok:
 1. Mikołaj Duraj (Nysa-Złoty Stok)
 2. Jan Złotowski (Nysa-Złoty Stok)
 3. Julita Płończak (Nysa-Złoty Stok)
 4. Astrid Baranes (Nysa-Złoty Stok)

Pluszowy miś nasz ulubiony

Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada, ponieważ w tym roku przypadł on w niedzielę więc w Szkole Podstawowej nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim obchody były przeniesione na poniedziałek 26 listopada.

W tym dniu wszystkie misie opuściły swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły. Pluszowe maskotki towarzyszyły dzieciom w czasie przerw i na lekcjach. Miś pojawił się w pracach plastycznych, w piosenkach oraz w zabawach. Dzień Pluszowego Misia to bardzo miłe, sympatyczne święto, kojarzące się z dzieciństwem, ciepłem, miękką, puchatą przytulnością. Każdy ma lub miał swojego ukochanego misia i chyba każdy zgodzi się, że zasługuje on na swój wyjątkowy dzień.

Agnieszka Wydra

Twarzą w twarz ze Świętym Mikołajem

Przedszkolaki z kamienieckiej „Baśniowej Krainy” kolejny już raz udały się do Złotego Stoku na  spotkanie ze Świętym Mikołajem. Grupa „Krasnoludków”  odwiedziła Mikołaja w Parku Techniki, a grupy „Smerfów” oraz „Tygryski” były u Mikołaja w Kopalni Złota.

Wszyscy serdecznie zostaliśmy przywitani przez pomocników Świętego Mikołaja – pracowitych Elfów. Zwiedzaniu, zarówno Kopalni Złota jak i Parku Techniki, przekształconego na Wioskę św. Mikołaja, towarzyszył szereg zadań dla dzieci. „Krasnoludki” wrzucały grosik do studni życzeń, pomagały Elfom wciągać prezenty pod gigantyczną choinkę, napędzały ogromną bombkę, aby napoić zwierzęta, karmiły marchewką zwierzęta mieszkające w wiosce, pomagały uruchomić maszynę do kruszenia złych uczynków oraz ozdabiały pierniki. Natomiast „Smerfy” i „Tygryski”  poszukiwały ukrytych minerałów. Dzieci  malowały gipsowe figurki aniołów, odbyły wędrówkę podziemnymi chodnikami w poszukiwaniu Św. Mikołaja, a po ciepłej herbatce czekał na nich przejazd podziemnym tramwajem.

Po wszystkich atrakcjach nadszedł czas na spotkanie z najważniejszą osobą – Świętym Mikołajem. „Krasnoludki”, prowadzone przez Elfy czasoprzestrzennym tunelem, a starsze grupy podziemnymi korytarzami, udały się do chatki Mikołaja, gdzie każde dziecko miało możliwość usiąść na kolanach Mikołaja, zadzwonić Jego dzwonkiem i otrzymać od Mikołaja prezent wraz z Certyfikatem Przyjaciela Świętego Mikołaja. Na koniec oczywiście tradycyjne, wspólne, pamiątkowe zdjęcia  i wszyscy szczęśliwi wróciliśmy do  przedszkola.

„Gwiazda Iraku” zakupiona, aby wesprzeć weterana wojny

Do 6 grudnia br. trwała aukcja charytatywna na rzecz Mariusza Tkaczyka „Tasiora”, który wcześniej służył w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku w składzie 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego a niedawno uległ nieszczęśliwemu wypadkowi.

Inicjatorem aukcji był Ryszard Sarnecki, kolega z tej samej jednostki wojskowej. Na licytację wystawił medal wojskowy „Gwiazdę Iraku”, którym został odznaczony za udział w misji wojskowej w Iraku. Burmistrz Miasta i Gminy Bardo Krzysztof Żegański zaoferował najwyższą kwotę i jest dumny, że mógł wesprzeć tak szczytny cel jak zbieranie środków finansowych na rzecz poszkodowanego Mariusza. W gabinecie burmistrza Ryszard Sarnecki dziękując burmistrzowi za udział w aukcji oficjalnie przekazał odznaczenie. Na razie medal „Gwiazda Iraku” wraz z książeczką o odznaczeniu i emblematem wojskowym będzie w gablocie u burmistrza, jednakże w przyszłości będzie to ulokowane w miejscu ogólnie dostępnym – Izbie Pamięci.

