Przez emocje oszalałem!

Moje serce już szaleje. „Orły Nawałki” idą w bój. Polski kibic ma nadzieję na mundialowych wrażeń full. Doping przed telewizorem. W strefach kibica istny szał. „Jedenastko” strzelaj gole i wielką radość dla nas daj! Marzy nam się gra o finał. Rywale marzą o tym też. Cała Polska kciuki trzyma. Piłka nas łączy – dobrze wiesz! Przez emocje, emocje, emocje – oszalałem! Nasza reprezentacja strzeliła kolejny gol. A my z ręką na sercu śpiewamy hymn biało-czerwonych Wszyscy Polacy ze swej drużyny tak dumni są.

Zenek Martyniuk, którego przeboje – także prezentowane w naszym portalu – podrywają do śpiewu i tańca nawet największych sceptyków klimatów disco-polo, tym razem dodaje otuchy nam – kibicom polskiej drużyny grającej na Mundialu 2018. Po gorzkiej porażce sprzed kilku dni, dzisiaj znów trzymamy kciuki i mocno czekamy na wspaniałą grę naszych piłkarzy. Dzisiaj wieczorem będziemy szaleć przez sportowe emocje.

W samo południe” w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas. Zachęcamy Czytelników do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci klipów, które będziemy udostępniać wszystkim odbiorcom naszego portalu. Przesyłki można kierować poprzez formularz TWOJA INFORMACJA.

Łagodność i roztropność oświetlają drogę do celu – Ciepłowody

Dla planowania przyszłości, potrzebna jest refleksja, której sprzyjają spokój i rozwaga dające każdemu z nas osobiście, jak i nam, jako wspólnocie lokalnej – na przykład w Ciepłowodach – najlepsze rozeznanie konieczne, by dokonać dobrych wyborów.

 W cyklu pod nazwą TO, CO WIDZIMY w świąteczne poranki zamieszczamy charakterystyczne zdjęcia własne i nadsyłane do nas (zobacz formularz TWOJA WIADOMOŚĆ). Opis czy komentarz do zdjęcia za każdym razem będzie jak najkrótszy, bo obraz przemawia bardziej, niż słowa.

Piękno miasta przesłane światu – nadal do odzyskania [FOTO – ALBUM]

Około 300 pocztówek z Ząbkowic, z ponad 1500 wydanych przed 1945 r. i stanowiących kolekcję rodowitego ząbkowiczanina Stanisława Ignaciuka oraz komplet planów wszystkich kondygnacji ząbkowickiego zamku z nieznanym dotąd i niepublikowanym opisem wszystkich pomieszczeń. Do tego plan miasta Ząbkowice Śląskie z kompletnym wykazem nazw ulic z 1933 r. Taka jest zawartość pierwszego tomu z zapowiedzianej serii pt. „Ząbkowice na dawnych pocztówkach”, którego prezentacja odbyła się w ząbkowickim Ratuszu.

Andrzej Dobkiewicz i Sobiesław Nowotny są autorami albumu, w którym czytelnik znajdzie kilkaset mniej lub bardziej znanych fotograficznych ujęć architektury Ząbkowic Śląskich z okresu od połowy XIX w. do początku 1945 r. Wszystkie znalazły się na pocztówkach, poprzez które mieszkańcy i goście miasta komunikowali się z innymi osobami. Były więc naturalnym wtedy, a współcześnie jakby zanikającym, instrumentem utrzymywania kontaktów. Jednocześnie stanowiły wtedy, a dzisiaj jeszcze bardziej, fantastyczną promocję piękna Ząbkowic. Oglądając kolejne pocztówki na ponad 140 stronach wydanego bardzo starannie pod względem edytorskim albumu, nie sposób oprzeć się uczuciu urzeczenia minioną świetnością miasta. Można się oczywiście domyślać, że kartki te były drukowane tak, by eksponować walory zabudowy miejskiej, a rzeczywistość nie była tak idealna, ale jednak nawet biorąc taką poprawkę, Ząbkowice Śląskie jawią się na nich jako oaza architektonicznej inwencji, ładu przestrzennego i troski o estetykę miejsc publicznych. Warto przejść się po ulicach i skwerach współczesnego miasta z ukazanymi w albumie kartkami, aby na własne oczy ujrzeć różnice.

