Nadszedł ten dzień… 30 maja 2018 roku żacy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach i Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica oblegli ziemie Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich.

Ostateczne starcie rozpoczęło się o godzinie 10:00 w sali tronowej, którą stała się aula. Tam władca Liceum Tomasz Błauciak przywitał zebrany lud i przedstawił podstawowe zasady tegorocznej walki. Celem spotkania była nauka kreatywności i sprawiedliwa rywalizacja, które w takich okolicznościach są nieodłącznym elementem. Walczący zmierzyli się w trzynastu turniejach wymagających umiejętności pracy w zespole i wykorzystania sprawności fizycznej oraz intelektualnej.

 • Konkurs piosenki
Zadaniem uczestników było zaśpiewanie fragmentu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Konkurencja miała na celu uświadomienie młodym ludziom, jak ważne jest przestrzeganie praw. Artyści podeszli do tematu bardzo kreatywnie, co zostało docenione przez jury.
 • Konkurs grafiki komputerowej
Dwuosobowe zespoły musiały wykazać się dużą wiedzą informatyczną oraz wyobraźnią. Ich zadaniem było stworzenie strony internetowej w ciągu 150 minut na jeden z wylosowanych tematów. Wykorzystując swoje zdolności informatyczne, zaprojektowali trzy wspaniałe strony: o kwiatach, samochodach i zwierzętach.
 • Konkurs matematyczny
W tej dyscyplinie ścisłowcy zmierzyli się z kilkoma łamigłówkami. Dzięki umiejętnościom i dużej inteligencji każdej z grup szanse na wygraną były wyrównane. Oprócz znajomości działań matematycznych ważne było logiczne myślenie. Jedno z poleceń to rozwiązanie sudoku liczbowego. Pomimo podchwytliwych zadań wszyscy poradzili sobie znakomicie.
 • Konkurencje sportowe
Sport w życiu człowieka odgrywa bardzo ważną rolę. Dla uczniów  interesujących się nim na co dzień rywalizacja w tym zadaniu okazała się przyjemnością. W sali gimnastycznej trzy drużyny zmierzyły się ze sobą w siatkówkę. W innym konkursie dotyczącym sprawności fizycznej uczestnicy musieli wykazać się najlepszymi cechami sportowca: odwagą, szybkością i wytrzymałością. Wykonując kolejne zadania i szczęśliwie kończąc bieg, udowodnili, że sport jest dla nich ważnym elementem codziennego życia. 
 • Konkurs wiedzy o prawach człowieka
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka jest dokumentem, który powinien być ważny w życiu każdego z nas, jednak wykorzystanie wiedzy z tego zakresu często sprawia trudności. Przekonali się o tym uczniowie biorący udział w tej konkurencji. Musieli zmierzyć się z testem składającym się z różnorodnych zadań, których celem było sprawdzenie wykorzystania świadomości swoich praw w praktyce.
 • Konkurs plastyczny
To kolejna konkurencja stawiająca na znajomość praw człowieka. Trzy dwuosobowe grupy tworzyły pracę na temat „Demokracja. Mam prawo do…”. Utalentowani uczestnicy oprócz symboli i rysunków zawierali w nich krótkie wypowiedzi, które wyjaśniają rolę demokracji we współczesnym świecie.
 • Konkurs ratownictwa
Wypadki zdarzają się każdego dnia i bardzo ważne jest, aby fachowo udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności radzenia sobie w trudnej sytuacji często pozwala na uratowanie ludzkiego życia. Nie jest to jednak łatwe zadanie, o czym przekonali się uczniowie, którzy w pierwszej części konkursu rozwiązywali test wiedzy. W części praktycznej musieli udzielić pomocy w różnego rodzaju wypadkach takich, jak rowerowy, samochodowy i upadek z wysokości. Uczestnicy  poradzili sobie z tym zadaniem niemal jak prawdziwi ratownicy.
 • Konkurs fotograficzny
Wspomnienia są bardzo ważne dla ludzi. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie zapamiętać każdą chwilę. Ogromną pomocą stały się zdjęcia, dzięki którym możemy zachować ulotny moment na dłużej. Młodzi fotografowie przez cały dzień towarzyszyli nam podczas wszystkich konkurencji. Starali się ująć na zdjęciach najlepsze sytuacje i emocje zawodników. Dzięki ich pracy możemy dziś z uśmiechem wspominać tę niezwykłą walkę, która się rozegrała.
 • Eurobiznes w języku angielskim
W tej konkurencji brała udział dwuosobowa reprezentacja każdej ze szkół. Gra trwała 60 minut i toczyła się według podstawowych zasad Eurobiznesu.  Nie wszystko było jednak tak proste. Uczestnicy mieli obowiązek posługiwać się wyłącznie językiem angielskim – ojczysty dyskwalifikował drużynę. Rozwijanie umiejętności lingwistycznych i łączenia przyjemnego z pożytecznym to cel zabawy.
 • Konkurs par tanecznych
Zadanie było nie lada wyzwaniem. Uczniowie na pewien moment zamienili się w profesjonalnych tancerzy. Wymagało to od nich niezwykłej wyobraźni, ponieważ sami układali choreografię do wylosowanej piosenki. Przygotowania odbywały się w miłej atmosferze, nie obyło się bez śmiechu. Każda para zaprezentowała się na bardzo wysokim poziomie.
 • Konkurs tłumaczeń
Tym razem młodzież musiała wykazać się znajomością języka obcego, innego niż angielski. Drużyny otrzymały niełatwy wiersz współczesnej poetki Ewy Lipskiej pt. „Dzieci”. Zadaniem był przekład skomplikowanych środków stylistycznych przy zachowaniu wierności tekstowi. Pracę ułatwiły dostępne słowniki.
 • Scenka teatralna
Konkurencja wymagała przygotowania sytuacji z życia codziennego ucznia, czyli braku zadania domowego. Utrudnieniem były wylosowane epoki historyczne: barok, romantyzm i średniowiecze. Młodzi aktorzy podeszli do zadania poważnie, ale i z nutą kreatywności – ułożyli własny scenariusz, zadbali o przebrania i rekwizyty. Przeobrazili się w prawdziwych artystów! Kto wie… może będziemy mieli okazję oglądać ich na wielkiej scenie.