Jak zapewnia pomysłodawca przedsięwzięcia pozostałe osoby, które brały udział w aukcji, również przekażą środki finansowe na rzecz „Tasiora” w deklarowanej przez siebie kwocie. Oczywiście cała akcja trwa nadal i liczymy na dalszą państwa pomoc.

Powiat ząbkowicki potrzebuje nowych twarzy

W subiektywnej prasówce – na początek tygodnia – dostarczamy Państwu fragmenty artykułów związanych z terenem powiatu ząbkowickiego, jakie ukazały się w minionych kilku dniach w gazetach i portalach internetowych. Do lokalnej „prasówki” dodajemy interesujące artykuły o tematyce samorządowej z mediów regionalnych lub ogólnopolskich.

Gazeta Ząbkowicka (21.11.2018) zamieszcza wywiad z najmłodszą radną powiatu ząbkowickiego – na co dzień mieszkanką gminy Bardo.

29-letnia Patrycja Wielowska to najmłodsza radna rady powiatu ząbkowickiego. Na co dzień pracuje w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O planach na przyszłość i młodym entuzjazmie z nową radną rozmawia Karolina Golak. Czym zajmuje się Pani na co dzień? Obecnie pracuję w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ząbkowicach Śl. Od 2017 r. jestem Pełnomocnikiem Komitetu Terenowego Prawo i Sprawiedliwość w Gminie Bardo oraz asystentem społecznym senatora RP Aleksandra Szweda. Jestem mężatką i mamą 8- letniej Martyny. Czy jest Pani zaskoczona tym, że została wybrana? Nie można oceniać mojego wyniku przez pryzmat zaskoczenia, czy też bycia pewnym wygranej. Decydują ludzie i przy każdych wyborach trzeba mieć dużo pokory. Ja cieszę się, że 395 osób obdarzyło mnie mandatem zaufania. Zostałam, jak się okazało, najmłodszym radnym w Radzie Powiatu Ząbkowickiego. Uważam, że moja młodość i świeże spojrzenie na sprawy samorządu są atutem. Zrobię wszystko, żeby tego zaufania nie zawieść.

Jaki był Pani pomysł na kampanię wyborczą? W jaki sposób ją Pani prowadziła? Prowadziłam kampanię bezpośrednią i pośrednią. Chciałam dotrzeć do każdego z wyborców chociażby roznosząc materiały wyborcze-ulotki. W moim okręgu wyborczym Gmina Bardo – Gmina Stoszowice rozwieszone zostały również banery i plakaty. Mój plakat wyborczy ukazał się również w lokalnej prasie. Codziennie starałam się aktualizować swój profil na Facebook u. Skąd decyzja, aby wystartować i ubiegać się o mandat radnej? Co skłoniło Panią do decyzji na „tak”? Od dłuższego czasu interesuję się problemami z jakimi borykają się samorządy lokalne. Obserwując lokalną scenę polityczną uważam, że nadszedł czas, aby młody entuzjazm wprowadził nowe, lepsze rozwiązania. Drzemie w nas potencjał, w szczególności w młodym pokoleniu. Jestem pewna, że powiat ząbkowicki potrzebuje nowych twarzy, uczciwej pracy i pełnej przejrzystości działań. Chciałabym, żeby kontakt między społecznością, a reprezentującymi ich radnymi był doskonały. Jakie deklaracje padły z Pani strony podczas kampanii? Jestem zwolennikiem koncepcji ścisłej współpracy gmin i powiatu dla realizacji wspólnych inwestycji. Niedostateczna współpraca powiatu z gminami jest jedną z największych słabości. Nasz powiat to siedem gmin, a nie jedna. W powiecie ząbkowickim nie jest sprawny system opieki zdrowotnej – znaczącego doposażenia wymagają jednostki ratunkowe pogotowia. Większe bezpieczeństwo na drogach powiatu ząbkowickiego – w tym celu będę chciała zabiegać o zwiększenie funduszy na utrzymanie i remonty dróg powiatowych. W naszym powiecie jest wiele miejsc, które w tym temacie zasługują na szczególną uwagę. To tylko część z mojego programu wyborczego. Nie chcę składać żadnych obietnic ani słów bez pokrycia. Moim celem jest uczciwa praca dla mieszkańców powiatu.

