20 września br. o godz. 11:00 w Ząbkowickim Ośrodku Kultury odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego autorstwa Karin Kaper i Dirka Szusziesa „Jesteśmy Żydami z Breslau”. Po pokazie rozpocznie się dyskusja z udziałem młodzieży Liceum Ogólnokształcącego (w kawiarni ZOK). Tego samego dnia o godz. 17:00 mieszkańcy Ząbkowic Śląskich i okolic będą mogli uczestniczyć w dyskusji na temat losów Żydów po drugiej wojnie światowej, a o godz. 18:00 w drugim pokazie filmu w sali widowiskowej.

Film przedstawia losy 14 ocalałych świadków historii po 1933 roku, którzy mieszkali w Breslau. Byli prześladowani przez Niemcy nazistowskie, zmuszeni do ucieczki, niektórzy przeżyli niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Po drugiej wojnie światowej budowali swoje nowe życie w różnych krajach. Kilku z nich odwiedza Wrocław, gdzie spotykają się z  polsko-niemiecką grupą młodzieży, aby podzielić się z młodym pokoleniem swoimi doświadczeniami. Bohaterami są: Esther Adler, Gerda Bikales, Anita Lasker-Wallfisch, Renate Lasker-Harpprecht, Walter Laqueur, Fritz Stern, Günter Lewy, David Toren, Abraham Ascher, Wolfgang Nossen, Eli Heyman, Mordechai Rotenberg, Max Rosenberg, Pinchas Rosenberg oraz polsko-niemiecka grupa młodzieży w Berlinie i we Wrocławiu.

Pokaz przedpremierowy odbył się 6 listopada 2016 r. w kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Premiera niemiecka miała miejsce w Berlinie 13 listopada 2016 r. w Zeughauskino (Deutsches Historisches Museum). Film powstał we współpracy z Fundacją Bente Kahan z Wrocławia pod patronatem Rafała Dutkiewicza – prezydenta Wrocławia oraz Władysława Bartoszewskiego, byłego sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i b. pełnomocnika premiera ds. międzynarodowych.

Zapraszam na przeżycie losów ludzi ze świata, którego już nie ma oraz na zwiedzanie miasta pamiętającego ich historię.

Regina Bigoś – nauczycielka języka niemieckiego w LO w Ząbkowicach Śląskich