Budowa Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, modernizacja i przejmowanie linii kolejowych, remonty zabytków i ośrodków kultury, wsparcie osób z niepełnosprawnościami czy uruchomienie pilotażowego programu Krajowej Sieci Onkologicznej – to tylko niektóre działania, które są realizowane, dzięki pracy samorządu województwa dolnośląskiego. Podczas ostatnich 100 dni nowej kadencji zapadły kluczowe decyzje dla rozwoju naszego regionu!

Minister Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski podsumowali prace samorządu województwa dolnośląskiego nowej kadencji.

Porozumienie, które zostało zawarte trzy miesiące temu, rozwija się w pozytywny sposób. Rozpoczęliśmy szereg projektów, głównie infrastrukturalnych. Mam nadzieję, że zawarta umowa przełoży się na to, żeby mieszkańcom Dolnego Śląska żyło się lepiej − mówi minister Michał Dworczyk, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. − Kwota środków unijnych wdrożonych w tym okresie przekroczyła 1 miliard 300 milionów zł! Dziś ogłaszamy przetarg na kontynuację budowy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, kluczowej inwestycji, która poprawi komunikację drogową w obrębie aglomeracji wrocławskiej. Przejęliśmy od PKP pierwszą z 22 linii kolejowych. Przetarg na rewitalizację linii Bielawa-Dzierżoniów już trwa. Wystartowaliśmy z pilotażowym programem Krajowej Sieci Onkologicznej, który ma poprawić wyniki leczenia pacjentów. – stwierdził marszałek Cezary Przybylski.

Zdrowie Dolnoślązaków jest priorytetem dla samorządu województwa, dlatego duża uwaga i wsparcie finansowe przeznaczane jest na tworzenie nowoczesnego lecznictwa onkologicznego. Uruchomiony został pilotażowy program Krajowej Sieci Onkologicznej. Program zainicjowany przez Ministerstwo Zdrowia, zakłada przetestowanie nowego modelu organizacji opieki onkologicznej, tak by poprawić wyniki leczenia i lepiej alokować środki. W pilotażu udział bierze Dolny Śląsk i województwo świętokrzyskie. W naszym regionie ośrodkiem koordynującym sieć onkologiczną zostało Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu i 12 jednostek medycznych. DCO we Wrocławiu otrzymało również od samorządu województwa ponad 2 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na wdrożenie nowego systemu informatycznego. System ten poprawi jakość obsługi pacjenta i dostępność danych medycznych, a jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo przekazywanych informacji. Do budowy nowego, Dolnośląskiego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu chce przystąpić aż 9 Wykonawców! Do przetargu zgłosiły się renomowane konsorcja z m.in. z Austrii, Chin i Japonii. Aktualnie trwa wybór wykonawców do dialogu technicznego. We wrześniu wybrany zostanie wykonawca, który zaprojektuje i wybuduje nowoczesny szpital, w którym lekarze będą przeprowadzali rocznie około 10 tys. zabiegów. Koszt budowy placówki przekroczy 550 mln zł.

Dolny Śląsk skupia największą liczbę zabytków w Polsce. Samorząd województwa wspiera ich ochronę. W ciągu 100 dni przekazano 12 mln zł na konserwację zabytków. Dzięki remontom swój blask odzyskają m.in. obiekty pałacowe, sakralne czy budynki pełniące funkcję obiektów użyteczności publicznej. Po zrealizowaniu projektu budynki będą ogólnodostępne dla mieszkańców i dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Samorząd województwa przekazał także 30 mln zł na remonty gminnych ośrodków kultury z całego regionu. W sumie za te pieniądze zostaną zrealizowane 54 inwestycje.

Fundusze Regionalnego Programu Operacyjnego, dedykowane dla naszego województwa, trafiają także do maluchów i ich rodziców. Fundusze na rozwój lub wyposażenie żłobków i klubów malucha zostały przeznaczone na 94 projekty warte ponad 121 mln zł, co pozwoli na utworzenie blisko 3,1 tys. miejsc w żłobkach i klubach malucha, zatrudnienie 10 opiekunów dziennych oraz 218 niań..

Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej – nowoczesny, całoroczny obiekt dla sportowców i amatorów zostanie wybudowany na przełomie 2020 i 2021 roku. Do prowadzonego przetargu zgłosiło się 3 wykonawców. Oferty są teraz oceniane przez zespół ekspertów. W ciągu miesiąca zostanie podpisana umowa z wybranym wykonawcą. Powstanie wielofunkcyjny ośrodek sportowy pozwalający na organizację zawodów narciarstwa biegowego i biathlonu, a jednocześnie umożliwienie amatorom aktywnego spędzania czasu korzystania z obiektu przez cały rok.

Poprzez: UMWD