Niedawno informowaliśmy w naszym portalu o wynoszącej ok. 4 000 000 zł serii dużych dotacji pozyskanych na inwestycje drogowe przez gminę Złoty Stok. Tym razem Jednym z dolnośląskich samorządów, które zostały beneficjentami Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej stała się gmina Bardo. Dotacja w kwocie 1 635 065 zł umożliwi modernizację zespołu ulic: Głównej, Kolejowej i placu Wolności w Bardzie. Inwestycja o wartości ponad 2 000 000 zł ma być zrealizowana do końca 2018 r. Wkład własny gminy wyniesie 408 767 zł.

Gruntownie przebudowany zostanie układ komunikacyjny w centrum Miasta Cudów. Ulica Główna zostanie unowocześniona na odcinku od mostu do skrzyżowania z ulicą Noworudzką oraz sam plac Wolności. W kształcie ronda będzie funkcjonować skrzyżowanie ulicy Głównej z ulicami Grunwaldzką, Kolejową i Skalną. Będzie też ułożona nowa nawierzchnia mostu w ciągu ulicy Głównej. Całość polegać będzie na ułożeniu nawierzchni jezdni oraz chodników i zjazdów w kostce kamiennej. Wczoraj po południu na swoim fanpejdżu burmistrz Barda Krzysztof Żegański napisał: „Jestem bardzo szczęśliwy, że wreszcie uda się zrewitalizować tę najważniejszą ulicę w Bardzie. Było to jedno z moich marzeń i cieszę się, że już wkrótce stanie się rzeczywistością. Przez nami intensywne działania, gdyż projekt musimy rozliczyć do końca roku. Ale wierzę, że wszystko się uda!”

Gmina Bardo jest jednym z dwunastu dolnośląskich samorządów – jedynym w powiecie ząbkowickim, które znalazły się na liście rządowej pomocy – TUTAJ pełny wykaz beneficjentów. Jej  łączna wartość to niemal 30 000 000 zł. Pozostali beneficjenci to powiaty: lubiński, złotoryjski, trzebnicki i oleśnicki oraz gminy: Świdnica (miasto), Polkowice, Zgorzelec (miasto), Lwówek Śląski i Góra. Na tzw. „liście rezerwowej” znalazły się powiat kłodzki oraz gminy: Trzebnica, Oława, Jedlina Zdrój, Boguszów-Gorce, Oleśnica, Bolesławiec, Kobierzyce, Lubawka i Jemielno.

„Drogowy krwiobieg Dolnego Śląska zostaje ponownie wzmocniony i oddala się wizja zastoju, zwłaszcza jeśli chodzi o drogi gminne i powiatowe. A wszyscy wiemy, że lepszy dostęp komunikacyjny i jakość dróg to szansa na dalszy rozwój naszego regionu. To także niezwykle ważne również z perspektywy mieszkańców, którzy przecież codziennie muszą dojechać do pracy, czy wrócić do domu.” Takimi słowami wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak skomentował w trakcie wczorajszej konferencji prasowej kolejne w tym roku rozdanie rządowych środków na inwestycje drogowe w naszym województwie. Dbamy o to, aby te dłuższe i krótsze podróże były bezpieczne, a z pewnością do tego przyczynią się wyremontowane dolnośląskie drogi. Jestem zadowolony, tym bardziej że rząd mocno angażuje się w sprawy samorządów i pieniądze na drogi lokalne jeszcze w tym roku mają szansę się pojawić. Apel do samorządowców jest taki: planujcie, projektujcie, bądźcie w gotowości. O kolejnych programach i dodatkowych środkach będziemy informować na bieżąco” – mówi wojewoda.

Ikona – GoogleMaps / ilustracje: UMiG Bardo