Po kilkugodzinnej zaciętej walce ponownie odbyło się spotkanie w sali tronowej. Przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Wszyscy byli pod wrażeniem niesamowitych zdolności i umiejętności uczestników, jednak zwycięzca bitwy może być tylko jeden. Jednogłośnie punktacją przyznaną przez jury w poszczególnych konkurencjach zwyciężyło Liceum Ogólnokształcące w Ząbkowicach. Drugie miejsce zajęli uczestnicy z ZSZ im. Stanisława Staszica z Ząbkowic Śląskich. Na trzecim miejscu znaleźli się uczniowie z ZSP z Ziębic. Szkoły otrzymały piłki do siatkówki oraz dyplomy.

Organizacją II edycji Bitwy Szkół zajął się Samorząd Uczniowski Liceum, który pozyskał dofinansowanie dzięki Fundacji „Merkury” realizującej projekt Dolnośląskiej Akademii Samorządu 2018. Przedstawiciel Fundacji był naszym gościem podczas imprezy. Bitwę szkół obserwowali nie tylko uczniowie i ich opiekunowie, ale i burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek oraz Marian Kozyra – wiceprzewodniczący Rady Powiatu. Swoje drużyny dopingowali także dyrektorzy szkół. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i godną walkę. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.

Udostępnione przez: Liceum Ogólnokształcące w Ząbkowicach Śląskich
Tekst: Nikola Burczak, Patrycja Łuczak, Magdalena Ozga, Klaudia Stosor
Foto: Filip Zielonka, Agata Trasper, Aleksandra Siwek