W subiektywnej prasówce – na początek tygodnia – dostarczamy Państwu fragmenty artykułów związanych z terenem powiatu ząbkowickiego, jakie ukazały się w minionych kilku dniach w gazetach i portalach internetowych. Do lokalnej „prasówki” dodajemy interesujące artykuły o tematyce samorządowej z mediów ogólnopolskich.

Express Miejski (27.04.2018) podaje wiadomość o dotacji przyznanej gminie Ciepłowody na projekty kulturotwórcze.

Gmina Ciepłowody otrzymała dofinansowanie na realizację projektu „Historia, tradycje i przyroda – dziś wśród turystów jest na to moda!”. Wartość projektu opiewa na kwotę ponad 21 tys. euro, z czego kwota dofinansowania wyniesie ponad 19 tys. euro. Ponad 18 tys. euro będzie pochodziło ze środków europejskich, a ponad tysiąc euro z budżetu państwa. Projekt otrzymał wsparcie finansowe w ramach Mikroprojektów Euroregionu Glacensis, a gmina Ciepłowody realizuje go wspólnie z czeskim partnerem z Borohradku. W ramach projektu zorganizowane zostaną trzy imprezy w gminie Ciepłowody: Noc Kupały (23 czerwca), Bieg Szlakiem Legend (6 października) oraz Przegląd Tradycji i Zwyczajów Bożonarodzeniowych (9 grudnia). Ponadto ciepłowodzki samorząd zaaranżuje wyjazdy na trzy imprezy do Borohradku – 26 maja na Majowe Popołudnie, 15 września na Pieszy Rajd i 1 grudnia na Święto Rozświecenia Bożonarodzeniowej Choinki. Dzięki realizacji programu i otrzymanym środkom zostaną także opublikowane książki z legendami o Ciepłowodach i Borohradku oraz zakupione materiały promocyjne.

Doba (24.04.2018) informuje o dotacjach pozyskanych przez niektóre samorządy naszego powiatu na remonty dróg lokalnych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało kolejne w tym roku promesy na zapobieganie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych dla samorządów z Dolnego Śląska. Blisko 12 mln zł trafi do 22 gmin, w  tym do gminy Stoszowice i Złoty Stok i jedna do powiatu ząbkowickiego. Pieniądze pozwolą m.in. na remonty dróg gminnych i powiatowych, odbudowę nawierzchni zniszczonych tras czy remont uszkodzonych budynków. W powiecie ząbkowickim pieniądze trafią do: Gminy Stoszowice – przebudowa nawierzchni drogi w Srebrnej Górze – 275 030 zł, Gminy Złoty Stok – przebudowa ul. H. Sienkiewicza w Złotym Stoku – 881 020 zł, Powiatu Ząbkowickiego – remont drogi powiatowej w miejscowości Grodziszcze – 1 053 600 zł.

Ziębice Info (26.04.2018) relacjonują wyjazd edukacyjny ziębickiej młodzieży do Austrii.

Od 16 do 20 kwietnia, grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ziębicach uczestniczyła w wymianie młodzieży ze szkołą partnerską w Ebreichsdorf (Austria). W poniedziałek z samego rana grupa młodzieży wyjechała do swoich austriackich przyjaciół. Bez problemów zameldowali się na miejscu już po godzinie 13.00. Spotkało ich gorące powitanie ze strony uczniów i nauczycieli miejscowej szkoły. Po posiłku uczniowie mieli możliwość poznania siebie nawzajem, dzięki zaplanowanej przez nauczycieli zabawie – „Speeddating”. Następnie udali się do Ratusza na oficjalne przywitanie. Ciekawostką było zwiedzanie piwnic Ratusza, w których jest produkowany prąd z młyna wodnego – zasilający cały budynek i pobliskie sklepy. Po kolacji na zaproszenie burmistrza udali się do miejscowego lokalu na pyszne lody. Wtorek rozpoczął się od śniadania i wyjazdu do ekologicznej fabryki lodów w miejscowości Krumbach. Uczniowie mieli okazję nie tylko skosztować pysznych lodów o niespotykanych dotąd smakach: (buraczkowy, twarogowy i makowy), ale również zobaczyć na żywo sposób ich produkcji. Wysłuchali historii fabryki i spróbowali produkty, z których przyrządzane są lody. Następnie udali się na letni tor saneczkowy, gdzie wspólnie z opiekunami mieli doskonałą okazję do świetnej zabawy na świeżym powietrzu. Środa była dniem, w którym grupa zamierzała zwiedzić Graz. Z samego rana młodzież udała się w podróż, zwiedzanie rozpoczynając od stadniny koni, gdzie zobaczyła m.in. proces mocowania podkowy u konia. Kolejnym punktem w drodze do Graz był kościół Hundertwasser w miejscowości Barnbach. Po obiedzie grupa wjechała do Grazu, gdzie pieszo wdrapała się na wzgórze z wieżą zegarową skąd można podziwiać panoramę miasta. Na czwartek zaplanowano stolicę Austrii – Wiedeń.