Jak Pani zdaniem będzie układać się współpraca z pozostałymi radnymi? Zarówno tymi, którzy zasiądą w radzie ponownie, ale też tymi, którzy jak Pani zasilą skład rady po raz pierwszy? Na tą chwilę mogę powiedzieć, że czas pokaże. Oczywiście mam pewne obawy, ale jestem nastawiona pozytywnie. Od jak dawna funkcjonuje Pani w świecie polityki? Polityką interesowałam się od „zawsze”. Myślę jednak, że początek to start w wyborach samorządowych również do Rady Powiatu Ząbkowickiego w 2014 r. Wtedy się nie udało. Teraz wiem, że praca, pokora i cierpliwość zawsze zostaną docenione.

Express Miejski (06.12.2018) ujawnia opinie mieszkańców dotyczące remontów dróg w gminach: Ząbkowice Śląskie, Ciepłowody, Stoszowice i Złoty Stok.

Dobiegają końca prace związane z remontem dróg powiatowych. Sposób ich prowadzenia pozostawia jednak wiele do życzenia. Tak przynajmniej twierdzą mieszkańcy. Aktualnie na terenie powiatu trwają cztery inwestycje związane z remontem dróg powiatowych – w Brodziszowie (gm. Ząbkowice Śląskie), Grodziszczu (gm. Stoszowice), Płonicy (gm. Złoty Stok) oraz Piotrowicach Polskich (gm. Ciepłowody).

Choć pogoda sprzyja realizowaniu inwestycji, a główne zadanie, czyli położenie nowej warstwy asfaltowej na trasach zostało wykonane zgodnie z harmonogramem prac, to inwestycje wciąż nie są zakończone. Problemy pojawiają się przy pracach wykończeniowych tj. wykonaniu zjazdów do posesji, remoncie przepustów betonowych, odmulaniu i profilowaniu przydrożnych rowów i innych robotach towarzyszących. – Najczęściej prace te wykonują mniejsze firmy, które borykają się z deficytem pracowników i stąd wynikają opóźnienia i nierealizowanie całości inwestycji w terminach zawartych w poszczególnych umowach – mówi Antoni Drożdż, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Ząbkowicach Śląskich. – Nie są to problemy, które dotyczą remontów prowadzonych tylko w naszym powiecie – są one widoczne wszędzie, na terenie całego kraju. Na chwilę obecną mamy zapewnienia od kierowników poszczególnych budów, że do 17 grudnia wszelkie prace zostaną zakończone i będziemy mogli realizować odbiory dróg i domykać inwestycje – dodaje Antoni Drożdż. W Piotrowicach Polskich (gm. Ciepłowody) dobiega końca remont blisko dwukilometrowego odcinka drogi, który został zniszczony w skutek obfitych opadów deszczu w 2017 roku. Jak mówi Antoni Drożdż, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, odbiór tamtejszej inwestycji zaplanowano na 13 grudnia.  Mieszkańcy wsi apelują jednak do wykonawcy, aby w godzinach wieczornych znacznie lepiej zabezpieczał pobocza drogi, która została wyremontowana i po której poruszają się auta. – Między drogą a poboczem jest różnica poziomów, która wynosi kilkadziesiąt centymetrów. O ile w dzień jest to widoczne, o tyle w nocy stanowi to spore niebezpieczeństwo dla kierowców samochodów. Oznaczeń nie ma, taśm nie ma, dla mnie to absurd żeby zostawiać drogę na noc w takim stanie – mówi jeden z naszych Czytelników. Podobna sytuacja ma miejsce na drodze w Grodziszczu. Tam także różnica poziomów między nową jezdnią a poboczem jest zauważalna. Kierowcy mówią, że uszkodzenie auta w przypadku konieczności zjazdu z drogi na pobocze jest wielce prawdopodobne.