Odrębną częścią wydawnictwa jest pięć rzutów wszystkich kondygnacji ząbkowickiego zamku, który obecnie jest traktowany jako tzw. „trwała ruina”. Na planach i dzięki dołączonemu do nich drobiazgowemu opisowi każdego z ewidencjonowanych pomieszczeń, nawet laik w dziedzinie architektury wnętrz czy planów budowli zorientować się może z niesamowitą dokładnością o rozkładzie i funkcjach całego zamku. Trzeba zaznaczyć, że tłumaczenia z języka niemieckiego dokonano z zachowaniem XVIII-wiecznej składni, a same oryginały planów zostały udostępnione z zasobów archiwalnych dzięki pomocy, jakiej udzielił ząbkowiczanin dr Bartosz Grygorcewicz.

Dodatkowym atutem albumu jest wykaz niemieckojęzycznych nazw ulic Ząbkowic Śląskich w zestawieniu z ich aktualnymi nazwami. W połączeniu z rozkładanym planem miasta zbiór ten pozwala lokalizować obiekty na udostępnionych w albumie pocztówkach.

Spotkanie – zgodnie z zapowiedzią naszego portalu – odbyło się 20 czerwca 2018 r. w sali reprezentacyjnej ząbkowickiego Ratusza. Jerzy Organiściak – jako organizator wieczoru – przedstawił twórców albumu. Świdniczanie Andrzej Dobkiewicz i Sobiesław Nowotny w barwny sposób opisali motywy i okoliczności wydania książki „Ząbkowice Śląskie na dawnych pocztówkach”, a rodzinnie związany z naszym miastem Stanisław Ignaciuk – aktualnie mieszkaniec Warszawy, opowiedział o swojej kolekcjonerskiej pasji, dzięki której udało się zgromadzić ponad 1500 różnych i oryginalnych pocztówek Ząbkowic w czasach przełomu XIX i XX wieku. Współautorzy zapowiedzieli wydanie kolejnych tomów poświęconych Ząbkowicom oraz miejscowościom położonym w aktualnych granicach powiatu ząbkowickiego. Zebrani byli pod mocnym wrażeniem pozycji, więc skwapliwie zaopatrzyli się w egzemplarze albumu, a wcześniej stawiali szereg pytań dotyczących jego zawartości.

Przypomnijmy, że w połowie kwietnia 2018 r. odbyła się – relacjonowana przez nasz portal – promocja innego wydawnictwa o podobnym charakterze. Album autorstwa Kamila Pawłowskiego pt. „Ząbkowice Śląskie. Historia zaklęta w obrazach” był zbiorem niepublikowanych wcześniej fotografii, na których można ujrzeć Ząbkowice Śląskie także na przestrzeni drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. Tamta pozycja, jak i zaprezentowana kilka dni temu są wobec siebie komplementarne. Wydane przez komercyjne wydawnictwa są niebanalnym narzędziem poznania historii Ząbkowic Śląskich, źródłem wiarygodnej (bo opartej na autentycznych i naukowo zweryfikowanych źródłach) informacji o tym, jak kiedyś wyglądało miasto. To niewątpliwa inspiracja dla osób, instytucji i różnych podmiotów współcześnie angażujących się na przykład w rewitalizowanie Ząbkowic Śląskich. Autorom należą się słowa uznania. Kolekcjoner pocztówek to prawdziwy pasjonat. Organizator spotkania i zebrani z pewnością mogli spojrzeć przez okna na Ząbkowice i poczuć, jak wiele z aury naszego miasta można i warto odzyskać.

Gminny Turniej Piłki Nożnej o puchar Marcina Orzeszka Burmistrza Ząbkowic Śląskich

Na boiskach ORLIK odbył się w miniony piątek Gminny Turniej Piłki Nożnej, w którym udział wzięło ponad 200 zawodników z 5 szkół podstawowych i dwóch gimnazjów z naszej gminy. Nie zabrakło twardej, ale sportowej rywalizacji oraz wspaniałej zabawy.

