Jesteśmy ostatnio zasypywani w internecie, wydobywanymi z prywatnych archiwów, zdjęciami kopiami miasta lub ich kopiami. Z jednej strony dobrze, że możemy je oglądać, ale często powtarzalność, kiepska jakość i nieprecyzyjne opisy, zniechęcają do eksplorowania przeszłości Ząbkowic Śląskich. Dzisiaj może oddać album niezwykły przez to, że jest zbiorem zdjęć dotąd nieznanych, staranie opracowanych pod względem edytorskim, a nade wszystko zwięzłe opisy poprzedzone zostały rzetelną kwerendą.

W ten sposób Kamil Pawłowski zaprezentował swoją najnowszą publikację pt. „Ząbkowice Śląskie. Historia zaklęta w obrazach”. Zgodnie z naszą zapowiedzią, promocja wydanego profesjonalnie przez Grupę Medialną „Intergol”, odbyła się 13 kwietnia 2018 r. w ratuszu. Jako pierwsi zwiastun książki podaliśmy w naszym okienku Instagram. Na niemal stu stronach wypełnionych z kaligraficzną dokładnością fotografiami i utrzymanych w charakterystycznej kolorystyce sepii, znajdujemy swego rodzaju przewodnik po miejscach, których w postaci utrwalonej na fotografiach już nie ma – jak zauważył w trakcie wypowiedzi Kamil Pawłowski.

W przeciwieństwie do wielu powszechnie dostępnych, między innymi w internecie lub innych wydawnictwach, albumach czy pojedynczych widokówkach, album opracowany przez Kamila Pawłowskiego, jest zbiorem fotograficznych obrazów. To oznacza, że nie są to zwyczajne zdjęcia, jakich współcześnie codziennie powstaje nieskończenie wiele, a nawet jakich sporo wykonywano w przeszłości, gdy używanie sprzętu fotograficznego i utrwalanie zdjęć było znacznie trudniejsze, niż obecnie. Przechodząc przez kolejne karty, czytelnik niejako spaceruje po Ząbkowicach Śląskich, zagląda do wnętrz niektórych świątyń i obiektów, przygląda się oficjalnym zgromadzeniom lub zwyczajnym okolicznościom życia ząbkowiczan z końca XIX w. i pierwszej połowy XX w.

Spotkanie rozpoczęła powitaniem przybyłych Helena Wolnik-Kliber – dyrektor Biblioteki Miasta i Gminy im. Księgi Henrykowskiej. Jak poinformował Paweł Golak – szef Grupy Medialnej „Intergol”, czyli wydawcy albumu, dostępnych jest łącznie tysiąc egzemplarzy w dwóch okładkach: miękkiej  i twardej, Można ją będzie nabywać w Izbie Pamiątek Regionalnych oraz punktach sprzedaży „Gazety Ząbkowickiej”. Za opracowanie i wydanie publikacji podziękował burmistrz Marcin Orzeszek, który podkreślił satysfakcję, że książka ukazać się mogła bez wkładu finansowego samorządu gminnego. Kamil Pawłowski, zanim omówił zawartość albumu, wymienił osoby i instytucje, które wspomogły pracę nad wydawnictwem poprzez udostępnienie swoich zbiorów. Po prezentacji, wszyscy mogli zakupić album i zdobyć autograf jego twórcy.

Warto przypomnieć, że w listopadzie 2016 r. Kamil Pawłowski, w tej samym miejscu, przedstawiał swoją książkę pt. „Ratusz w Ząbkowicach Śląskich – historia i architektura”, co relacjonowaliśmy w naszym portalu. W 2016 r. obronił pracę licencjacką pt. „Pałace i dwory powiatu ząbkowickiego od połowy XVI do połowy XX wieku”. Aktualnie przygotowuje pracę magisterską na temat obrazu Ząbkowic Śląskich przełomu XIX i XX wieku. W 2017 r. minister nauki i szkolnictwa wyższego przyznał mu „Diamentowy Grant” na realizację projektu badawczego i pracy doktorskiej poświęconej Ewangelickiemu Zakładowi Diakonijnemu w Ząbkowicach Śląskich. Kamil Pawłowski jest inicjatorem II Konferencji Wokół Dziejów Miasta, która odbędzie się w najbliższą sobotę, tj. 21 kwietnia 2018 r. w Ząbkowicach Śląskich. Pierwsza edycja konferencji miała miejsce dokładnie rok temu i relacjonowaliśmy to wydarzenie w naszym portalu. Efektem tamtego spotkania była, wydana staraniem Kamila Pawłowskiego monografia pt. „Wokół dziejów miasta 730 lat Ząbkowic Śląskich”, która – co odnotowaliśmy na naszych łamach – w listopadzie ubiegłego roku.