Przy każdej z inwestycji specyfikacja istotnych warunków zamówienia przewiduje uzupełnienie poboczy czy przebudowę zjazdów do posesji. Jeśli wierzyć słowom kierowników, którzy twierdzą, że potrzebują jeszcze dosłownie kilku dni na zakończenie prac, kierowcom jeżdżącym po nowych drogach radzimy uzbroić się w cierpliwość, zachować ostrożność i trzymać się wewnętrznej części pasa drogowego. Po odebraniu dróg i zakończeniu inwestycji naliczone zostaną kary za niezrealizowanie zadania w terminach określonych w umowach z poszczególnymi wykonawcami – zapewnia Antoni Drożdż. Jak wysokie? To ustali komisja odbierająca prace na poszczególnych odcinkach dróg powiatowych.

Telewizja Polska Wrocław (02.12.2018) emitowała reportaż na temat mało znanego obiektu zabytkowego posadowionego na terenie gminy Ziębice. KLIKNIJ TUTAJ, ABY OBEJRZEĆ PROGRAM.

Po latach dewastacji pałac w Kalinowicach Górnych pod Strzelinem znalazł nowego właściciela. Aby wyremontować rezydencję potrzeba jednak wiele pracy i pieniędzy. Dziś pałac wraz z folwarkiem to zaledwie cień tego, co można było zobaczyć tutaj 100 lat temu. O uroku rezydencji świadczą teraz jedynie stare zdjęcia i pocztówki, bo po wojnie całość stała się własnością Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Teraz pojawiła się nadzieja na odbudowę, bo dwór wraz z folwarkiem mają nowych właścicieli, którzy są zdeterminowani, aby odbudować to miejsce. – Ja jestem informatykiem z wykształcenia. Pracowałem, jak większość informatyków, po 18 godzin dziennie, całe mnóstwo programów w życiu narobiłem i uznałem w pewnym momencie, że szkoda życia, żeby zostały tylko impulsy w pamięci komputera – mówi Paweł Roszkowski z Fundacji Ratowania Dworu i Folwarku Kalinowicach Górnych. Dwór w Kalinowicach Górnych ma teraz odzyskać wygląd z XIX wieku. Pomysł podoba się mieszkańcom wsi, którzy pamiętają jeszcze piękno tego miejsca sprzed lat.  Do odbudowy dworu i folwarku potrzeba przynajmniej kilku milionów złotych. Sam remont dachu wyceniono na 600 tys. Fundacja będzie się starała pozyskać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Doba (05.12.2018) informuje o nowych rozwiązaniach technicznych zastosowanych w trakcie modernizacji trakcji kolejowych na terenie powiatu ząbkowickiego.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły na Dolnym Śląsku wymianę 21 rozjazdów, z ogólnopolskiego programu wartego 214 mln zł, współfinansowanego ze środków UE. Nowe urządzenia zapewnią bezpieczniejsze i sprawniejsze podróże koleją. Na sieci kolejowej wymieniono już 221 z 245 rozjazdów. Na Dolnym Śląsku dzięki nowym rozjazdom zagwarantowane są sprawne i szybkie podróże oraz efektywny przewóz ładunków na m.in. trasie z Wrocławia do Kłodzka w obrębie stacji: Smardzów Wrocławski, Ziębice, Bardo Przyłęk i w Lamowicach przed wjazdem do Wrocławia Głównego.