Ziębiczanie, wraz z przewodnikiem, podążali śladami artystów, aktorów i muzyków Wiednia. Oglądali również Katedrę św. Stefana w centrum – fantastyczną budowlę z krętymi schodami na górę wieży. Wieczorem na pożegnanie pobytu uczniowie mogli potańczyć na dyskotece ze swoimi rówieśnikami z Ebreichsdorf. Piątek do południa był dniem zajęć w szkole. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Jedna grupa rozegrała mecz piłki nożnej Austria-Polska, druga przygotowywała obiad. Natomiast trzecia uczestniczyła w lekcji informatyki po niemiecku. Około południa zakończyły się wszystkie zajęcia, a po obiedzie nastąpiło pożegnanie. Młodzież wymieniła ze sobą podarunki i po godz. 14.00 wyjechała w drogę do Polski. Pięć dni spędzone w Ebreichsdorf minęło bardzo szybko. Czas tam spędzony z pewnością zaowocuje nowymi znajomościami, które pozwolą otworzyć się na świat. W kolejnym roku młodzież z Ebreichsdorf będzie gościć w Ziębicach.

DKL24 (27.04.2018) odnotowują ekologiczną akcję przeprowadzoną w gminie Bardo.

Miejscowe nadleśnictwo włączyło się w ogólnopolską akcję sadzenia drzew. W całym kraju ma ich być posadzonych w tym roku około pół miliarda. Liczba robi wrażenie, szczególnie, gdy zestawi się ją z ilością wycinanych drzew. Nadleśniczy Antoni Bańdura do udziału w lokalnym przedsięwzięciu zaprosił m.in. bardzkich samorządowców z burmistrzem Krzysztofem Żegańskim. Wieść niesie, że łopaty „grzały” się im w rękach. Ale wcześniej chętnie skorzystali z instruktażu o tym, jak sadzić sosenki i świerczki.

Gazeta Ząbkowicka (26.04.2018) komunikuje o problemach z naborem urzędników wyborczych w powiecie ząbkowickim.

W ubiegłym tygodniu upłynął kolejny termin na przyjmowanie zgłoszeń od chętnych, by pracować przy wyborach samorządowych. W skali kraju potrzebnych jest wciąż 4,5 tys. urzędników. W powiecie ząbkowickim też jest dramat. Szefowie delegatur Krajowego Biura Wyborczego wysyłają pisma do wojewodów, marszałków, starostów, wójtów i burmistrzów, by ci wskazali kandydatów na urzędników wyborczych. Mają na to 7 dni. Problem w tym że ani wojewoda, ani burmistrz nie może zmusić Kowalskiego czy Nowaka, by został on urzędnikiem wyborczym. Dlaczego brakuje urzędników? Bo trudno spełnić wszystkie wymogi, jakie stawiają nowe przepisy. Urzędnikiem można być tylko w innej gminie niż ta, w której się mieszka i pracuje. Trzeba mieć wyższe wykształcenie i obowiązkowo pracować w administracji rządowej lub samorządowej albo w instytucji jej podległej. Za bycie urzędnikiem wyborczym można zarobić – w ramach pełnego miesiąca pracy – 4,5 tys. zł. Urzędnik ma jednak dojechać na swój koszt do gminy, w której będzie sprawować obowiązki, bo żadnego zwrotu kosztów podróży nie przewidziano. W okręgu wałbrzyskim – jak wynika z pisma KBW z 17 kwietnia – w 45 gminach zgłosiło się tylko 25 urzędników wyborczych. Brakuje aż 61. Nie lepiej jest w powiecie ząbkowickim (parz tabela).

Telewizja Sudecka (27.04.2018) przekazuje dobre wiadomości dla pasażerów komunikacji publicznej korzystających z transportu kolejowego i autobusowego w Dzierżoniowie.

Już niespełna kilka miesięcy do całkowitego zrewitalizowania Centrum Przesiadkowego w Dzierżoniowie. Prace trwają pełnią parą i w porównaniu do tego co pokazywaliśmy Państwu kilka miesięcy temu prace budowlane są na bardzie zaawansowanym etapie.

Gdyby w lokalnych mediach został pominięty jakiś ważny temat – prosimy o kontakt  z nami – poprzez formularz TWOJA INFORMACJA. Zajmiemy się sprawą, o której do nas napiszesz.