42-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach, Szkoły Podstawowej w Henrykowie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Ziębicach przebywała w ramach wymiany młodzieży w mieście partnerskim Ebreichsdorf na zaproszenie Burmistrza Pana Wolfganga Kocevara.

Oprócz wspólnych spotkań z młodzieżą austriacką, które zdecydowanie były najważniejszym elementem wymiany, uczniowie zwiedzili wiele atrakcyjnych miejsc przy wspaniałej słonecznej pogodzie i temperaturze powietrza około 20 stopni Celsjusza: wytwórnie lodów w Krumbach, kolejkę linową St. Corona, stadninę koni Gestüt Piber, kościół Hundertwassera w Bärnbach, drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Graz wraz ze słynną wieżą zegarową,  centrum Wiednia wraz ze wszystkimi najważniejszymi zabytkami stolicy Austrii, hurtownię owoców San Lucar w Ebreichsdorf. Bogaty program pobytu uzupełniła wizyta w centrum handlowym  w Wiedniu oraz wspólna dyskoteka, która przyczyniła się do zawiązania nowych znajomości pomiędzy młodzieżą polską i austriacką.

Należy szczególnie wspomnieć o pierwszym dniu pobytu naszej grupy, która przyjęta została bardzo uroczyście w tamtejszym Urzędzie Miejskim. Spotkanie miało na celu przedstawienie naszym uczniom Gminy Ebreichsdorf oraz zaprezentowanie przez Panie Ingrid Ahorn i Annemarie Bauer początków współpracy między miastami partnerskimi Ebreichsdor i Ziębice. Z kolei w ostatnim dniu pobytu przeprowadzone zostały także dla naszych uczniów ciekawe zajęcia z informatyki, wychowania fizycznego oraz gotowania.

Nasi uczniowie przebywali w Austrii  w dniach 16 – 20 kwietnia 2018 r. i zamieszkali w doskonałych warunkach w zaprzyjaźnionej szkole w Ebreichsdorf. Bogaty program przygotowany został przez dyrektora szkoły Panią Sylwię Benig-Hamberger, która jak zwykle perfekcyjnie zorganizowała pobyt naszych uczniów w Austrii. Naszej grupie towarzyszyły od rana do wieczora  nauczyciele tamtejszej szkoły: Susanne Kraus, Brigitta Mayer, Beate Rainer i Wolfgang Benesch. Grupie młodzieży z Gminy Ziębice towarzyszyła kadra pedagogiczna z wyżej wymienionych szkół z kierownikiem grupy Panem Jerzym Koprowskim – nauczycielem języka niemieckiego i wychowania fizycznego na czele. Pozostałymi opiekunami byli: Pani Magdalena Pałasz – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Ziębicach, Pani Ilona Borowska – nauczycielka języka niemieckiego w ZSP w Ziębicach, Pani Agnieszka Banaś – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Henrykowie oraz Pan Radosław Banaszek – nauczyciel języka niemieckiego i informatyki w Szkole Podstawowej nr 2 w Ziębicach. Gminę Ziębice reprezentowali Pan Tomasz Bafia – Zastępca Burmistrza Ziębic, Pan Rafał Sledź – Naczelnik Wydziału Funduszy Zewnętrznych, Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Ziębicach, oraz Pan Andrzej Regner – Dyrektor Gminnego Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach, którzy uczestniczyli w spotkaniach z władzami Gminy Ebreichsdorf. Wynikiem przeprowadzonych rozmów są wstępne plany poszerzenia współpracy o inne grupy mieszkańców obu gmin oraz dalszy rozwój współpracy w dziedzinie oświaty i sportu.

Na szczególne słowa podziękowania za gościnność należą się nie tylko Burmistrzowi Ebreichsdorf, Pani Dyrektor oraz nauczycielom tamtejszej szkoły, ale  także Pani Annemarie Bauer – honorowemu mieszkańcowi Gminy Ziębice, tamtejszym radnym gminnym Pani Marii Sordje, Panu Geraldowi Valenta, Panu Josefowi Bartalan, Państwu Zovak i Matejka oraz Pani Ingrid Ahorn, a także wszystkim pozostałym osobom dzięki którym czuliśmy się jak w domu. Następne spotkanie młodzieży miast partnerskich Ziębice – Ebreichsdorf zaplanowano na kwiecień 2019 roku, tym razem w Polsce. Z całą pewnością należy dołożyć za rok wszelkich starań, aby pobyt młodzieży z Ebreichsdorf  w naszej gminie był co najmniej tak ciekawy i bogaty w atrakcje, jak pobyt naszej młodzieży w Austrii. W tą wymianę opłaca się inwestować, a na pewno nie wolno z niej zrezygnować, gdyż znajduje się w dalszym ciągu  w fazie rozwoju i może przynieść dla wielu mieszkańców Gminy Ziębice, a także dla samej gminy niewspółmierne korzyści, w szczególności dla najmłodszych pokoleń Ziębiczan.

Na koniec dodam tylko, że podstawowym kryterium kwalifikacji młodzieży do wyjazdu nie jest zasobność portfela, a postępy w nauce. Jest to nagroda dla tych uczniów, którzy chcą się uczyć i którzy potrafią się wzorowo zachować, co pokazali podczas swojego 5-dniowego pobytu u naszych przyjaciół w austriackim Ebreichsdorf. Możemy być z nich dumni!

Andrzej Regner – dyrektor Gminnego Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach