Liderem ogólnokrajowym partii „Porozumienie” jest Jarosław Gowin. W okręgu wałbrzyskim osobą numer jeden jest poseł Wojciech Murdzek. Ugrupowanie współtworzące Zjednoczoną Prawicę – rządzące od jesieni 2015  r. w Polsce ma także swój oddział w powiecie ząbkowickim. Środowisko zawiązało się formalnie w miniony poniedziałek, a szefem lokalnych struktur został wybrany Arkadiusz Albrecht.

W trakcie wizyty w Ząbkowicach Śląskich poseł Wojciech Murdzek spotkał się z grupą założycielską „Porozumienia” w powiecie ząbkowickim. Przedmiotem roboczego spotkania – jak nas poinformowano – nie były tylko kwestie organizacji struktur partyjnych i ich zaangażowania w zbliżające się wybory samorządowe, ale przede wszystkim problematyka związana z warunkami prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególnie wiele uwagi poświęcono sektorowi mikroprzedsiębiorstw, których rozwój w naszym powiecie mógłby stanowić koło napędowe lokalnej gospodarki. Poseł Wojciech Murdzek zapowiedział kolejne spotkania, w czasie których – z udziałem miejscowych przedsiębiorców – będą analizowane wszelkie zjawiska wpływające na swobodę małego biznesu i podnoszące szanse na jego konkurencyjność.

Poza ugrupowaniem Jarosława Gowina „Porozumienie”, niedawno zawiązało się w Ząbkowicach Śląskich powiatowe koło partii „Wolni i Solidarni”. Przywódcą tego środowiska politycznego jest marszałek-senior Sejmu RP dr Kornel Morawiecki. Działania na rzecz sformalizowania aktywności tego środowiska prowadzi radny powiatowy Marek Ciapka. Od kilku miesięcy jest też aktywne w Ząbkowicach Śląskich stowarzyszenie Kukiz’15, które wprawdzie formalnie nie jest partią polityczną, ale zabiega o poparcie wyborcze. Inicjatorem w tym przypadku jest były już radny miejski Franciszek Gawęda.