Miniony weekend w Kamieniec Ząbkowicki obfitował w wydarzenia świadczące o tym, że samorząd tej gminy troszczy się zarówno o zabytki, jak i o bezpieczeństwo, i nie zapomina przy tym o sporcie. W sobotę otwarte zostało przywrócone do świetności mauzoleum w pałacowym parku. Tego samego dnia 70-lecie obchodził klub piłkarski „Zamek”. W niedzielę natomiast dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymały nowoczesne wozy ratowniczo-gaśnicze.

Wybudowane pod koniec XIX wieku mauzoleum rodziny książęcej Hohenzollernów – potomków księżnej Marianny Orańskiej jest posadowione w głębi parku otaczającego kamieniecki pałac. Było miejscem wiecznego spoczynku pięciorga członków tej rodziny, a pierwszy pochówek miał miejsce w 1898 r., gdy zmarła Maria Fryderyka, a pamięć o niej postanowił uczcić jej małżonek Albrecht Hohenzollern. Później w krypcie spoczął on sam i ich synowie. Budynek ma kształt świątyni greckiej z doryckimi kolumnami i jest postawiony z czerwonego piaskowca na obrysie prostokąta. Po II wojnie światowej uległ całkowitej dewastacji i dochodziło nawet do profanacji szczątków pochowanych tam osób. Przez kilkadziesiąt lat popadał w ruinę. Od 2012 r., gdy gmina Kamieniec Ząbkowicki podjęła się rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego, obiekt znalazł się w planach renowacji, co udało się zrealizować w 2018 r.  Obecnie znajduje się w nim nie tylko początkująca ekspozycja artefaktów, ale i digitalna wystawa prezentująca mauzolea na świecie oraz historię kamienieckiego mauzoleum. Natomiast w krypcie, gdzie umiejscowiony jest pieczołowicie odrestaurowany symboliczny sarkofag, turyści mogą obejrzeć i wysłuchać opowieść Albrecht Hohenzollern, który pojawia się „jak żywy” w postaci hologramu. Ta absolutnie unikalna w regionie formuła prezentacji historii dostępna jest w języku polskim i języku angielskim. Fragment tej prezentacji tuż po otwarciu mauzoleum udostępniliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz

Mauzoleum na terenie kompleksu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim otwarte. Wewnątrz perfekcyjnie zrewitalizowanego obiektu niezwykła holograficzna prezentacja. Mamy dla Was jej urywek, a całość można już oglądać na własne oczy. Relacja wkrótce w naszym portalu.#dzieje_się_teraz Pałac Marianny Orańskiej

Opublikowany przez Zabkowice4YOU.PL Sobota, 13 października 2018

 

14 października tego roku odbyła się uroczystość otwarcia i ponownego poświęcenia mauzoleum, które – można powiedzieć – zostało kompletnie odbudowane i zyskało nowe wnętrze. Wartość prac restauratorskich i adaptacyjnych wyniósł niemal 1.9 mln zł, w tym 1,1 mln zł gmina pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego współfinansowanego przez Unię Europejską. Wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki Marcin Czerniec oraz inni przybyli goście, w tym radny sejmiku województwa dolnośląskiego Czesław Kręcichwost oraz ks. dziekan Wojciech Jarosław Dąbrowski, podkreślali w swoich wystąpieniach głębokie znaczenie przywracania dóbr kultury materialnej i wysoką jakość prac wykonanych w przypadku mauzoleum w Kamieńcu Ząbkowickim. Włodarz dziękował wielu osobom i instytucjom za wkład w zrealizowany projekt. Szczególnie podkreślił profesjonalizm prof. Jerzego Jasieńki kierującego zespołem konserwatorów i projektantów odnowy kamienieckich zabytków, którego na uroczystości reprezentowała córka. Podziękowania trafiły też do pani Haliny Gołda-Krajewskiej – ekspertki krajobrazu zieleni. Relacja z uroczystości otwarcia mauzoleum jest dostępna na kanale You Tube gminy Kamieniec Ząbkowicki.

