„Profesjonalista i mistrz w branży turystycznej” to konkurs, który odbywa się w Regionalnej Szkole Turystycznej  w Polanicy Zdroju już od wielu lat. W tym roku, w 10. edycji tego konkursu, uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: technik obsługi turystycznej, technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach, w kategorii gastronomicznej, reprezentowały dwie drużyny: Klaudia Kłębowska i  Katarzyna Cente-Bury z klasy III TG , Mateusz Wysopal i  Marta Szyndrowska z klasy II TG. Opiekunami obu drużyn były panie: Ewelina Dreszer i Marzena Sokołowska. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu było wykorzystanie jabłka i dyni w daniu zasadniczym i deserze.

  • Danie popisowe naszej pierwszej drużyny to assiette z dyni w towarzystwie zębacza smugowego, topinamburu oraz jarmużu z sosem jabłkowo-rokitnikowym. Natomiast  deserem był mus z dyni i białej czekolady z dyniowo-jabłkowym ciastkiem oraz sosem z malin i mango z nutą chilli i kardamonu.
  • Druga drużyna zaprezentowała – jako danie zasadnicze – placuszki dyniowe z kaszą jaglaną i szpinakiem, polędwiczkami i sosem kurkowym z sałatką z rukoli i orzechów oraz na deser serniczek dyniowy z ricottą na piernikowymi spodzie z jabłkowym kawiorem i karmelizowanym jabłkiem.

Już sam opis dań świadczy o niezwykłym kulinarnym talencie, dla nas najważniejszy był jednak werdykt. O randze konkursu świadczył natomiast skład jury. Zmagania uczniów oceniali bowiem znani profesjonaliści: Waldemar Załuski – organizator i animator imprez kulturalnych w Polsce, Marcin Bożek – szef i ambasador kuchni Aves, Przemysław Gryz – szef kuchni Hotelu Spa Dr Irena Eris, Aleksandra Ciszewska – dyrektor Horeca Hezdhunters oraz Grzegorz Wnuk-Lipiński – szef kuchni w Hotelu „Zamek na skale”.

Drużyny z Ziębic zdobyły dwa miejsca na podium! Marta Szyndrowska i Mateusz Wysopal zajęli I miejsce, a Klaudia Kłębowska i  Katarzyna Cente-Bury – miejsce III. Nagrody, które otrzymali laureaci konkursu były na miarę całego wydarzenia. Zwycięzcy wygrali weekendowy pobyt (dla 4 osób) w hotelu „Zamek na skale” w Trzebieszowicach oraz udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez pana Grzegorza Wnuka-Lipińskiego – szefa kuchni w tym właśnie hotelu. Nagrodami były też wysokiej klasy sprzęt kuchenny, naczynia oraz kosmetyki. Gratulujemy wspaniałego sukcesu i życzymy równie udanych startów w kolejnych konkursach! Nawet w MasterChef!

Opiekunki konkursu: Ewelina Dreszer i Marzena Sokołowska