To kolejny już rok kiedy wszyscy mieszkańcy gminy Złoty Stok mają przyjemność wspólnego spotkania i uczczenia górniczego święta Barbórki.

2 grudnia 2018 r. mieszkańcy, przy akompaniamencie Złotostockiej Orkiestry Górniczej, marszowym krokiem przeszli z Rynku do Kopalni Złota aby wziąć udział w uroczystej Mszy świętej. Odprawił ją ks. Paweł Paździur w podziemiach sztolni „Gertruda” w intencji wielu pokoleń górników tworzących historię naszego miasta oraz obecnych pracowników Kopalni, którzy z pełnym zaangażowaniem i pasją kultywują tradycje górnicze przekazując turystom historię naszego miasta.

Kolejny piękny i historyczny akcent tej uroczystości to jubileusz 5-lecia Izby Pamięci (obecnie Muzeum Górnictwa i Historii Złotego Stoku) i odsłonięcie tajemniczego posągu Białej Damy (rzeźba odnaleziona na starym cmentarzu, pięknie odrestaurowana). Aktu tego dokonały burmistrz Grażyna Orczyk i Elżbieta Szumska. Stara Kruszarnia natomiast to ciepłe i przytulne miejsce gdzie mogliśmy wysłuchać przemówień i życzeń burmistrz Grażyny Orczyk, przewodniczącej Rady Miejskiej Elżbiety Ruszkowskiej, wicestarosty Waldemara Wiei i prezes Kopalni Złota Elżbiety Szymskiej.  Obejrzeliśmy też prezentację 5-letniej historii Izby Pamięci, o której z pasją i wzruszeniem opowiadała

Elżbieta Szumska wspominając wielu darczyńców i osoby wspierające, a mieszkańcy wyrazili swą wdzięczność gromkimi brawami.   Przy stołach biesiadnych częstowaliśmy się bigosem, ciastem, grzanym winem, kawą i herbatą, a symboliczny kufel z okolicznościowym grawerem mogliśmy zabrać na pamiątkę. Dzięki wspólnej inicjatywie burmistrz Grażyny Orczyk i prezes Kopalni Złota Elżbiecie Szumskiej spędziliśmy niedzielne popołudnie i wieczór z przepiękną historią Złotego Stoku.

Udostępnione przez: UM Złoty Stok