Fort Spitzberg – Ostróg w Srebrnej Górze, w czasie II wojny światowej miejsce odosobnienia polskich bohaterów doczekał się pierwszego, historycznego  remontu! To pierwszego tego typu prace w forcie od ponad 100 lat i chyba jeden z najtrafniejszych aktów pamięci o polskiej historii na Dolnym Śląsku, w roku setnego jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. Obecne prace to pierwszy remont konserwatorski od 1913 roku.

Dzięki dotacji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, środkom nowego gospodarza, tj. Muzeum Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia oraz zaangażowaniu spółki Twierdza Srebrna Góra, 15 listopada 2018 r. zakończył się remont części muru szyjowego fortu. Prace, które kosztowały blisko 90 000 zł  wykonała firma Edwarda Toczyńskiego i był prowadzone pod nadzorem Grzegorza Basińskiego z Twierdzy Srebrna Góra. – Wykonawca miał bardzo trudne zadanie. Kamienne fasady wymagały odbudowany w niektórych miejscach na grubości nawet 1 metra – mówi Marcin Ossowski, z muzeum które jest obecnie gospodarzem fortu i dodaje – dzięki wykonanym pracom będzie można kontynuować zagospodarowywanie fortu na cele nowoczesnego muzeum. Kolejne prace trwają. Już za kilka dni rozpocznie się remont wewnętrznych fasad fortu, a nowi gospodarze liczą, że w 2019 roku uda się pozyskać dodatkowe  środki finansowe od Ministra Kultury i Dziedzictwa na dokończenie remontu całej fasady zewnętrznej.

Przypomnijmy, że Fort Spitzberg – Ostróg, jedno z samodzielnych dzieł obronnych twierdzy srebrnogórskiej, wybudowano w XVIII wieku z inicjatywy i pod nadzorem Fryderyka Wielkiego. Obiekt powstał  na szczycie  góry Ostróg (627 m.n.p) w Górach Bardzkich. Później obiekt pełnił funkcję największego w Niemczech schroniska młodzieżowego, ośrodka szkolenia dla strzelców górskich i bazy szkoleniowej Hitlerjugend. W czasie II wojny światowej w forcie zlokalizowano pierwszy, niemiecki oflag karany dla polskich oficerów. Więziono tu między innym kontradmirała Józefa Unruga (którego prochy sprowadzono kilka tygodni temu do Polski), generała Tadeusza Piskora, bohaterów szarży pod  Krojantami. Po II wojnie światowej fort pełnił różne funkcje i był między innymi  bazą Związku Harcerstwa Polskiego. XVIII-wieczna forteca, położona na szczycie wzgórza nie miała szczęścia do remontów. Aktywność zazwyczaj ograniczała się do prac porządkowych.

Twierdza Srebrna Góra w 1939 roku.

Dziś zabieramy Was na wycieczkę do Śląskiego Gibraltaru – czyli oczywiście Twierdzy Srebrna Góra w roku pańskim 1939. Film został nakręcony w pierwszych dniach kwietnia 1939 roku – w święta Wielkanocne. Podczas rodzinnej wycieczki w góry. Materiał w oryginale jest dłuższy niż ten który tu publikujemy ( cały film dostępny będzie wkrótce na naszej stronie). Są w nim sceny szukania przez dzieci wielkanocnego zajączka i rodzinna idylla jakiejś śląskiej rodziny. Za pół roku miała wybuchnąć straszna wojna, która na zawsze zmieniła nie tylko Dolny Śląsk, ale i całą Europę. Podoba się? Nam bardzo- podróże w przeszłość to nasza pasja (y)Film w całości można zobaczyć :http://www.archiv-akh.de/ – tu wiele ciekawych archiwaliów. W wersji krótkiej z chomika p. Antoniego z Ząkowic Śląski Antonii1966

Opublikowany przez Fort Spitzberg- Ostróg Niedziela, 28 stycznia 2018

 

Od stycznia 2018 roku fort ma nowego gospodarza. Jest nim Muzeum Obrony Wybrzeża, które opiekuje się miedzy innymi Fortem Gerharda w Świnoujściu. – Spitzberg, ze swoją bogatą historią ma szansę stać się wyjątkowym, nowoczesnym miejscem edukacji historycznej. Miejscem gdzie będzie można dotknąć prawdziwej historii – mówi Jakub Kasiński, który w mundurze z okresu II Rzeczpospolitej oprowadza po forcie turystów.

KLIKNIJ I ZOBACZ FORT OSTRÓG

Piotr Piwowarczyk