Wszystkie rozjazdy zostały wyposażone w elektryczny system ogrzewania. Takie rozwiązanie zapewni niezakłóconą pracę urządzeń nawet w trudnych warunkach zimowych. Dla pasażerów to oznacza bezpieczne i sprawne podróże koleją. Rozjazd, to ważny element linii kolejowej, który umożliwia bezpieczny przejazd pociągu z jednego toru na drugi. Dzięki nowym rozjazdom pociągi płynnie zmieniają tor. Inwestycja oznacza dla pasażerów bezpieczniejsze  i szybsze podróże ze stałą prędkością do 120 km/h. Sprawniej i bez zwolnień, czyli bardziej ekonomicznie, pojadą też pociągi z towarami. Sprawną realizację prac zapewnił montaż rozjazdów w tzw. technologii blokowej. Gotowe elementy rozjazdów były dostarczane na miejsce budowy na specjalnych wagonach-platformach. Stare rozjazdy i przylegające do nich odcinki torów były demontowane i od razu zastępowane nowymi urządzeniami. Takie rozwiązanie umożliwiło znacznie sprawniejszą realizację robót i ograniczyło zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach Krajowego Programu Kolejowego za ponad 66 mld zł zwiększają poziom bezpieczeństwa w przewozach pasażerskich i towarowych. To m.in. montowanie nowoczesnych urządzeń sterowania, budowa wiaduktów, wymiana torów i sieci trakcyjnej. Jednym z działań w tym obszarze jest projekt „Poprawa bezpieczeństwa poprzez zabudowę nowych rozjazdów kolejowych o podwyższonym standardzie konstrukcyjnym – etap II” realizowany przez PLK w 12 województwach. Całkowita wartość projektu to ponad 214,5 mln zł netto. Dofinansowanie UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ok. 182 mln zł netto. Prace zaplanowano na lata 2018-19. Na sieci kolejowej zamontowano już 221 nowych rozjazdów. Projekt pn. „Poprawa bezpieczeństwa poprzez zabudowę nowych rozjazdów kolejowych o podwyższonym standardzie konstrukcyjnym – etap II” jest finansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 5.2-20). Wartość projektu 214 533 800 zł.

Polskie Radio Wrocław (05.12.2018) publikuje reportaż o działającym w Srebrnej Górze biurze pewnego świętego. KLIKNIJ TUTAJ, ABY WYSŁUCHAĆ AUDYCJĘ.

W czwartek Mikołajki, większość dzieci już dawno wysłała swoje listy do Świętego Mikołaja. A co stanie się z nimi dalej? Otóż na wiele z nich można spodziewać się odpowiedzi! Zadbają o to pomocnicy, którzy dyżurują w biurze, które od lat znajduje się w samym środku Srebrnej Góry. Czy zastanawialiście się kiedyś Państwo co się dzieje z listami do Świętego Mikołaja? Okazuje się, że sympatyczny, brodaty staruszek ma swoje biuro także w Polsce, a dokładniej w Srebrnej Górze. Tam jego pomocnicy odpowiadają na listy dzieci. – Spektrum marzeń jest bardzo szerokie – mówi Emilia Pawnuk: W niewielkim pokoju w Srebrnej Górze elfami są ochotnicy. Przychodzą tu po pracy i odbierają mikołajową korespondencję. Do tego miejsca poczta dostarcza listy z całego kraju i zagranicy. Często nie mają znaczków, lub są zaadresowane fikcyjne do nibylandii.

A w listach? Najskrytsze marzenia. Od laptopa, klocków, czy czipsów, po ubrania dla siebie i rodziny. Niektóre chwytają za serca. Inne rozbawiają szczerością. Każdego tygodnia do biura listonosz dostarcza tysiące listów. Pomocnicy Mikołaja, nie pozostawią bez odpowiedzi żadnego listu, ale potrzebna im pomoc. Pomóc może każdy z Państwa! O ile poczta honorowo dostarcza listy nawet bez znaczków, o tyle do odpisania znaczki są już potrzebne. Biuro Świętego Mikołaja przyjmie je w każdych ilościach. Elfy pracują charytatywnie, a na odpowiedzi czekają tysiące dzieci, a czasem i dorosłych.

