W subiektywnej prasówce – na początek tygodnia – dostarczamy Państwu fragmenty artykułów związanych z terenem powiatu ząbkowickiego, jakie ukazały się w minionych kilku dniach w gazetach i portalach internetowych. Do lokalnej „prasówki” dodajemy interesujące artykuły o tematyce samorządowej z mediów regionalnych lub ogólnopolskich.

Doba (11.07.2018) relacjonuje skutki opadów deszczu w niedawno wyremontowanych ciągach ulic na terenie Ząbkowic Śląskich.

W środę 11 lipca przez Ząbkowice Śląskie przeszła burza której towarzyszyły intensywne opady deszczu. Na kilku ulicach studzienki nie nadążały odbierać wody przez co tworzyły się duże „kałuże” utrudniające przejazd. Tak było między innymi na ul. Kamienieckiej, pod wiaduktem na ul. Wrocławskiej jak również na ul. Świerkowej w okolicach sądu i stacji paliw, utrudnienia występowały również na ul. Bohaterów Getta przy skrzyżowaniu z drogą K8. W związku z intensywnymi opadami deszczu na ternie Ząbkowic interweniowała również straż pożarna.

Express Miejski (12.07.2018) opisuje skutki dużego deszczu w Ziębicach.

11 lipca w godzinach popołudniowych obfite opady deszczu przeszły również nad Ziębicami. Ponownie zalana została ulica Chrobrego i pobliskie posesje. Mieszkańcy pytają: Jak długo jeszcze będziemy czekać na jakąś reakcję ze strony gminy lub starostwa? Problem z zalewaną przez wodę ulicą Chrobrego jest znany od lat. Znajdująca się tam kanalizacja burzowa nie jest w stanie odprowadzać wszystkich wód, które finalnie zlewają się w okolicy torów kolejowych. Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali problem władzom gminy, o pomoc byli prosić także w starostwie. Jak twierdzą, bezskutecznie. Efektów w postaci prac na drodze wciąż nie ma, choć Powiat Ząbkowicki otrzymał niedawno 1.5 mln zł dofinansowania z MSWiA na przebudowę drogi wraz z kanalizacją burzową. Realizację zadania uniemożliwia jednak brak dokumentacji na przebudowę trasy. Wicestarosta Mariusz Szpilarewicz na majowej sesji rady powiatu zadeklarował, że ze strony Powiatu Ząbkowickiego zostanie zrobione wszystko, aby do końca 2018 roku przygotować niezbędne projekty do realizacji zadania, a w 2019 roku przeprowadzić kompleksowy remont drogi wraz z odprowadzaniem wód, częściowo także w kierunku ul. Gazowej. Rozpoczęcie remontu ul. Chrobrego w Ziębicach przedłuża się. W tym roku tylko dokumentacja? Mieszkańcom pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i mieć nadzieję, że wspólne plany władz gminy i powiatu w kwestii rozwiązania problemu uda się ziścić. Obfite opady deszczu przeszły wczoraj również przez Ząbkowice Śląskie. Tam wystarczyła niespełna godzina, aby pod wiaduktem na ul. Wrocławskiej znów zgromadziła się spora ilość wody. Zalana została też m.in. ul. Świerkowa i parking na osiedlu Słonecznym.

Ziębice Info (11.07.2018) informuje o planowanej inwestycji drogowej w Ziębicach.

Po wielu latach starań i wielomiesięcznej gehennie, jaką w ubiegłym roku przeszli w trakcie przebudowy mostu w ciągu ul. Przemysłowej w końcu doczekają się nowej drogi. Mowa o mieszkańcach ulic Krótkiej i Oławskiej w Ziębicach. Gmina Ziębice rozstrzygnęła przetarg na budowę drogi gminnej ul. Oławskiej oraz na budowę drogi i kanalizacji deszczowej przy ul. Krótkiej w Ziębicach. Przebudowana ul. Oławska będzie miała szerokość 3-6 m i nawierzchnię z asfaltu. Po obu stronach drogi znajdą się półmetrowe pobocza. Ulicę Oławską z Paczkowską połączy ciąg pieszy z kostki betonowej, ograniczony od strony rzeki barierkami. Istniejąca kładka zostanie oczyszczona, a jej poręcze – pomalowane. Z kolei część ul. Krótkiej łącząca ul. Paczkowską z ul. Oławską będzie asfaltowa i szeroka na 4,5 m. Na tym odcinku przewidziano szeroki na 1,5 m chodnik z kostki betonowej po jednej stronie drogi. W ramach przebudowy wykonany zostanie także remont przydrożnego rowu oraz wymieniony przepust rurowy pod drogą. Druga część ul. Krótkiej – prowadząca od ul. Paczkowskiej w kierunku pól droga transportu rolnego – będzie miała 4,5 m szerokości oraz asfaltową nawierzchnię, a także dwustronne, metrowe pobocza. W ramach prac na obu ulicach ma zostać wykonana również przebudowa istniejących zjazdów. Prace budowlane mają zakończyć się 10 października 2018 r. Wykona je firma GOLIAT s.c. Piotr Gruszka, Łukasz Gruszka z Ziębic. Remont będzie kosztował 1 082 804 zł.

Marcin Czerniec – wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki (12.07.2018) przekazuje wiadomość o odtworzeniu balustrady na tarasie widokowym kamienieckiego pałacu.

