„Nie może być nadal utrzymywany zwyczaj, w myśl którego burmistrz „przyznaje” czy „przydziela” pieniądze budżetowe na prośbę mieszkańców” – uważa Dariusz Jagieła. Podczas konferencji, która odbyła się 31 lipca 2018 r. zapowiedział, że osiedla miejskie będą miały do dyspozycji po 300 tys. zł i dwukrotnie większe będą środki przeznaczone na inicjatywy sołectw.

Kontynuując kampanię pod hasłem „101 Pomysłów dla Ząbkowic” Dariusz Jagieła zmienił charakter dotychczasowych spotkań z briefingów dla prasy na otwarte spotkania. Konferencja była bowiem zapowiedziana podczas poprzedniego (relacjonowanego przez nasz portal) spotkania, a temat podany był w serwisie społecznościowym. Zaprosił też na następną otwartą konferencję, która ma się odbyć we wtorek 7 sierpnia br. o godz. 17:00 w biurze zlokalizowanym w ząbkowickim Rynku. Spotkanie transmitowaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz

Budżet obywatelski dla gminy Ząbkowice Śląskie

Budżet obywatelski – temat briefingu, podczas którego Dariusz Jagieła zapowiada znaczący udział mieszkańców w dysponowaniu środkami publicznymi – #dzieje_się_teraz #to_co_widzimy_na_żywo

Opublikowany przez Zabkowice4YOU.PL Wtorek, 31 lipca 2018

 

Po raz pierwszy mówca mocno akcentował, że realizacja jego zapowiedzi uzależniona jest od tego czy zostanie wybrany na burmistrza. Zadeklarował,  że jako burmistrz odwróci „praktykowaną obecnie zasadę proszenia burmistrza”, bo – jak powiedział dalej „burmistrz jest organem wykonawczym”. W tym celu zamierza zaraz po wyborach wprowadzić tzw. budżet obywatelski. Jak napisano na stronie internetowej kandydata „zarówno osiedla miejskie, jak i sołectwa mają mieć samodzielność w wyborze zadań finansowanych z budżetu gminnego przy jednoczesnej odpowiedzialności urzędników za ich profesjonalną realizację oraz rozliczenie każdego projektu”.

Wybory samorządowe odbędą się 21 lub 28 października 2018 r. Termin ma być ogłoszony do 15 sierpnia br. i ustala go prezes rady ministrów. Z chwilą ogłoszenia kalendarza wyborczego rozpocznie się oficjalna kampania wyborcza. Jednak już teraz wiadomo, że na stanowisko burmistrza Ząbkowic Śląskich kandydować będzie urzędujący włodarz, czyli Marcin Orzeszek z poparciem Platformy Obywatelskiej. Oficjalnie zamiar startu wyborczego zgłosił Dariusz Jagieła kojarzony ze środowiskami prawicowymi. Nieoficjalnie mówi się też o Iwonie Aibin – aktualnej sekretarz gminy Stoszowice, wcześniej sekretarz gminy Ząbkowice Śląskie. Niektóre media lokalne podają, że może liczyć na poparcie Prawa i Sprawiedliwości. Na giełdzie kandydatów pojawiają się też Franciszek Gawęda – obecnie zaangażowany w ruch Kukiz”15 lub Dariusz Marcinków, którego miałoby wystawić Polskie Stronnictwo Ludowe.

Nasz portal prowadzi nieformalną sondę popularności potencjalnych kandydatów na burmistrza Ząbkowic Śląskich. Głosowanie – dostępne na stronie wejściowej serwisu – jest anonimowe i będzie trwało do czasu ogłoszenia terminu wyborów.