W ramach VI edycji Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego zapraszamy na koncert skrzypcowo-organowy, który odbędzie się w bardzkiej Bazylice w niedzielę 12 sierpnia 2018 r. o godz. 19:00.

Na skrzypcach zagra Kathrin Spillner, natomiast na instrumencie organowym Alexander Annegarn – oboje artyści z Niemiec. W ramach festiwalu promowana jest muzyka klasyczna znakomitych wykonawców. Program koncertu:

  • Dietrich Buxtehude (1637-1707)
  • Praeludium g-Moll BuxWV 149Arcangelo Corelli (1653-1713)
  • Sonate für Violine und Basso continuo e-Moll Op. 5/8
  • Dietrich Buxtehude Ciaccona e-Moll BuxWV 160
  • Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) Partita über den Choral Christ der du bist der helle Tag BWV 766
  • Robert Schumann (1810-1856) aus Vier Skizzen für den Pedalflügel Op. 58: Nicht schnell und sehr markiert c-Moll
  • Henryk Wieniawski (1835-1880) Légende Op. 17Johannes Brahms (1833-1897) aus Elf Choralvorspiele Op. 122: Herzlich tut mich erfreuen
  • Louis Vierne (1870-1937) Carillon de Westminster Op. 54/6

Kathrin Spillner, urodzona w Marbach am Neckar, pierwsze lekcje gry na skrzypcach otrzymała w wieku 12 lat i zdobyła liczne nagrody w krajowym i ogólnopolskim konkursie Jugend Musiziert aż do ukończenia studiów w 2001 roku. W tym samym roku rozpoczęła studia skrzypcowe na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Performatywnych w Stuttgarcie u prof. Christiana Sikorskiego. Podczas studiów, które ukończyła z wyróżnieniem w 2008 roku, przez rok uczyła jako nauczyciel w Musikhochschule Stuttgart, otrzymała stypendium od Studienstiftung des Deutschen Volkes i uczęszczała na wiele kursów mistrzowskich, między innymi z Igorem Ozimem i kwartetem Alban Berg. W latach 2006-2008 Kathrin Spillner była zatrudniona przez rok w Deutsche Radiophilharmonie Saarbrücken-Kaiserslautern i Radiowej Orkiestrze Symfonicznej Stuttgartu SWR, zanim w 2008 roku została członkiem pierwszych skrzypiec Württembergischer Kammerorchester Heilbronn. W tym samym czasie rozpoczęła studia magisterskie w głównym temacie kwartetu smyczkowego w kwartecie Vogler w Musikhochschule Stuttgart. W 2011 r. Kathrin Spillner opuściła Heilbronn i osiedliła się wraz z rodziną w północnych Niemczech. Poza obecnymi aktywnymi zajęciami dydaktycznymi i kierowaniem oddziałem Streichera w szkole muzycznej Glückstadt coraz częściej zajmuje się kameralistyczną muzyką fortepianową ze swoim partnerem Alexandrem Annegarnem i jest stałym gościem w Ensemble Resonanz (Hamburg) i Elbipolis Baroque Orchestra (Hamburg). Kathrin Spillner gra na skrzypcach Josepha Klotza z 1782 roku.

Alexander Annegarn, urodzony w Gütersloh, licencjat od 2008 do 2012 roku w Akademii Muzycznej i Teatralnej w Hamburgu, ukończył ją z wyróżnieniem. Tytuł magistra uzyskała w 2015 roku w Lubece (główny przedmiot z prof. Franzem Danksagmüllerem). Stypendysta Fundacji Possehla; Kursy mistrzowskie z Michaelem Radulescu, Danielem Roth, Gerhardem Weinbergerem, Hayo Boerema. Oprócz szerokiego repertuaru barokowego i romantycznego interesuje go zwłaszcza najnowszy, nieznany teren. Szczególnie inspiruje go „rzadkość”: zaniedbani kompozytorzy, eksperymentalna muzyka organowa, dźwiękowe badania, innowacyjne organy. Kontakt, współpraca, (oryginalne) wykonanie i upowszechnianie dzieł współczesnych kompozytorów (w tym Jean Guillou, Dominique Susteck, Alberto Jacopucci) określają jego pracę w tym obszarze. Jako pianista, Alexander Annegarn i jego partnerka Kathrin Spillner są bardzo oddani grze na skrzypce i fortepian. Od 2012 roku prowadzi klasę fortepianu w szkole muzycznej Glückstadt i zarządza działem instrumentów klawiszowych.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. burmistrz Miasta i Gminy w Bardzie Krzysztof Żegański oraz radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Grażyn Cal. Dyrektorem artystycznym Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego jest Magdalena Cornelius. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.