Wigilia to dzień szczególny w roku. Jego dobry i ciepły klimat jest intensywny wieczorem i oby trwał jak najdłużej. Z takim przesłaniem spotkali się w ubiegłym tygodniu wychowankowie i kadra oraz przyjaciele Ośrodka Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Ząbkowicach Śląskich. Instytucja ta obchodzi 25-lecie działalności na rzecz młodzieży.

Przeżywanie Bożego Narodzenia to domena rodziny. Jest jednak częścią polskiego obyczaju, kultywowanie tradycji świątecznych wszędzie tam, gdzie jesteśmy na co dzień. Tym sposobem radość i pogoda ducha przenoszą się szerzej i dalej. Niepowtarzalny urok wieczoru wigilijnego sprawia, że żywe stają się emocje, dzięki którym jest nam bliżej do każdego człowieka.

Od wielu już lat wychowawcom ząbkowickiego ośrodka OHP udaje się obudzić wśród dziewcząt i chłopców kształcących się w tej instytucji takiego właśnie ducha serdeczności i otwartości. Każde pokolenie, a nawet każdy rocznik młodzieży, jest inny, ale tym, co wszystkich łączy jest czasem skrywana, a czasem akcentowana tęsknota za poczuciem bezpieczeństwa i radości, jakich doświadcza się właśnie w wigilię. Dlatego organizowane tu spotkania wigilijne są pod wieloma względami wyjątkowe. Tak tez było i w tym roku. Bardzo bogaty program artystyczny, w trakcie którego młodzi prezentują swoje rozmaite talenty, przypomina sens Bożego Narodzenia. Częścią tych występów są oczywiście tradycyjne jasełka. Jest też chwila na dzielenie się opłatkiem i życzeniami. Takie chwile pozostają w pamięci. W przyszłości być może zainspirują dziewczęta i chłopców do tworzenia takiej właśnie przyjaznej i gościnnej atmosfery w ich domach rodzinnych.

Gospodynią spotkania wigilijnego w Ośrodku Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Ząbkowicach Śląskich była Krystyna Zerbok kierująca placówką. Wśród gości była komendant dolnośląska OHP Bernadetta Brożyna, wicestarosta ząbkowicki Waldemar Wieja i burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek oraz były burmistrz Józef Marcinków. Przybyli także radni powiatowi i gminni, szefowie instytucji powiatowych i inne osoby zaprzyjaźnione z ząbkowickim OHP, w tym księża z okolicznych parafii. Przede wszystkim jednak spotkała się młodzież, w tym byli wychowankowie oraz pracownicy ośrodka. W trakcie okolicznościowego wystąpienia Krystyna Zerbok przypomniała 25-letnią historię ośrodka. Na slajdach prezentacji multimedialnej można było zobaczyć początki tej ważnej instytucji wychowawczej i edukacyjnej, jej rozwój, sukcesy oraz zaangażowania w lokalne środowisko gminy i powiatu ząbkowickiego. Życzenia młodzieży i kadrze oraz gościom spotkania złożyła Bernadetta Brożyna, która podkreśliła wyjątkowe nasycenie tegorocznego kalendarza rocznicami ważnymi dla całego kraju, jak i dla środowiska Ochotniczych Hufców Pracy.

Nie zabrakło czasu na serdeczne rozmowy przy obficie zastawionym wigilijnymi potrawami stole. Jest już smaczną tradycją ząbkowickiego OHP, że spotkanie organizowane w przededniu Bożego Narodzenia to również popis kulinarnych umiejętności domowników ośrodka. Na zakończenie spotkania wszyscy goście zostali obdarowani drobnymi upominkami wykonanymi przez wychowanków ośrodka.