Poniżej końcowa klasyfikacja:

Dziewczęta – klasy 1-3:

 1. Szkoła Podstawowa nr 1 w Ząbkowicach Śląskich
 2. Szkoła Podstawowa nr 3 w Ząbkowicach Śląskich

Chłopcy – klasy 1-3:

 1. Szkoła Podstawowa nr 1 w Ząbkowicach Śląskich
 2. Szkoła Podstawowa w Zwróconej
 3. Szkoła Podstawowa nr 3 w Ząbkowicach Śląskich

Dziewczęta – klasy 4-6:

 1. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stolcu
 2. Szkoła Podstawowa nr 3 w Ząbkowicach Śląskich
 3. Szkoła Podstawowa w Zwróconej
 4. Szkoła Podstawowa nr 1 w Ząbkowicach Śląskich

Chłopcy – klasy 4-6:

 1. Szkoła Podstawowa nr 3 w Ząbkowicach Śląskich
 2. Szkoła Podstawowa nr 2 w Ząbkowicach Śląskich
 3. Szkoła Podstawowa nr 1 w Ząbkowicach Śląskich
 4. Szkoła Podstawowa w Zwróconej
 5. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stolcu

Dziewczęta – klasy 7 i gimnazja:

 1. Gimnazjum Publiczne nr 2 w Ząbkowicach Śląskich
 2. Gimnazjum Publiczne nr 1 w Ząbkowicach Śląskich
 3. Szkoła Podstawowa nr 1 w Ząbkowicach Śląskich
 4. Szkoła Podstawowa nr 3 w Ząbkowicach Śląskich
 5. Szkoła Podstawowa w Zwróconej

Chłopcy – klasy 7 i gimnazja:

 1. Gimnazjum Publiczne nr 1 w Ząbkowicach Śląskich
 2. Gimnazjum Publiczne nr 2 w Ząbkowicach Śląskich
 3. Szkoła Podstawowa nr 1 w Ząbkowicach Śląskich
 4. Szkoła Podstawowa nr 3 w Ząbkowicach Śląskich
 5. Szkoła Podstawowa w Zwróconej

Pokoloruj mój świat

W Przedszkolu Publicznym Nr 1 „Baśniowa Kraina” zakończyliśmy akcję „Pokoloruj mój świat”. Materiały dla dzieci z Afryki odebrała od nas pani Basia, która ma stały kontakt z siostrą Rachelą przebywająca w Tanzanii!

Nasz gość w kilku zdaniach opowiedział przedszkolakom o sytuacji dzieci w Tanzanii. Przedszkolaki słuchały z zaciekawieniem i na pewno wyciągnęły odpowiednie wnioski z opowiadań. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom oraz dzieciom, którzy zechcieli wesprzeć trwającą akcję!

Firma ze Złotego Stoku wykonała inwestycję w Ziębicach

Burmistrz Ziębic Alicja Bira uczestniczyła w odbiorze zrealizowanego zadnia pn.: „Budowa zatoki dla autobusów szkolnych przy Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Zamkowej w Ziębicach”.

W ramach przedsięwzięcia zbudowano bezpieczną zatokę autobusową wyłożoną kostką granitową, służącą do dowiezienia oraz odwiezienia uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 4. Zmodernizowano również fragment chodnika przy ul Zamkowej, zainstalowano balustrady łańcuchowe oraz uporządkowano teren przyszkolny od strony ul. Zamkowej. Dotychczas szkolne autobusy z dziećmi wjeżdżały bezpośrednio pod szkołę manewrując przy płycie przyszkolnego boiska. Dlatego też, dzięki realizacji inwestycji, poprawiło się bezpieczeństwo uczniów przebywających na terenie placówki oświatowej.

Wykonawcą robót, zakończonych 13 czerwca 2018 r. była firma ZPUH INSAND Józef Gruszecki ze Złotego Stoku, a wartość zadania wyniosła 122 760 zł brutto.

Samorząd i przedsiębiorca razem – zapowiedź nowej atrakcyjnej imprezy w gminie Stoszowice

Już pewne! Tegoroczne Dożynki Gminy Stoszowice nabiorą świeżości, a to za sprawą unowocześnionych wyścigów traktorów, które to w tym roku przyjmą nazwę „AGROWIEC Traktor Offroad Racing”.

