Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania dzieł największych polskich pisarzy zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Czytano wówczas naszą epopeję narodową – „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. W kolejnym roku bohaterem akcji był Aleksander Fredro, następnie wspólnie czytano  „Trylogię” H.Sienkiewicza, „Lalkę” B. Prusa , znów H. Sienkiewicza (tym razem „Quo vadis”). W poprzednim roku inscenizowano arcydramat S. Wyspiańskiego „Wesele”. Podczas tegorocznej, siódmej edycji śledziliśmy  losy bohaterów powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”.

Z względów organizacyjnych brzeźnicka biblioteka zaprosiła mieszkańców w sobotę, 1 września. Podstawowym celem akcji jest m. in. popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia wspólnotowej tożsamości. Biblioteka w Brzeźnicy po raz szósty włączyła się do tego ważnego przedsięwzięcia. Współorganizatorem spotkania było ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Nie zabrakło wstępu do lektury i wątków biograficznych autora „Przedwiośnia”. W roli lektorów sobotniej imprezy wystąpili: Michał Baranek, Krystyna Grejner, Krystyna Gurdak, Urszula i Jacek Kłopoccy. Nawłoci (tytuł jednej z części powieści) również u nas nie zabrakło – biblioteka została przyozdobiona wieloma bukietami tej pięknej jesiennej rośliny. Z ogromną uwagą wysłuchaliśmy niezwykle ekspresyjnej interpretacji pieśni J. N. Kamińskiego „Polak nie sługa” w wykonaniu byłego mieszkańca Brzeźnicy, Daniela Ziętka.

Jak zawsze przy takich okazjach nie zabrakło pysznej herbaty i kawy oraz domowego ciasta. Dziękujemy Paniom z KGW z Brzeźnicy oraz dwóm uczestniczkom akcji – Danucie Gurdak i Urszuli Kłopockiej, które przyczyniły się do uświetnienia spotkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.