Marcin Orzeszek – 40%, Dariusz Jagieła – 26%, Franciszek Gawęda – 16%, Iwona Aibin – 15%. Takie są wyniki najwyżej notowanych pretendentów na 5-letnią kadencję burmistrza Ząbkowic Śląskich w sondzie, jaką przez dwa miesiące prowadziliśmy w naszym portalu. Do dzisiaj tylko dwaj pierwsi faworyci potwierdzili oficjalnie start w wyborach. Gdyby dzisiaj odbyły się wybory, gdyby taki lub zbliżony wynik potwierdziłby się, mielibyśmy drugą turę wyborów włodarza największej gminy w powiecie ząbkowickim.

Dokładnie dwa miesiące temu uruchomiliśmy w naszym portalu sondę dotyczącą sympatii wobec osób, co do których można było wtedy przypuszczać, że wystartują w wyborach na burmistrza Ząbkowic Śląskich. W chwili, gdy publikujemy ten tekst, sonda jest już wyłączona, ale jej wyniki są dostępne Oddano w niej ponad 826 opinii. Należy wyraźnie podkreślić, że przeprowadzone przez nas badanie opinii, choć uzyskało poziom reprezentatywności, miało wyłącznie charakter anonimowej ankiety. Na liście „naszych” kandydatów znalazły się osoby, co do których wiosną można było przypuszczać, że zdecydują się na start w wyborach na burmistrza Ząbkowic Śląskich. Lista faktycznych kandydatów będzie znana wtedy, gdy zarejestrują oni swoje komitety wyborcze (lub popierające ich partie). Termin czynności polegającej na zgłoszeniu kandydata na wójta czy burmistrza upływa 26 września 2018 r.

Jak już wspomniano na wstępie, liderem ząbkowickiego peletonu włodarzy jest na dwa miesiące przed wyborami urzędujący burmistrz Marcin Orzeszek – lider powiatowy Platformy Obywatelskiej, który w naszej sondzie uzyskał poparcie 40% uczestników internetowej ankiety. Na drugiej pozycji plasuje się Dariusz Jagieła – występujący jako kandydat spoza partyjnych układów. Pozyskał sympatię 26% internautów. Jako trzeci pojawia się Franciszek Gawęda – zaangażowany w ruch Kukiz’15 – zdobył w sondzie przychylność na poziomie 16%. Na miejscu czwartym z wynikiem 15% jest Iwona Aibin – nieoficjalnie mające poparcie Prawa i Sprawiedliwości. Wyraźnie słabsze wyniki osiągnęli kolejno: Dariusz Marcinków2%, Unkas Gałek1%. Kazimierz Figał i Robert Germański uzyskali poparcie poniżej 1%.

Obecnie czynna jest nowa sonda, w której pytamy naszych Czytelników o preferencje polityczne w tegorocznych wyborach samorządowych. W anonimowej ankiecie można wskazać swoją aprobatę dla następujących ugrupowań: Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Ruch Kukiz’15, Sojusz Lewicy Demokratycznej. Jest też możliwość wskazania opcji “inna partia” oraz “kandydatów niezależnych”. Zapraszamy do udziału w sondzie. 

14 sierpnia 2018 r. premier Mateusz Morawiecki wyznaczył termin wyborów samorządowych na 21 października 2018 r., o czym informowaliśmy w naszym portalu. Formalnie zatem ruszyła kampania wyborcza. Największą uwagę skupiają elekcje włodarzy gmin. O ile cztery lata temu było niemal pewne, że w większości gmin dojdzie do zmian personalnych, o tyle w tym roku zanosi się na sytuację odwrotną. Największe emocje pod tym względem budzi wybór burmistrza największej gminy w naszym powiecie (trochę analogicznie jak w skali kraju ekscytację budzą wybory prezydenta stolicy). Ciśnienie wyborcze podnosi fakt, że od tego roku kadencja samorządu trwać będzie nie 4, lecz 5 lat.

Do chwili przygotowania tej publikacji start w wyborach na burmistrza Ząbkowic Śląskich na lata 2018 – 2013 potwierdzili Marcin Orzeszek i Dariusz Jagieła, co uczynili odmiennie.

Marcin Orzeszek zamieścił krótką notkę na portalu społecznościowym Facebook.

Dariusz Jagieła złożył oświadczenie opublikowane na swojej stronie internetowej

i na portalu społecznościowym Facebook.

Wcześniej wygłosił je podczas konferencji, którą transmitowaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz

Oświadczenie Dariusza Jagieły o kandydowaniu na burmistrza Ząbkowic Śląskich

Dariusz Jagieła – briefing w pierwszym dniu samorządowej kampanii wyborczej – #dzieje_się_teraz #to_co_widzimy_na_żywo #Wybory2018

Opublikowany przez Zabkowice4YOU.PL Wtorek, 14 sierpnia 2018

 

Z naszego nieformalnego rozeznania wiemy, że o reelekcję ubiegać się będą wszyscy obecni włodarze gmin powiatu ząbkowickiego. Wiadomo też, że w każdej z gmin pojawią się rywale urzędujących burmistrzów i wójtów. O zmianach na „wyborczym froncie” będziemy systematycznie informować Czytelników naszego portalu pod tagiem WYBORY oraz w naszych mediach społecznościowych (Facebook i Twitter) pod ogólnodostępnym hasztagiem #Wybory2018   Nie zamierzamy włączać kampanii wyborczej na portalu Instagram.

UWAGA: Komitety wyborcze informujemy o przygotowanej komercyjnej ofercie ogłoszeniowej dotyczącej promocji i reklamy kandydatów. Do publikacji przyjmujemy tylko gotowe teksty, infografiki i grafiki lub linki do opublikowanych materiałów (w tym do video). Materiały te, zgodnie z Kodeksem Wyborczym, winny być oznaczone nazwą komitetu wyborczego i opłacone przelewem uprzednio (wystawiamy rachunek).
W miarę możliwości będziemy też odpowiadać na zaproszenia na konferencje prasowe lub inne wydarzenia, których celem jest informowanie wyborców o programach i kandydatach. W tym zakresie oferujemy nieodpłatną obsługę, zwracamy jednakże uwagę na przyjmowanie zaproszeń według kolejności ich wpływu drogą elektroniczną (na adres: info@zabkowice4you.pl)