Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach.

Święcenia prezbiteratu otrzymał 1 listopada 1946 roku z rąk kardynała Adama księcia Sapiehy. Na biskupa konsekrowany był 28 września 1958 roku w katedrze wawelskiej i przyjął maryjną dewizę „Totus Tuus!” (Cały Twój!). 28 czerwca 1967 roku na kardynała mianował go papież Paweł VI. 16 października 1978 roku świat usłyszał słynną kanoniczną formułę „Habemus Papam!” (Mamy Papieża!) – pierwszy w historii Słowianin, metropolita krakowski został wybrany na Stolicę Piotrową wybrany i przybrał imiona Jan Paweł II. Jego pontyfikat był trzecim pod względem długości w dziejach Kościoła (dłużej tę misję wykonywali św. Piotr i Pius IX). Papież z Polski był mistykiem, kapłanem, filozofem, pedagogiem, poetą, dramaturgiem, aktorem. W trakcie posługi papieskiej odwiedził 132 kraje (w tym 9-krotnie Polskę) i przebył ponad 1 700 000 km. Gromadził olbrzymie rzesze wiernych, a rekordem była liturgia pod jego przewodnictwem na Filipinach, gdzie w 1995 r. obecnych było ponad 4 000 000 osób. 13 maja 1981 roku przeżył zamach na swoje życie, gdy został postrzelony w trakcie audiencji generalnej na placu świętego Piotra oraz rok później podczas pobytu w Fatimie, gdy zraniono papieża bagnetem. Kanonizował 478 świętych i beatyfikował 1318 błogosławionych, proklamował ponadto 14 encyklik.

Odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku. Podczas pogrzebu sześć dni później, który obserwowało w Rzymie ponad 5 000 000 ludzi (w tym ok. 300 000 wiernych i ponad 200 głów państw i liderów wspólnot religijnych na placu św. Piotra) tłum zgromadzony przed bazyliką watykańską skandował „Santo subito!” (Natychmiast święty!). Jan Paweł II został kanonizowany w 2014 roku w obecności dwóch swoich następców papieża seniora Benedykta XVI i papieża Franciszka. Dniem liturgicznego wspomnienia jest 22 października (w nawiązaniu do daty inauguracji pontyfikatu, co miało miejsce 22 października 1978 r.). Święty Jan Paweł II jest patronem rodzin.

W miejscowości Kobyla Głowa (gmina Ciepłowody) znajduje się kościół pw. Jana Pawła II. Relikwie św. Jana Pawła II są przechowywane w bazylice św. Jerzego Ziębicach oraz kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śląskich. Pomnik świętego papieża z Polski posadowiony jest na placu obok bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie. Szkoła Podstawowa nr 2 w Kamieńcu Ząbkowickim ma za patrona Papieża Jana Pawła II. Plac w Ząbkowicach Śląskich oraz skwer w Złotym Stoku mają imię Jana Pawła II. Wśród nas jest wielu, którzy mówią o sobie, że są „pokoleniem JP2”.

https://www.youtube.com/watch?v=rVGAwgbsH2w