Pamiętam twój oddalający się widok. Ziemia zapadała się pod moimi stopami. Spadałam w otchłań nie będąc w stanie chwycić się życia. Jak mogłam myśleć, że mam coś co mogłabym ci dać. Ja – dojrzała. Ty w pełni młodości. Czas nie ma litości. Proszę cię jedynie, żebyś mi dał jedną noc miłości. Proszę tylko o jeszcze jedną noc, abyś znów mnie oszukał. Przeklinam cię, abyś nie mógł płakać, aby twoje serce stało się kamieniem, aby twoja dusza straciła radość, podczas, gdy moje ciało się starzeje. Proszę cię jedynie, żebyś mi dał jedną noc miłości. Proszę tylko o jeszcze jedną noc, abyś znów mnie oszukał.

Melancholijna, wręcz smutna i śpiewa w ladino – języku, którym posługuje się ledwie kilkaset tysięcy ludzi. Yasmin Levy, piosenkarka z Izraela, podbiła swoim głosem cały świat. Pytana o ten charakterystyczny smutek w głosie, w tekstach i melodiach, jakie śpiewa, odpowiedziała w jednym z wywiadów: „Po prostu taka jestem. Taka smutna. Przez wiele lat myślałam, że coś jest ze mną nie tak, że mam jakiś problem, ludzie pytali mnie, dlaczego jestem smutna, skąd ta melancholia. Próbowałam więc śpiewać radosne piosenki, ale jakoś tak wyszło, że zrobiłam z nich smutne utwory. W końcu zrozumiałam, że niektórzy ludzie wywierają wpływ poprzez smutek, inni – przez radość. W ostatecznym rozliczeniu to także cię uszczęśliwia, bo czasem dobrze jest wypuścić te wszystkie emocje i dać ujście smutkowi. To oczyszczenie. I ja jestem z tych ludzi.” Yasmin Levy urodziła się w 1975 r. i dorastała w Jerozolimie, którą opisuje jako prawdziwy tygiel ludów i kultur, słuchając tureckich wersji muzyki marokańskiej, muzyki klasycznej, chansonowej, jazzowej, żydowskiej i muzułmańskiej oraz muzyki kościelnej. Jej smak śpiewaków daje wyobrażenie o znaczeniu pasji w muzyce Yasmin: Pavarotti, Billie Holiday, Julio Iglesias, Piaf, muzyka turecka i grecka – wielkie, dramatyczne głosy. Jak mówi Yasmin: „Lubię smutne piosenki, moja mama, Kochava, miała ciężkie życie, odebrałem jej smutek, chociaż jestem szczęśliwym człowiekiem, ale tworzę przez smutek, mam szczęście, że mam muzykę, więc mogę wyrazić ten smutek.” Piosenka „Una noche más” (Jedna noc miłości) jest nasycona melancholią i przejmującą tęsknotą za kochaną, acz nadal niedostępną osobą… Prezentujemy dwa klipy – pierwszy zrealizowany z wokalem Yasmin, drugi – to jej zarejestrowany występ sprzed trzech lat. Można się zasłuchać…


W samo południe” w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas. Zachęcamy Czytelników do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci klipów, które będziemy udostępniać wszystkim odbiorcom naszego portalu. Przesyłki można kierować poprzez formularz TWOJA INFORMACJA.