Rano II Bieg Szlakiem Marianny Orańskiej, po południu otwarcie kolejnej interaktywnej wystawy w salach pałacowych, następnie rekonstrukcja bitwy o Kamieniec z XV w., a wieczorem koncertowe zakończenie V Pożegnania Lata z Marianną Orańską. To był dzień pełen udanych imprez i dobrych spotkań w Kamieńcu Ząbkowickim.

Ponad sto osób uczestniczyło w II Biegu Szlakiem Marianny Orańskiej. Pogoda dopisała wspaniale, a nastroje miłośników aktywnego wypoczynku, którzy przybyli na kamienieckie błonia, jeszcze bardziej. Wydarzenie to relacjonowaliśmy w naszym portalu. Trzeba tylko dodać, że wielu biegaczy przybyło do Kamieńca Ząbkowickiego nie tylko na samą imprezę sportową. Spędzili bowiem kilka kolejnych godzin zwiedzając Pałac Marianny Orańskiej, oglądając walki rycerskie na błoniach oraz rekonstrukcję bitwy o Kamieniec z XV w., a wieczorem bawili się w trakcie koncertów.

Po południu w odnowionych salach pałacowych została otwarta nowa i niezwykła wystawa. W ceremonii brali udział kamienieccy samorządowcy oraz liczna grupa zwiedzających pałac. Interaktywne prezentacje pozwalają zobaczyć historię i stan współczesny poszczególnych ogniw kompleksu pałacowo-parkowego. Tę część sobotniego spotkania w Kamieńcu Ząbkowickiego prezentowaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz

V Pożegnanie Lata z Marianną Orańską #dzieje_się_teraz od rana – relacja wkrótce w naszym portalu, a teraz mamy dla Was skrót video.Marcin Czerniec – wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki / Pałac Marianny Orańskiej

Opublikowany przez Zabkowice4YOU.PL Sobota, 22 września 2018

 

Dzięki innowacyjnym technologiom i ich adaptacji do zabytkowych wnętrz, turyści mogą w niekonwencjonalny sposób zwiedzać pałac i park. Jest to zresztą także możliwe dzięki włączonej już aplikacji dostępnej na mobilnych urządzeniach włączonych do sieci (smartfony, tablety). Jest też ciekawostka w postaci urządzenia do tworzenia indywidualnych pocztówek z własnym wizerunkiem. Taką e-kartkę można na miejscy wysłać w postaci e-maila pod dowolny adres na świecie. Udostępnione zwiedzającym nowe sale dają przegląd zieleni pałacowej oraz kolekcji myśliwskich. Poszerzają one ofertę dla zwiedzających o atrakcyjne prezentacje, o czym mówił wójt Marcin Czerniec. Włodarz gminy Kamieniec Ząbkowicki oprowadzając po nowej części pałacowych wnętrz zapowiadał kolejne etapy rewitalizacji zabytku. Dziękował jednocześnie za pomoc, jaką od 2012 r. w realizacji programu świadczą radni, pracownicy samorządowi i mieszkańcy pracujący na rzecz odnowy kamienieckiego kompleksu. Wyrażał też słowa uznania dla instytucji rządowych i samorządowych, które przez miniony okres udzielały wymiernego wsparcia, bez którego rewitalizacja nie byłaby możliwa na taką skalę.

Popołudniowo-wieczorna część V Pożegnania Lata z Marianną Orańską odbywała się na kamienieckich błoniach oraz na tarasach pałacowych. Jak pierwsze z tych miejsc sprzyja spotkaniom przekonali się wszyscy uczestnicy tej części dnia i zostało to po części ukazane w filmie, który wójt Marcin Czerniec udostępnił na swoim fanpejdżu.

Błonia Kamienieckie – miejsce spotkań

Niezależnie od pory roku Błonia Kamienieckie, dzięki zrealizowanym tu projektom porządkujacym przestrzeń i nadającym jej przyjazne funkcje rekreacyjne, są dla naszych mieszkańców i gości Gminy Kamieniec Ząbkowicki, miejscem spotkań i odpoczynku.

Opublikowany przez Marcin Czerniec – wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki Niedziela, 23 września 2018

 

Niewątpliwą atrakcją była rekonstrukcja bitwy pomiędzy broniącymi Kamieńca katolikami a husytami, którzy najechali w połowie XV w. teren obecnego Kamieńca. Wcześniej można też było obserwować zmagania rycerzy, które odbywały się na błoniach. Odtworzenie przebiegu bitwy miało miejsce na tarasach pałacu od strony parku. Publiczność musiała wykazać się cierpliwością, bo ze względu na bezpieczeństwo nie można było widzieć „bitwy” z bliska, a jej początek przesunął się w czasie. Jednak sceny batalistyczne wynagrodziły ten trud.

Wieczorem na scenie plenerowej pojawił się zespół „Wiolinek” z Barda. Repertuar polskich przebojów z lat 60. i 70. wprawił wszystkich w świetny nastrój. Profesjonalne wokale, taniec i przede wszystkim pełne energii i radości występy tej grupy zostały przyjęte z aplauzem. Jeszcze większy entuzjazm wywołał finałowy występ zespołu „Classic”, przy którym zabawa taneczna dostarczyła publiczności mnóstwa miłych impulsów. Ostatni wieczór kalendarzowego lata i zarazem pierwszy jesienny był naprawdę bardzo udany.