8 czerwca 2018 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Remigiuszem Wężgowcem – właścicielem firmy, a Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Stoszowicach.

Firma AGROWIEC ze Starczówka stała się sponsorem tytularnym oraz współorganizatorem tegorocznych zawodów traktorowych. Jakie będą efekty tej współpracy? To będzie można sprawdzić podczas Dożynek Gminnych w Stoszowicach, które odbędą się 19 sierpnia 2018 r. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy, a wszystkich chętnych i zmotoryzowanych do udziału w zawodach. Wkrótce kolejne szczegóły.

I Forum Wspierajmy Seniorów

15 czerwca 2018 r. piętnastoosobowa grupa seniorów wzięła udział w I Forum Wspierajmy Seniorów we Wrocławiu. Konferencję, w której uczestniczyło 200 osób zorganizowała Fundacja Wspierajmy Seniorów, która wcześniej na zaproszenie burmistrza Krzysztofa Żegańskiego, spotkała się z seniorami z naszej gminy.

Patronat honorowy nad konferencją pełniły uczelnie medyczne Wrocławia i prezydent miasta. Konferencję dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Miasto Wrocław. Konferencję prowadziła Pani Profesor Ewa Jankowska. Wielkie wrażenie wywarli profesorowie – goście honorowi, a wśród nich Pan Profesor Jan Miodek, którego pasją jest muzyka i który czynnie koncertuje… Piszę o tym, aby podkreślić, jak ważna jest aktywność dla seniorów.

Poza wstępnymi prezentacjami rozpoczęły się warsztaty tematyczne. Uczestników podzielono na pięć grup. Zajmowaliśmy się udzielaniem pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia i zdrowia. Ciekawym tematem była choroba Alzheimera i to jak rozpoznać objawy chorób otępiennych. Otrzymaliśmy próbki pism chorych osób i uczyliśmy się stawiać diagnozę. Następne tematy, w których seniorzy brali czynny udział to zaburzenia nastroju w podeszłym wieku i próby rozróżniania smutku od depresji. Część uczestników brała udział w warsztacie poświęconemu psychodietetyce i radzeniu sobie ze stresem i kryzysem wieku starszego.

Warsztaty zakończył koncert zespołu akordeonistów Wojciecha Dradracha przyjęty entuzjastycznie przez uczestników konferencji. Uczestniczyliśmy w naukowej uczcie dzięki Pani Profesor Jankowskiej, której seniorzy bardzcy podziękowali w imieniu Pana Burmistrza i Pani Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej bukietem róż i pięknym albumem Barda. Nadmienię, że seniorzy mogli zbadać ciśnienie i porozmawiać z robotem, skonstruowanym przez studentów politechniki.

Krystyna Domska-Bujnowicz

XIX Powiatowy Rajd Rowerowy za nami!

Tegoroczny Powiatowy Rajd Rowerowy odbył się na terenie Gminy Ząbkowice Śląskie.

Na boisku w Tarnowie zebrało się kilkuset rowerzystów, którzy przejechali malowniczą, 10-kilometrową trasą, a także rywalizowali w kilku konkurencjach rowerowych. Zwycięzcy tych konkurencji otrzymali rowery, osoby, które zajęły drugie miejsca kaski, a trzecie pompki rowerowe. Każdy uczestnik miał także zapewniony ciepły posiłek. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w rajdzie za wspaniałą zabawę!

Kolejny rok akademicki Ząbkowickiego Uniwersytetu Dziecięcego za nami

Studenci Ząbkowickiego Uniwersytetu Dziecięcego zakończyli w minioną sobotę rok akademicki 2017/2018.

Na uroczystym zakończeniu w sali widowiskowej Ząbkowickiego Ośrodka Kultury mali studenci odebrali dyplomy oraz pamiątkowe statuetki. Gratulujemy wszystkim, którzy ukończyli Ząbkowicki Uniwersytet Dziecięcy i życzymy bezpiecznych oraz udanych wakacji!

Chętnie czytane