Ziębice Info (07.12.2018) relacjonuje wydarzenie kulturalne w Gminie Ziębice.

Książka „Pamięć i świadectwo” Adama Tatarskiego, miała swoją premierę w Ziębickim Centrum Kultury. Jest to już trzecia publikacja tego autora (wcześniejsze dotyczyły ziębickiego boksu oraz pasji związanej ze zdobywaniem i kolekcjonowaniem autografów), znanego mieszkańcom Ziębic zwłaszcza ze swojej pracy polonisty w ziębickich szkołach. „Pamięć i świadectwo” to zbiór wspomnień kilkudziesięciu mieszkańców Ziębic, którzy uczyli się, pracowali i przyjaźnili z Żydami. Jedną z takich osób jest sam autor, który w dzieciństwie mieszkał niedaleko cmentarza żydowskiego w Ziębicach, a w młodości uczył młodzież żydowskiego pochodzenia. Podczas półtoragodzinnego spotkania autor opowiedział o pracy nad książką oraz ze specyficznym żydowskim akcentem przytaczał żydowskie kawały, przeplatając je muzyką klezmerską. Po spotkaniu każdy mógł zdobyć autograf w swoim egzemplarzu książki.

Business Insider Polska (16.11.2018) zamieszcza artykuł na temat projektu „smart citi” zrealizowanego w jednym z małych polskich miast. KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZECZYTAĆ CAŁY ARTYKUŁ.

Okazuje się, że idea Smart City nie jest tylko domeną wielkich aglomeracji. Podkowa Leśna − stworzone w czasie dwudziestolecia międzywojennego „Miasto-Ogród” przechodzi właśnie spektakularną cyfrową transformację. Dzięki współpracy lokalnego samorządu z Orange udało się wprowadzić w nim szereg innowacji, które przynoszą wymierne korzyści nie tylko lokalnym władzom, ale przede wszystkim mieszkańcom. W Podkowie Leśnej aż 1200 gospodarstw domowych ma dostęp do liczników wody działających w ramach systemu Orange Smart Water, które pozwalają na zdalny odczyt wody w czasie rzeczywistym. Co godzinę dzięki niemu można nie tylko odczytać zużycie, lecz także parametry pracy wodomierza. Informacje wysyłane są do centralnego serwera, gdzie są analizowane. Dzięki temu zespoły techniczne mają dostęp do wiedzy o bilansie wodnym w poszczególnych strefach miasta, co pozwala szybciej reagować na awarię. Pozwoliło to zwiększyć sprzedaż (ilość zafakturowanej wody) o 20% rok do roku. W Podkowie Leśnej działa także system energooszczędnego oświetlenia ulicznego wyposażonego w oprawy LED, a wydatki na oświetlenie spadły o 52%. To jednak dopiero początek rewolucji: w najbliższej przyszłości planowane jest wdrożenie systemu zarządzania oświetleniem Smart Lights, który pozwoli na jeszcze większe oszczędności. Dzięki temu lampy w miejscach, gdzie nie ma ruchu będą przygaszane, a cały system oświetlenia będzie dostosowany także do warunków pogodowych. Miasto planuje również powiązanie monitoringu miejskiego z inteligentnymi parkingami, które już dziś dzięki pętlom indukcyjnym przekazują informacje o liczbie wolnych miejsc. Dzięki wprowadzeniu systemu rozpoznawania numerów rejestracyjnych pojazdów możliwe będzie nawigowanie do wolnych miejsc postojowych i sprawne pobieranie opłat za parkowanie. W Podkowie Leśnej wkrótce inteligentne będą nie tylko wodomierze i parkingi, ale również miejskie ławki. Mieszkańcy będą mogli na nich odpocząć, doładować smartfona i skorzystać z miejskiego WiFi …a wszystko zasilane będzie energią słoneczną.

Gdyby w lokalnych mediach został pominięty jakiś ważny temat – prosimy o kontakt  z nami – poprzez formularz TWOJA INFORMACJA. Zajmiemy się sprawą, o której do nas napiszesz.

Chętnie czytane