Zapewne niewielu miłośników kamienieckiego Pałac Marianny Orańskiej wierzyło, że kiedyś monumentalna balustrada płacowego tarasu powróci na swoje dawne miejsce. Już można na własne oczy zobaczyć, że udało się i jej piękno na nowo przyciąga wzrok zarówno mieszkańców jak i turystów odwiedzających to niezwykłe miejsce. To kolejne ogniwo projektu rewitalizacji pałacu, który jest w końcowej fazie realizacji. Na ten cel pozyskaliśmy prawie pięć milionów złotych z funduszy europejskich.

Paweł Gancarz – wójt gminy Stoszowice (07.07.2018) dzieli się wiadomościami na temat termomodernizacji w tej gminie.

Krótki raport z termomodernizacji naszych obiektów: docieplenia budynków idą szybkim tempem, pompa ciepła w Stoszowicach już zamontowana, w Budzowie lada dzień również, nowe okna i lampy prezentują się pięknie. Naprawdę możemy mieć powód do zadowolenia. Kompleksowa termomodernizacja jest najbardziej opłacalną inwestycją budowlaną, ponieważ obniża zużycie energii stanowiąc jednocześnie jeden z najlepszych sposobów walki ze smogiem. Wiele znaczy, że będąc stosunkowo małą gminą, dbamy o naszą wspólną planetę.

Gazeta Ząbkowicka (12.07.2018) informuje o wsparciu, jakiego samorząd gminy Ząbkowice udziela właścicielom obiektów zabytkowych.

Ząbkowiccy radni zdecydowali, którym zabytkom z miasta i gminy Ząbkowice Śląskie zostaną przyznane dofinansowania. Łącznie na zabytki przeznaczone zostanie ponad 200 tys. zł. Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji na prace konserwatorskie przy organach kościoła przyklasztornego – 35 tys. zł. Wspólnota mieszkaniowa ul. Rynek 4 na konserwację techniczną i estetyczną detali architektonicznych zdobiących elewację frontową kamienicy – 13 tys. zł. Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Tarnowie na remont wieży kościoła – 52 tys. zł. Parafia pw. św. Piotra i Pawła w Zwróconej na prace konserwatorskie ambony drewnianej w kościele filialnym pw. Matki Bożej Bolesnej w Bobolicach – 40 tys. zł. Parafia pw. św. Michała Archanioła w Sieroszowie z siedzibą w Stolcu na wzmocnienie posadowienia zakrystii, kruchty i kaplicy grobowej w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Zuzanny w Stolcu – 65 tys. zł. Parafia pw. św. Jadwigi w Przedborowej, kościół filialny św. Jakuba w Kozińcu na remont więźby, wymianę pokrycia, remont elewacji wieży kościoła – 60 tys. zł.

DKL 24 (10.07.2018) odnotowuje niedostępność wieży widokowej w obrębie gminy Złoty Stok.

Nie oparła się naporowi wiatru i ulewom wieża widokowa na Jaworniku Wielkim. Ostatnie nawałnice w tej części Gór Złotych dopełniły rujnacji i niezbędne jest odbudowanie obiektu. Wspomniana wieża pojawiła się w roku 2009 i składa się z dwóch platform widokowych: 6,4 m oraz 3,5 m. Teraz władze samorządowe Złotego Stoku apelują, aby na platformy nie wchodzić dla własnego bezpieczeństwa. Zapowiadają też działania na rzecz odbudowy wieży. Komentarz internauty: Byle przy okazji remontu przenieśli ją trochę. Mam nadzieję, że przy okazji remontu przeniosą tę wieżę na sam szczyt. W chwili obecnej jest trochę poniżej szczytu na północnym zboczu przez co widok jest wyłącznie na stronę Bielawa Ząbkowice Nysa, a ze szczytu świetnie widać całą Kotlinę Kłodzką z Kłodzkiem, Lądkiem czy Stroniem – dokładnie nie pamiętam, szczyt zarósł ok. 20 lat temu.

TVP Info (12.07.2018) publikuje materiał o innowacyjnej formie odbioru śmieci zastosowanej w jednej z polskich gmin.

Pierwszy w Polsce śmieciomat stanął w Wieluniu (woj. łódzkie). Mieszkańcy segregujący śmieci i korzystający z urządzenia otrzymają punkty, które będą mogli wymienić na lokalne atrakcje. Śmieciomaty to całkowicie zautomatyzowane urządzenia, które mają połączyć walkę ze śmieciami i aktywizację mieszkańców na rzecz środowiska. Specjalnie zaprogramowany automat rozpoznaje śmieci wrzucane do środka. Za wszystko odpowiada wbudowany skaner, który prześwietla obiekt. Urządzenie rozpoznaje rodzaj materiału, kształt i wagę śmiecia. Śmieciomaty są dostępne w Wieluniu od 9 lipca. Za oddane śmieci mieszkańcy dostają punkty, które upoważniają ich do wielu zniżek np. w komunikacji miejskiej. Aby skorzystać z urządzenia i uzyskać zniżki, należy pobrać specjalną aplikację na telefon.  Praca śmieciomatu ma być na bieżąco monitorowana, aby poprawić jakość segregacji śmieci.

Gdyby w lokalnych mediach został pominięty jakiś ważny temat – prosimy o kontakt  z nami – poprzez formularz TWOJA INFORMACJA. Zajmiemy się sprawą, o której do nas napiszesz.