Prawo i Sprawiedliwość ma kandydatkę na burmistrza Ząbkowic Śląskich. Nie będzie nią Iwona Aibin, o której mówiło się jeszcze w czasie wakacji, jako o pewnej pretendentce do stanowiska włodarza największej gminy w powiecie ząbkowickim. Od kilku dni wiadomo, że o starcie wyborczym zdecydowała Grażyna Sobór.

Grażyna Sobór jest radną Rady Miejskiej od 2010 r. Osiem lat temu ubiegała się o mandat radnej z listy Platformy Obywatelskiej. Liderem tej formacji był wtedy i jest do dzisiaj Marcin Orzeszek, który wówczas wygrał wybory na burmistrza Ząbkowic Śląskich i sprawuje to stanowisko do dzisiaj. W 2010 r. wybory odbywały się wg ordynacji proporcjonalnej, czyli w trybie podobnym, jak to będzie miało miejsce w roku bieżącym. W 2010 r. Grażyna Sobór, jako kandydatka Platformy Obywatelskiej otrzymała poparcie prawie 4-procentowe w swoim okręgu.

Cztery lata temu Grażyna Sobór mandat radnej uzyskała startując z listy komitetu wyborczego „Ząbkowice Nasza Przyszłość”, którego liderem jest do chwili obecnej radny Wojciech Maj (pełniący funkcję wiceprzewodniczącego rady miejskiej). Klub ten był opozycją wobec większości, jaką w radzie dysponuje burmistrz Marcin Orzeszek. Kandydując w 2014 r. została wybrana radną według nieobowiązującej już aktualnie ordynacji wyborczej, tj. w okręgu 1-mandatowym. Pozyskała wówczas prawie 40% głosów wyborców w swoim okręgu.

W tym roku Grażyna Sobór jest „jedynką” na liście Prawa i Sprawiedliwości do rady miejskiej w okręgu 1 (czyli szeroko pojętym tzw. „starym mieście”) i jednocześnie jest kandydatką PiS na burmistrza Ząbkowic Śląskich. Na uruchomionym wczoraj, czyli trzy tygodnie przez wyborami, oficjalnym fanpejdżu kandydatka napisała m.in.: Witam serdecznie. Nazywam się Grażyna Sobór i ubiegam się o stanowisko Burmistrza Ząbkowic Śląskich. W najbliższym czasie przedstawię Państwu program wyborczy i pomysły dla naszej gminy, które mam nadzieje pomogą wyciągnąć nasze miasto z zapaści gospodarczej w której się znalazła.

Poza reprezentującą Prawo i Sprawiedliwość Grażyną Sobór, o stanowisko burmistrza Ząbkowic Śląskich w 5-letniej kadencji 2018 – 2023 ubiegają się: lider powiatowej Platformy Obywatelskiej i zarazem urzędujący burmistrz Marcin Orzeszek (jako kandydat niezależny) oraz bezpartyjny Dariusz Jagieła (jako kandydat niezależny).

SPROSTOWANIE:
Jeden z naszych Czytelników zwrócił nam uwagę na błąd w tytule. Pani Grażyna Sobór nie jest pierwszą kobietą kandydującą na stanowisko burmistrza Ząbkowic Śląskich. Cztery lata temu kandydatką była Pani Danuta Tkaczonek, która w wyborach samorządowych z 2014 r. uzyskała drugi wynik na poziomie prawie 10% wśród czworga kandydatów na stanowisko burmistrza Ząbkowic Śląskich.
Wyjaśniamy, że tytuł publikacji miał brzmieć „Jedyna kobieta na burmistrza Ząbkowic Śląskich”. Przez naszą nieuwagę błąd w tytule zmienił jego sens. Tytuł zmieniliśmy w trakcie niniejszego sprostowania, ale zapewne w sieci pozostanie ten pierwszy.
Za zaistniałą sytuację przepraszamy serdecznie obie Panie.
Redakcja Ząbkowice4YOU.pl