W związku z organizacją IV Festiwalu Muzycznego im. Alojzego Tauxa, który odbędzie się w dniach 13 – 14 października 2018 r., między innymi w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śląskich, postanowiliśmy, wspólnie z Siostrami Klaryskami zainicjować społeczną akcję zbiórki funduszy na remont znajdujących się tam zabytkowych organów.

Instrument ten, zbudowany w 1894 r. przez znakomitą świdnicką firmę „Schlag und Sohne” to najlepsze organy w Ząbkowicach Śląskich. Niestety od 80 lat praktycznie nie remontowane. Dzisiaj, aby przywrócić ten instrument do pełnego brzmienia konieczny jest kosztowny remont, który został przez fachowców z tej branży oszacowany na kwotę około 130 000 zł. Z takim ciężarem nie są w stanie poradzić sobie Siostry Klaryski, które borykają się z innymi problemami remontowymi, związanymi z koniecznością dalszego remontu kościoła i jego wyposażenia.

Dlatego, w imieniu organizatorów festiwalu i sióstr, zwracam się do Państwa o pomoc w zbieraniu funduszy na ten cel. Wydrukowaliśmy cegiełkę na rzecz zbiórki, ze wszystkimi potrzebnymi danymi, którą można pobrać w kościele lub na klasztornej furcie. Mam nadzieję, że dzięki Państwa hojności, już w październiku br., podczas festiwalu będziemy mogli usłyszeć ich piękne, klasyczne brzmienie!! Wszelkim ofiarodawcom. Bóg zapłać!

Jerzy Organiściak / foto: Krzysztof Gnach