W ramach VI edycji Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego zapraszamy na koncert skrzypcowo-organowy, który odbędzie się w bardzkiej Bazylice w niedzielę 12 sierpnia 2018 r. o godz. 19:00.

Na skrzypcach zagra Kathrin Spillner, natomiast na instrumencie organowym Alexander Annegarn – oboje artyści z Niemiec. W ramach festiwalu promowana jest muzyka klasyczna znakomitych wykonawców. Program koncertu:

  • Dietrich Buxtehude (1637-1707)
  • Praeludium g-Moll BuxWV 149Arcangelo Corelli (1653-1713)
  • Sonate für Violine und Basso continuo e-Moll Op. 5/8
  • Dietrich Buxtehude Ciaccona e-Moll BuxWV 160
  • Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) Partita über den Choral Christ der du bist der helle Tag BWV 766
  • Robert Schumann (1810-1856) aus Vier Skizzen für den Pedalflügel Op. 58: Nicht schnell und sehr markiert c-Moll
  • Henryk Wieniawski (1835-1880) Légende Op. 17Johannes Brahms (1833-1897) aus Elf Choralvorspiele Op. 122: Herzlich tut mich erfreuen
  • Louis Vierne (1870-1937) Carillon de Westminster Op. 54/6

Kathrin Spillner, urodzona w Marbach am Neckar, pierwsze lekcje gry na skrzypcach otrzymała w wieku 12 lat i zdobyła liczne nagrody w krajowym i ogólnopolskim konkursie Jugend Musiziert aż do ukończenia studiów w 2001 roku. W tym samym roku rozpoczęła studia skrzypcowe na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Performatywnych w Stuttgarcie u prof. Christiana Sikorskiego. Podczas studiów, które ukończyła z wyróżnieniem w 2008 roku, przez rok uczyła jako nauczyciel w Musikhochschule Stuttgart, otrzymała stypendium od Studienstiftung des Deutschen Volkes i uczęszczała na wiele kursów mistrzowskich, między innymi z Igorem Ozimem i kwartetem Alban Berg. W latach 2006-2008 Kathrin Spillner była zatrudniona przez rok w Deutsche Radiophilharmonie Saarbrücken-Kaiserslautern i Radiowej Orkiestrze Symfonicznej Stuttgartu SWR, zanim w 2008 roku została członkiem pierwszych skrzypiec Württembergischer Kammerorchester Heilbronn. W tym samym czasie rozpoczęła studia magisterskie w głównym temacie kwartetu smyczkowego w kwartecie Vogler w Musikhochschule Stuttgart. W 2011 r. Kathrin Spillner opuściła Heilbronn i osiedliła się wraz z rodziną w północnych Niemczech. Poza obecnymi aktywnymi zajęciami dydaktycznymi i kierowaniem oddziałem Streichera w szkole muzycznej Glückstadt coraz częściej zajmuje się kameralistyczną muzyką fortepianową ze swoim partnerem Alexandrem Annegarnem i jest stałym gościem w Ensemble Resonanz (Hamburg) i Elbipolis Baroque Orchestra (Hamburg). Kathrin Spillner gra na skrzypcach Josepha Klotza z 1782 roku.

Alexander Annegarn, urodzony w Gütersloh, licencjat od 2008 do 2012 roku w Akademii Muzycznej i Teatralnej w Hamburgu, ukończył ją z wyróżnieniem. Tytuł magistra uzyskała w 2015 roku w Lubece (główny przedmiot z prof. Franzem Danksagmüllerem). Stypendysta Fundacji Possehla; Kursy mistrzowskie z Michaelem Radulescu, Danielem Roth, Gerhardem Weinbergerem, Hayo Boerema. Oprócz szerokiego repertuaru barokowego i romantycznego interesuje go zwłaszcza najnowszy, nieznany teren. Szczególnie inspiruje go „rzadkość”: zaniedbani kompozytorzy, eksperymentalna muzyka organowa, dźwiękowe badania, innowacyjne organy. Kontakt, współpraca, (oryginalne) wykonanie i upowszechnianie dzieł współczesnych kompozytorów (w tym Jean Guillou, Dominique Susteck, Alberto Jacopucci) określają jego pracę w tym obszarze. Jako pianista, Alexander Annegarn i jego partnerka Kathrin Spillner są bardzo oddani grze na skrzypce i fortepian. Od 2012 roku prowadzi klasę fortepianu w szkole muzycznej Glückstadt i zarządza działem instrumentów klawiszowych.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. burmistrz Miasta i Gminy w Bardzie Krzysztof Żegański oraz radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Grażyn Cal. Dyrektorem artystycznym Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego jest Magdalena Cornelius. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.