Od dwóch miesięcy trwa zapowiadany wcześniej remont organów w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śląskich. Jak już pisaliśmy w naszym portalu zabytkową podominikańską świątynię piastują już ponad 72 lata Siostry Klaryski. Organy w tym kościele to wysokiej klasy instrument renomowanej świdnickiej firmy Schlag & Sohne. Zbudowano je ponad 100 lat temu (dokładnie w 1896 r.), a ostatnią renowację przeszły w 1936 r.

Obecnie prowadzony remont jest pierwszym, jaki obejmuje całe instrumentarium, bowiem organy w ostatnim czasie całkowicie zamilkły. To skomplikowana i kosztowna operacja, którą wyceniono na kwotę 130 tys. zł. Siostry Klaryski nie dysponowały taką kwotą. Dlatego zainicjowały zbiórkę na ten cel i w tym celu miedzy innymi rozprowadzały cegiełkę na rzecz remontu instrumentu – o czym pisaliśmy w naszym portalu.

Naprawa i odnowienie organów sprawi, że liturgia sprawowana w tym ważnym w historii naszego miasta kościele będzie niewątpliwie bogatsza o piękną muzykę. Kompleks klasztorny jest bowiem związany z opisywaną w naszym portalu historią dominikańskich męczenników. Systematyczna rewitalizacja kościoła położonego przy ul. Grunwaldzkiej trwa już od 2009 r. Wtedy samorząd gminny po raz pierwszy wsparł sporządzenie dokumentacji konserwatorskiej. Wcześniej doszło do niebezpiecznego dla stabilności budynku zagrożenia konstrukcji filarów utrzymujących dach kościoła, a nadzór budowlany częściowo wyłączył obiekt z użytkowania. Od tego czasu, dzięki kolejnym dotacjom płynącym z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, samorządu wojewódzkiego i gminnego oraz donatorów z Polski i Niemiec, kościół i klasztor odzyskują pierwotne piękno. Ostatnim takim zabiegiem –o jakim pisaliśmy w naszym portalu – była renowacja centralnej części ołtarza głównego.

Począwszy od bieżącego roku kościół Sióstr Klarysek będzie miejscem ważnego artystycznego wydarzenia, jakim jest Festiwal Muzyczny im. Alojzego Tauxa, którego poprzednie edycje relacjonowaliśmy w naszym portalu. Jak nas poinformował główny animator festiwalu Jerzy Organiściak, główny koncert czwartej już odsłony festiwalu odbędzie się w niedzielę 14 października 2018 r.

Wydarzenie promuje wysoką kulturę muzyczną i twórczość pochodzącego z podząbkowickich Braszowic kompozytora i muzyka międzynarodowej klasy. Biografia Alojzego Tauxa była publikowana w naszym portalu. Przypomnijmy więc, że zrobił dużą karierę w Salzburgu, komponując głównie na chór i organy. To sprawia, że granie jego utworów wymaga dobrego instrumentu. „Festiwal jest działaniem społecznym, organizowanym przez grupę zapaleńców, którzy nie pobierają z tego tytułu wynagrodzenia. Już dzisiaj zapraszam Państwa na ten koncert i proszę w imieniu Sióstr Klarysek o drobne datki na remont organów. W kościele i klasztorze jest dostępna wydrukowana pocztówka – cegiełka na rzecz remontu z numerem konta, stąd zachęcam do wspomożenia tej akcji i przyczynienia się do rozwoju kultury muzycznej w naszym mieście. Za wszelkie dary serca – serdeczne Bóg zapłać” – powiedział nam Jerzy Organiściak.