W dniach 13 – 14 października odbędzie się kolejny, czwarty już Festiwal Muzyczny imienia Alojzego Tauxa, wybitnego syna naszej ziemi, pochodzącego z Braszowic.

Aloix Taux to kompozytor muzyki chóralnej, kościelnej i teatralnej, urodzony w 5 października 1817 roku w Braszowicach, który zrobił karierę w stolicy muzyki europejskiej i mieście Mozarta Salzburgu. Tam był dyrygentem chóru i orkiestry katedry salzburskiej, pierwszym dyrektorem Konserwatorium Muzycznego MOZARTEUM oraz założycielem i dyrygentem tamtejszego chóru męskiego – Liedertafel, działającego do dzisiaj. Jego dorobek kompozytorski to ponad 50 utworów na chór i orkiestrę oraz pieśni.

Tegoroczny festiwal to dwa koncerty. Pierwszy odbędzie w sobotę 13 października o godz. 18:00 w kościele św. Wawrzyńca w Braszowicach, miejscu chrztu naszego kompozytora. Drugi, następnego dnia, czyli w niedzielę 14 października w kościele sióstr klarysek w Ząbkowicach Śląskich o godz. 15:00.

Oba koncerty wykonają chóry z Opola i Nowej Rudy pod dyrekcją Mariana Bilińskiego i Piotra Bałandy oraz kwartet smyczkowy złożony z muzyków opolskich. Będą oczywiście utwory Alojzego Tauxa, ale też W. A. Mozarta, M. Fristiny, A. Corellego i innych. Będzie więc trochę wysokiej kultury, której nie mamy zbyt wiele w naszym mieście.

Jednak prawdziwą niespodzianką dla melomanów będzie możliwość nabycia pierwszej płyty z utworami „naszego” kompozytora, nagranej w Opolu przez Opolski Chór Kameralny pod dyrekcją Mariana Bilińskiego. Płyta w zamierzeniu organizatorów będzie równocześnie „cegiełką na remont organów” w kościele sióstr klarysek, więc cel podwójnie szczytny.

Najserdeczniej zapraszam

Jerzy Organiściak