Piotr Szymański, Stanisław Gołębiowski, Iwona Aibin, Piotr Miernik. Co łączy te osoby? Są pierwszymi ludźmi ze szczytów samorządowej władzy, którzy jeszcze przed rozpoczęciem nowej kadencji dowiedzieli się, że opuszczą zajmowane przez siebie wysokie stanowiska. Niewykluczone, że to nie koniec personalnych powyborczych roszad.

Był prezesem, jest radnym, co dalej?

  • O odwołaniu Piotra Szymańskiego z funkcji prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Delfin” pisaliśmy już w naszym portalu. Decyzja w tej sprawie zapadła dosłownie kilkanaście godzin przed wyborami, w której dotychczasowy szef ząbkowickiej spółki komunalnej zdobył mandat radnego rady powiatu ząbkowickiego. Należy dodać, że kandydował z list komitetu wyborczego „Kukiz’15” konkurencyjnego wobec Platformy Obywatelskiej, czyli środowiska politycznego. Liderem powiatowym PO jest Marcin Orzeszek, który jako burmistrz jest ustawowym przedstawicielem właściciela firmy „Delfin”. Decyzję w odniesieniu do byłego już szefa ząbkowickich wodociągów podjęła rada nadzorcza powoływana przez burmistrza, jako walne zgromadzenie wspólników spółki „Delfin”.

Burmistrz, sekretarz, nieudane wybory, gdzie teraz?

  • Stanisław Gołębiowski otrzymał wypowiedzenie stosunku pracy w urzędzie gminy Kamieniec Ząbkowicki. Był tam niespełna cztery lata sekretarzem gminy, a wcześniej przez dwie kadencje burmistrzem Złotego Stoku. W tegorocznych wyborach samorządowych z poparciem Prawa i Sprawiedliwości ponownie ubiegał się o fotel burmistrza Złotego Stoku i radnego rady miejskiej w tej gminie. Nie uzyskał żadnego z tych mandatów, ale decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę podjął wójt Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.

Z Ząbkowic Śląskich do Stoszowic, a tym razem dokąd?

  • Ze stanowiska sekretarza gminy została też odwołana Iwona Aibin. Zajmowała to stanowisko ponad dwa lata w gminie Stoszowice. Była już urzędniczka samorządowa nie kandydowała w październikowych wyborach, ale jeszcze latem nieoficjalnie mówiło się, że będzie startować na burmistrza Ząbkowic Śląskich z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości. Już po wyborach wójt Paweł Gancarz (który jest wojewódzkim liderem Polskiego Stronnictwa Ludowego) postanowił zrezygnować z dalszej współpracy z Iwoną Aibin, która wcześniej przez prawie 10 lat była sekretarzem gminy Ząbkowice Śląskie.

Kto zostanie prezesem ząbkowickich wodociągów?

  • Zmiana personalna zajdzie także w ząbkowickim magistracie. Gabinet wiceburmistrza do końca grudnia br. opuści po ośmiu latach pracy Piotr Miernik. Nie był kandydatem w zakończonych już wyborach, ale przed wyborami pojawiła się niepotwierdzona informacja o jego odejściu z urzędu. Niektórzy interpretowali to jako zerwanie współpracy z burmistrzem Marcinem Orzeszkiem. Obaj panowie zdementowali te komentarze wspólnie złożoną wyborczą obietnicą wybudowania rekreacyjnego zbiornika retencyjnego w pobliżu ulic Stefana Żeromskiego i Powstańców Warszawskich. W serialu domysłów wokół, uchodzącego ze merytorycznego, urzędującego póki co zastępcy burmistrza, aktualnie krąży sugestia, że Piotr Miernik obejmie funkcję prezesa spółki „Delfin”. Po odwołaniu Piotra Szymańskiego do tej roli oddelegowany został Waldemar Markiewicz będący jednocześnie prezesem Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Tylko jeden wiceburmistrz w Ząbkowicach Śląskich?