Wszyscy licznie przybyli na sobotnią ceremonię, mogli zwiedzać przywrócony do życia zabytek. Ze względu na ograniczoną przepustowość mauzoleum jednocześnie może oglądać ok. 20 – 25 osób, ale mimo konieczności oczekiwania, wszyscy mogli na własne oczy ujrzeć efekt pracy konserwatorów i projektantów. Mauzoleum dysponuje systemem zabezpieczeń antywłamaniowych i przeciwpożarowych wewnętrznych i zewnętrznych. Zwiedzanie z przewodnikiem pałacowym jest dostępne w godz. 11:00 – 15:00 w dniach otwarcia Pałacu Marianny Orańskiej. Pierwsze refleksy po otwarciu mauzoleum w Kamieńcu Ząbkowickim, w tym zdjęcia nocne,  udostępniliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz

W niedzielę 15 października 2018 r. miała miejsce inna, równie znaczące uroczystości. Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieńcu Ząbkowickim I została wyposażona w jeden z najnowocześniejszych w Polsce wozów ratowniczo-gaśnicznych o wartości ponad 850 tys. zł. Pojazd marki Volvo wyposażony jest w absolutnie wszystkie dostępne obecnie elementy ekwipunku służb pożarniczych i można nim prowadzić bez zewnętrznego zasilania (poza dostępem do wody) nawet wielogodzinne operacje ratownicze. Jak nas poinformował drug Grzegorz Urbaś – prezes kamienieckich pożarników, zarówno sprzęt znajdujący się na pokładzie wozu, jak i instrumentarium medyczne, łącznościowe i logistyczne stwarzają pożarnikom warunki do rozległych i skomplikowanych działań w stanach zagrożenia pożarowego, drogowego, chemicznego lub atmosferycznego. Z kolei bratnia jednostka OSP z Kamieńca Ząbkowickiego II również przyjęła nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy marki Merdedes. Tu również wyposażenie i parametru techniczne pojazdu dają strażakom możliwość szybkiego i skutecznego reagowania.

W trakcie obu ceremonii wójt Marcin Czerniec podkreślał wagę bezpieczeństwa mieszkańców i gości gminy Kamieniec Ząbkowicki. Uznał, ze inwestowanie w bezpieczeństwo stanowi jedno z naczelnych zadań samorządu gminnego. Na fanpejdżu włodarza gminy Kamieniec Ząbkowicki znalazła się relacja video z obu uroczystości.

OSP Kamieniec Ząbkowicki I ma nowy wóz bojowy

Ochotnicza Straż Pożarna Kamieniec Ząbkowicki I oficjalnie przejęła nowy i w pełni wyposażony wóz bojowy niezbędny do prowadzenia akcji ratowniczych i gaśniczych. Zapraszam do obejrzenia relacji z niedzielnych uroczystości. Druhom z OSP dziękuję za codzienną służbę dla bezpieczeństwa mieszkańców naszej Gminy.

Opublikowany przez Marcin Czerniec – wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki Wtorek, 16 października 2018

 

70-lecie działalności obchodził w sobotę kamieniecki Klub Sportowy „Zamek”. W oficjalnej uroczystość zorganizowanej w centrum konferencyjno-wystawienniczym „Czerwony Kościółek” wzięło udział ponad 100 osób, w tym dawni i aktualni piłkarze oraz działacze zaprzyjaźnionych klubów sportowych. Rzecz jasna nie mogło nie być kibiców „Zamku”. Wójt Marcin Czerniec wręczył zasłużonym działaczom listy gratulacyjne. Święto miało też charakter sportowy. Odbyły się mecze oldbojów oraz meczu ligi okręgowej. Szersza relacja i fotoreportaż jest dostępny na stronie internetowej klubu „Zamek”.