Po raz trzeci Ośrodek Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufów Pracy w Ząbkowicach Śląskich był wczoraj organizatorem Festiwalu Profilaktycznego. Spotkanie ma charakter regionalny, bo obejmuje Dolny Śląsk i za cel ma uwrażliwienie młodych ludzi na fatalne skutki uzależnień. W kilka godzin, poprzez: wykład, śpiewy, krótkie scenki, prace plastyczne, konkursy wiedzy i prac plastycznych, a przede wszystkim spontaniczną atmosferę zlotu, sama młodzież może otworzyć oczy naprawdę o ryzyku ulegania negatywnym wpływom czy poddawania się presji otoczenia.

Witając wszystkich przybyłych Krystyna Zerbok – dyrektor Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach Śląskich podkreślała, że dla wszystkich, tj. dla młodszych i starszych, życie niesie wiele optymistycznych wartości, ale też stawia nas niekiedy wobec trudnych sytuacji. „Trzeba wtedy dokonywać wyborów pomiędzy dobrem i złem, które symbolizują biel i czerń” – powiedziała nawiązując do prologu festiwalu, jakim była narracja pantomimiczna pt. „Walka o życie”, w której dziewczęta i chłopcy ukazali egzystencjalne zmagania człowieka. Ten punkt programu relacjonowaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz

Początek III Festiwalu Profilaktycznego pod hasłem „Trzeźwo przez świat” był bardzo refleksyjny #dzieje_się_teraz

Opublikowany przez Zabkowice4YOU.PL Czwartek, 10 maja 2018

Podobnie jak w latach 2016 i 2017, relacjonowany przez nasz portal festiwal łączy edukację z zabawą, jest okazją do prezentowania rozmaitych talentów młodzieży, a wszystko spajane jest problematyką przeciwdziałania uzależnieniom. Tak też było i w tym roku. Mowa była o fatalnych skutkach palenia tytoniu, nadużywania alkoholu, przyjmowania narkotyków i nadmiernej konsumpcji niezdrowej żywności. Motywem przewodnim imprezy, w której brało udział około 260 młodych ludzi, było hasło „Trzeźwo przez świat”.

Tegoroczny festiwal patronatem objęły takie instytucje, jak: Starostwo Powiatowe, Gmina Ząbkowice Śląskie, Gmina Stoszowice, Gmina Bardo, Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Komenda Powiatowa Policji, Nadleśnictwo Bardo, Ząbkowicki Ośrodek Kultury oraz Dolnośląska Komenda Wojewódzka Ochotniczych Hufców Pracy we Wrocławiu. Koordynatorką i pomysłodawczynią projektu jest Jolanta Tańcula – pedagog ząbkowickiego OSiW. W związku z tym, że uzależnienia  dotykają nas, jak również naszych bliskich i osoby z naszego otoczenia wychowankowie z Ośrodka Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy wraz z kadrą postanowili zająć się tym problemem. Młodzież wraz z kadrą planowała przeprowadzenie przedsięwzięcia podczas licznych rozmów o skutkach stosowania wszelkich substancji zmieniających świadomość. Powstały pomysły na konkursy, a z czasem również zrodził się pomysł na przekaz zawarty w programie artystycznym. Do przedsięwzięcia zostały włączone szkoły  podstawowe, gimnazjalne i średnie z powiatu ząbkowickiego oraz jednostki Ochotniczych Hufców Pracy z całego Dolnego Śląska.

Na początku festiwalu, jaki odbył się wczoraj (tj. 10 maja 2018 r.) w Ząbkowickim Ośrodku Kultury gości powitała dyrektor OSiW Krystyna Zerbok. Następnie głos zabrała zastępczyni komendanta Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP we Wrocławiu Gabriela Szafarowska. Poruszającą w swojej wymowie prelekcję wygłosiła Anny Kaczewska-Caputa – terapeutka uzależnień z Centrum Terapii Uzależnień SANGO w Ząbkowicach Śląskich. Wypowiedź oparta była o autentyczne świadectwo kobiety, która przeszła „przez piekło” uzależnień. W dalszej części festiwalu odbyły się konkursy. W finale laureaci konkursów otrzymali nagrody i dyplomy, a całe spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem tańcami, co pokazywaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz

III Festiwal Profilaktyczny pod hasłem „Trzeźwo przez świat” – organizowany przez Ochotnicze Hufce Pracy w Ząbkowicach Śląskich dobiega tanecznie końca #dzieje_się_teraz Relacja wkrótce w naszym portalu.

Opublikowany przez Zabkowice4YOU.PL Czwartek, 10 maja 2018

Jury, w składzie: Daria Sobczyk –  funkcjonariuszka Komendy Powiatowej Policji, Zbigniew Łupak – dyrektor  ZOK i Andrzej Mazur – zastępca dyrektora PSSE, wyłoniło zwycięzców w poszczególnych konkurencjach.
 • Konkurs plastyczny „Trzeźwy umysł”
 1. miejsce – Aleksandra Ostropolska (Liceum Ogólnokształcące Ząbkowice Śl.),
 2. miejsce – Katarzyna Klisiewicz (Liceum Ogólnokształcące Ząbkowice Śl.),
 3. miejsce – Kasjan Mendryk (HP Jelenia Góra),
wyróżnienie – Patryk Popiel (HP Ziębice).
 • Quiz wiedzy o uzależnieniach
 1. miejsce – Małgorzata Pakura (HP Ziębice),
 2. miejsce – Katarzyna Kubacka (Publiczne Gimnazjum w Budzowie),
 3. miejsce – Karolina Oziębała (OSIW Ząbkowice Śl.),
wyróżnienie – Katarzyna Klisiewicz (LO Ząbkowice Śl.).
 • Konkurs piosenki o tematyce profilaktycznej
 1. miejsce – Agata Woźniczka (Publiczne Gimnazjum w Budzowie),
 2. miejsce – Bartosz Słonopas (HP Ziębice),
 3. miejsce – Kacper Szyka (HP Dzierżoniów),
wyróżnienie – Kamila Łyko (Liceum Ogólnokształcące w Ząbkowicach Śl.)
 • Konkurs na scenkę o tematyce profilaktycznej
  1. miejsce – OSIW OHP Ząbkowice Śl.,

Podczas III Festiwalu Profilaktycznego był też czas na opowiastkę z morałem o… Kaczce Pijaczce #dzieje_się_teraz

Opublikowany przez Zabkowice4YOU.PL Czwartek, 10 maja 2018

 1. miejsce – OSIW OHP Mysłakowice,
 2. miejsce – HP Jelenia Góra,
wyróżnienie – Szkoła Podstawowa nr 3 w Ząbkowicach Śl.