  • Chociaż we wszystkich samorządach, z wyjątkiem Ziębic, nie doszło do zmian włodarzy, to jednak kaskada zmian na stanowiskach dopiero przed nami. Z wpisu Marcina Orzeszka na Facebooku (06.11.2018) wiadomo już, że wakat na stanowisku pierwszego wiceburmistrza Ząbkowic Śląskich obejmie Dariusz Małozięć. Obecnie w urzędzie miejskim jest kierownikiem wydziału zajmującego się pozyskiwaniem środków zewnętrznych. Podobnie jak jego przełożony Marcin Orzeszek, był prezesem klubu sportowego „Orzeł”, a termin dużego awansu w samorządowej hierarchii Dariusza Małozięcia to 1 stycznia 2019 r.

Kto będzie drugi w ziębickim magistracie?

  • Inna personalna zmiana, związana z samorządowym awansem, dotyczy ząbkowickiego starostwa. Dotychczasowy wicestarosta Mariusz Szpilarewicz wygrał wybory na burmistrza Ziębic. Jest zatem pewne, że wakujące stanowisko zostanie objęte przez nową osobę. Nie wiadomo czy dotychczasowy wiceburmistrz Ziębic Tomasz Bafia zachowa swoje stanowisko. Był kontrkandydatem Mariusza Szpilarewicza. Z listy jego komitetu wyborczego do ziębickiej rady miejskiej weszło 2 radnych. KWW Mariusza Szpilarewicza wprowadził 9 radnych, więc razem mogliby tworzyć większość. 2 radnych ma także PSL, partyjnie bliższy Mariuszowi Szpilarewiczowi, który jest członkiem PO. Stąd biorą się domysły, że wiceburmistrzem Ziębic miałby zostać Ryszard Nowak, w latach 90. burmistrz Ziębic, później starosta i wicestarosta ząbkowicki.

Kiedy poznamy nowych sekretarzy gmin?

  • W świetle wymienionych na początku zmian, wiadomo, że nowe osoby obejmą stanowiska sekretarzy gmin w Kamieńcu Ząbkowickim i Stoszowicach. Trudno zatem spekulować o potencjalnych kandydatach do obu ważnych samorządowych funkcji. W obu przypadkach konieczny będzie konkurs.

Kto będzie starostą ząbkowickim i jego zastępcą?

  • Za to nie w drodze konkursu, ale partyjnych uzgodnień dojdzie do objęcia politycznych stanowisk w samorządzie powiatu ząbkowickiego. Jak już informowaliśmy tuż po wyborach, w radzie powiatu ząbkowickiego nowej kadencji podział mandatów jest następujący: PO – 9, PiS – 5, PSL – 3, K’15 – 2. Można zatem przypuszczać, że 8-letnia już kohabitacja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego przetrwa. Starostą ma pozostać nadal Roman Fester. Kandydatem na wicestarostę jest Waldemar Wieja – radny wybrany z listy PSL. Natomiast już nieoficjalnie mówi się także, że zastępcą starosty może zostać aktualna wiceburmistrz Ząbkowic Śląskich Ewa Figzał, która uzyskała w październikowych wyborach mandat radnej z listy PO. Przez niektórych była początkowo upatrywana jako kandydatka na stanowisko starosty ząbkowickiego.

Będzie drugi wiceburmistrz w Ząbkowicach Śląskich?

  • To z kolei oznaczać może wakat na fotelu drugiego zastępcy burmistrza w ząbkowickim magistracie. Marcin Orzeszek, pytany przez internautów, uchylił się od jednoznacznej odpowiedzi czy zamierza utrzymać dwa etaty swoich zastępców, a tym bardziej od personalnych wskazań. W tym kontekście na forach internetowych pojawiła się sugestia, jakoby „drugim wice” w ząbkowickim magistracie miał zostać Kazimierz Figzał (póki co wiceburmistrz i sekretarz gminy Niemcza, gdzie wyborcy zdecydowali o zmianie tamtejszego burmistrza). Kazimierz Figzał (bez sukcesu) kandydował na radnego rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich z listy Platformy Obywatelskiej. Inne nazwisko, jakie pojawia się na personalnej giełdzie pretendentów na jednego z dwóch zastępców burmistrza Ząbkowic Śląskich, to Paweł Onyśków. Jest od ośmiu lat w gronie współpracowników Marcina Orzeszka i w magistracie kieruje obecnie wydziałem odpowiedzialnym za gospodarowanie nieruchomościami.