W ubiegłym tygodniu miał miejsce IV Festiwal Muzyczny imienia Alojzego Tauxa. W sobotę w Braszowicach – rodzinnym miejscu kompozytora, w niedzielę w Ząbkowicach Śląskich, gdzie również przeplatają się nici biografii kompozytora, mieliśmy nadzwyczaj udane koncerty.

Niedzielna odsłona festiwalu odbyła się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śląskich. Pierwszą część koncertu transmitowaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz

IV Festiwal imienia Alojzego Tauxa

IV Festiwal imienia Alojzego Tauxa – #dzieje_się_teraz #to_co_widzimy_na_żywo – koncert w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śląskich – relacja wkrótce w naszym portalu.

Opublikowany przez Zabkowice4YOU.PL Niedziela, 14 października 2018

Przygotowany starannie program zaprezentowały słuchaczom trzy zespoły: Opolski Chór Kameralny pod dyrekcją Mariana Bilińskiego, Chór Cantate Deo z Nowej Rudy pod dyrekcją Piotra Bałandy i Opolski Kwartet Smyczkowy pod dyrekcją Krzysztofa Bilińskiego. Instrumentarium klawiszowe znalazło się pod dłońmi Andrzeja Wiśniewskiego z Ząbkowic Śląskich.


W repertuarze znalazł się „Marsz dla Ząbkowiczan” skomponowany przez maestro Alojzego i były też cudowne utwory innych twórców na czele z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem, którego piewcą był rodowity braszowiczanin Alojzy Taux – z życiorysu mieszkaniec europejskiej stolicy sztuk muzycznych, jakim był i jest, oby nadal był Salzburg. Z okazji koncertu można było zaopatrzyć się w płytę „Alois Taux” z ośmioma wybitnymi kompozycjami maestro Tauxa. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na wsparcie renowacji instrumentu organowego w kościele Sióstr Klarysek. Jak poinformowano na zakończenie koncertu, prace nad tym skomplikowanym zadaniem, o którym już informowaliśmy w naszym portalu, mają się zakończyć przed świętami Bożego Narodzenia.Tak jak w latach poprzednich, animatorami Festiwalu Muzyczny imienia Alojzego Tauxa byli Jerzy Organiściak i Jolanta Mitręga. Niewątpliwie festiwal tauxowski jest znaczącym punktem w kulturalnym kalendarzu Ząbkowic Śląskich, a za rok będzie miał swoją piątą edycję, co zgodnie zapowiedzieli organizatorzy.