V Majówka z Frankensteinem, która odbyła się 7 czerwca 2018 r., w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śląskich, to impreza będąca wizytówką tej instytucji stanowiącej ważne ogniwo Dolnośląskich Hufców Pracy.

Podobnie jak rok temu, co relacjonowaliśmy w naszym portalu, aura dopisała. Od samego rana wychowankowie wraz z kadrą wychowawczą, czynili ostatnie przygotowania do przyjęcia zaproszonych gości oraz uczestników tegorocznej majówki, której motywem przewodnim był  „Hogwart, czyli czary i magia włości Ziemi Ząbkowickiej”. Wielkie plenerowe dekoracje zamieniły siedzibę OHP przy ul. Cukrowniczej w zupełnie niecodzienną przestrzeń. Około godziny dziewiątej, zaczęły przybywać do Ząbkowic reprezentacje poszczególnych jednostek OHP z całego województwa dolnośląskiego. Jednym  z elementów udziału w imprezie, było oczywiście przebranie się zgodnie ze wspomnianym motywem przewodnim. Po przybyciu i zameldowaniu się w „majówkowym dworze Frankensteina”, w jaki zamienił się ząbkowicki ośrodek, wszyscy uczestnicy zjedli pożywne śniadanie, aby mieć energię do wspólnej zabawy i rywalizacji.

Następnym punktem była eskapada młodzieży wraz z opiekunami do Kamieńca Ząbkowickiego, a tam zwiedzanie pałacu księżnej Marianny Orańskiej. W trakcie wycieczki mieli możliwość zapoznania się z historią tego niezwykłego miejsca. Spacerujący po pałacu młodzi ludzie, poprzebierani za bohaterów powieściowej serii, której główną postacią był Harry Potter wzbudzali swoim wyglądem duże zainteresowanie innych zwiedzających.

Po powrocie rozpoczęła się część konkursowa. Odbył się pokaz najciekawszych strojów zarówno wychowanków jak i wychowawców. Następnie młodzież brała udział w konkursie plastycznym „Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim”, gdzie wykazali się zaangażowaniem i umiejętnościami plastycznymi. Dużo zabawy i zaangażowania uczestnicy wykazali podczas konkursu rozgrywek miotłą. Rywalizacja była zacięta, ale młodzież świetnie się przy tym bawiła.  Uczestnicy mogli również wziąć udział w konkursie towarzyszącym „Łamigłówki Hogwartowej Sówki”, gdzie sprawdzili swoją wiedzę dotycząca Hogwartu oraz bohaterów powieści autorstwa J.K. Rowling. Gospodarze imprezy, czyli wychowankowie ząbkowickiego ośrodka zaprezentowali program artystyczny – taniec z miotłami.

Finałem było uroczyste podsumowanie spotkania. Wręczono dyplomy i nagrody oraz dla wszystkich uczestników pamiątkowe gadżety promujące region Ziemi Ząbkowickiej. Jury w składzie: Ryszard Pawłowski – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śląskich, Irena Szewczyk – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Integracja” w Ząbkowicach Śląskich, Dariusz Gliński – przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy w Bardzie, Justyna Giryn – sekretarz gminy Ząbkowice Śląskie, wyłoniło zwycięzców.

W poszczególnych konkurencjach wyniki były następujące następująco:
Konkurs plastyczny „Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim”
 • I miejsce – Oktawia Pełka (HP Dzierżoniów)
 • II miejsce – Patryk Libera (HP Strzelin)
 • III miejsce  – Sylwia Bobrowicz (HP Wałbrzych)
Konkurs na „Najciekawszy strój” – kategoria: uczestnicy
 • I miejsce – Sylwia Bobrowska (HP Wałbrzych)
 • II miejsce – Klaudia Lepiejża (HP Legnica)
 • III miejsce – Milena Komańska (OSiW Ząbkowice Śląskie)
Konkurs na „Najciekawszy strój” – kategoria: wychowawcy
 • I miejsce – Teresa Woźniakowska (HP Legnica)
 • II miejsce – Anna Kodrubowska (HP Bystrzyca Kłodzka)
 • III miejsce – Katarzyna Wachowska (HP Strzelin)
Konkurs drużynowy – Rozgrywki miotłą
 • I miejsce –  OSIW Ząbkowice Śl.
 • II miejsce – HP Strzelin
 • III miejsce – HP Ziębice

Kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śląskich Krystyna Zerbok, za naszym pośrednictwem przekazuje „wszystkim naszym przyjaciołom wspierającym pracę placówki serdeczne podziękowania za stała współpracę z jednostką, wsparcie materialne, zakup nagród dla uczestników imprez, umożliwienie bezpłatnego zwiedzania zabytków regionu Ziemi Ząbkowickiej. Zawsze możemy liczyć na pomoc i wsparcie dla młodzieży. Impreza miała na celu stworzenie okazji do aktywnego i wspólnego wypoczynku dla młodzieży w połączeniu z rozwijaniem szczególnych uzdolnień i talentów oraz propagowaniem piękna ziemi ząbkowickiej i jej zabytków. Jej program opracowała ząbkowicka kadra wychowawcza.”

Jak poinformowała nas animatora V Majówki z Frankensteinem, nad prawidłowym przebiegiem całej imprezy czuwała „naczelna czarodziejka”, czyli kierownik Krystyna Zerbok oraz przedstawiciele władz powiatu ząbkowickiego – radni: Krystyna Grzech i Zbigniew Nieć. Imprezę zorganizowano dzięki wsparciu Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP we Wrocławiu. Nieodzowna była pomoc wielu innych osób. Są wśród nich starosta powiatu ząbkowickiego  Roman Fester, burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek, wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki Marcin Czerniec, burmistrz Barda Krzysztof Żegański, wójt Gminy Stoszowice Paweł Gancarz, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich Dorota Sierka, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Ryszard Pawłowski oraz prezes Stowarzyszenia „Integracja” Irena Szewczyk. Patronat medialny sprawował Krzysztof Kotowicz – redaktor i właściciel portalu „Ząbkowice4you.pl”.

Atmosferę kolejnej udanej imprezy w ząbkowickim Ochotniczym Hufcu Pracy najlepiej oddają zdjęcia – zostawiamy zatem poniżej album ponad 200 ujęć, na których znajdziecie siebie, swoich rówieśników i wychowawców.