Znalozłek rękawiczkę malućką jak Jezusek. Znalozek rekawicke, jak smycka kawołecej. A smycek z futerału pełdział, kiedyu rękawiczke zabra, pełdział spadła z nieba i chyba to jets gwiozda. Białanie, wielkie darowanie, w obłokach bujanie z głową bosą. Białanie, wielkie miłowanie, niebu dziękowanie jasną nocą. Staciłek rękawicke tak wielką jak malućki. Za bardzo siek radował i potraciłem dudki, A smycek z futerału cok na nim społ w sniegach, rzekł mi to giwazda to gwaizda była i wróciła do nieba. Białanie, wielkie żałowanie, to co darowane potracone. Białanie, wielkie przepraszanie, winnym nazywanie, wybaczone. Białanie, wielkie darowanie, w obłokach bujanie, z głową bosą. Białanie, wielkie miłowanie, niebu dziękowanie jasną nocą.

Zespołu „Zakopower” nie trzeba przedstawiać fanom folkowych brzmień i słuchaczom poszukującym głębokich przesłań. W naszym portalu byli już prezentowani na początku 2015 r. I tym razem przynoszą wielki ładunek poruszeń serca. W mikołajowo-gwiazdkowym prezencie dostaliśmy w tym roku „Białanie”. Słowa ułożył Jacek Cygan, który napisał swój pierwszy świąteczny utwór ponad trzydzieści lat temu. Przez ten czas powstało piętnaście kolęd, pastorałek i zimowych piosenek. Wszystkie można usłyszeć na płycie, która miała premierę kilkanaście dni temu. Trzy z nich, w tym utwór „Białanie” wykonywany przez Zakopower, są po raz pierwszy prezentowane słuchaczom. Autor słów mówi o tej i pozostałych piosenkach z wydanej właśnie płyty: kolędy zwykło się opatrywać określeniem „pieśni życzące”, przyjmijcie, proszę, Drodzy Kolędnicy, tę płytę z życzeniami duchowych świąt Bożego Narodzenia, z wiarą, że wtedy narodziła się Nadzieja. Co to jest „białanie”? Posłuchajcie…

W samo południe w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas. Zachęcamy Czytelników do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci klipów, które będziemy udostępniać wszystkim odbiorcom naszego portalu. Przesyłki można kierować poprzez formularz TWOJA INFORMACJA.