Rok temu Ząbkowice Śląskie opuścili bardzo cenieni duszpasterze z parafii pw. Św. Jadwigi, co relacjonowaliśmy w naszym portalu. W tym roku dochodzi do zmian personalnych w ząbkowickim konwencie Zakonu Szpitalnego Świętego Jana Bożego.

Klasztor bonifratrów z początkiem czerwca obejmą nowi zakonnicy, którzy zastąpią trzech lubianych braci znanych z cichej posługi dla chorych. Oficjalne podziękowanie za posługę brata przeora Doroteusza Bukowskiego oraz jego współbraci Wojciecha Ramy i Braulio Ciesińskiego, ma się odbyć na mszach świętych w ostatnią niedzielę maja br.

Formalnie objęli oni klasztor w 2015 r., gdy miało miejsce – relacjonowane przez nasz portal – kanoniczne odnowienie konwentu po 8-letnim okresie, w czasie którego bracia sprawowali posługę religijną i podejmowali rozmaite działania na rzecz przywrócenia w obiekcie byłego szpitala powiatowego świadczeń zdrowotnych. Jak informowaliśmy w naszym portalu, uruchomione zostało w połowie 2017 r. centrum zdrowia gotowe do świadczenia usług na rzecz mieszkańców powiatu ząbkowickiego w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. W kwietniu 2018 r. odbyła się kapituła prowincjalna zakonu, w czasie której wybrane zostały nowe władze krajowe zakonu, a w ślad za tym idą także zmiany personalne we wszystkich placówkach bonifratrów. Ząbkowice Śląskie opuszczą zatem bracia: Doroteusz, Wojciech i Braulio. Na ich miejsce przybędą bracia: Kazimierz, Narcyz i Szymon – ten ostatni został powołany na nowego przeora ząbkowickiego konwentu.

Ząbkowicki konwent zakonu bonifratrów ma w Ząbkowicach Śląskich już odnotowaną w naszym portalu prawie 170-letnią tradycję. Oznacza to, że jest jedną z najdłużej działających instytucji w naszym mieście, a fundatorem kościoła i klasztoru był Erdmann Joseph Tschirsch. Jak pisaliśmy w naszym portalu jest on pochowany na pobliskim cmentarzu komunalnym przy ul. 1 Maja w pobliżu grobu Augusta Tschoecke – burmistrza Ząbkowic, który zapisał się w kronikach jako szczególnie zasłużony dla rozwoju miasta. Charyzmatem zakonu jest troska o ubogich i chorych poprzez prowadzenie szpitali, domów opieki, aptek, ziołolecznictwa, jadłodajni i wszelkiej innej pomocy środowiskowej. Prowadzona przez zakonników działalność została przerwana w czasach władzy komunistycznej, kiedy to skonfiskowano braciom szpital i klasztor, a za prawo pobytu w stanowiących ich własność pomieszczeniach i posługę religijną dla chorych, bonifratrzy musieli wnosić opłaty. Więcej o historii klasztoru, kościoła i szpitala oraz na temat pracy zakonników można było się dowiedzieć podczas ubiegłorocznej ząbkowickiej Nocy Kościołów, którą relacjonowaliśmy w naszym portalu.