Dla mieszkańców Gminy Ząbkowice Śląskie, w dniach 31 maja i 1 czerwca – odbyły się badania w kierunku wykrycia osteoporozy. We wcześniejszych edycja brało udział wielu mieszkańców i tym razem badania, z racji, iż były bezpłatne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Z tej formy profilaktyki skorzystało 178 osób.

Osteoporoza współcześnie określana jest przez naukowców jako: choroba społeczna, cywilizacyjna, socjoekonomiczna, a także określana jest „cichym złodziejem kości”. W 2010 roku w Polsce wykryto chorobę u ponad 2 mln osób, które przekroczyły 50 rok życia. Kiedyś traktowano ją jako wynik starzenia się organizmu a obecnie osteoporoza traktowana jest jak choroba. Niestety dotyka ona także mieszkańców Gminy Ząbkowice Śląskie.

„W początkowej fazie osteoporoza jest chorobą bezobjawową. Dlatego ważne jest jak najszybsze jej wykrycie i diagnoza. Zawsze należy podejmować działania profilaktyczne, które nie dopuszczą do rozwoju choroby – a zakończone dwudniowe badania, są tego przykładem. To już kolejna edycja badań przeprowadzona wspólnie z Marcinem Orzeszkiem, a w tym roku także dzięki właścicielowi Apteki Tabletka – mieszczącej się przy ul. Chrobrego w Ząbkowicach Śląskich – mieszkańcy chętnie skorzystali z tej formy zadbania o swoje zdrowie” – powiedział dr n. med. Marcin Szymański.

Organizatorami badań byli:  położona przy ul. Bolesława Chrobrego „Apteka Tabletka przy Szpitalu”, Marcin Orzeszek burmistrz Ząbkowic Śląskich, dr n. med. Marcin Szymański oraz NZOZ ELMED s.c.