20 marca 2018 r. w klasach edukacji wczesnoszkolnej Zespołu Szkół Samorządowych w Ciepłowodach odbył się finał projektu ekologiczno-przyrodniczego pod hasłem „O przyrodę dbamy… połączony z obchodami pierwszego dnia wiosny.

Organizatorkami tej imprezy były nauczycielki Agnieszka Zawadzka i Agnieszka Ziernik. Celem projektu było poznanie obrzędów ludowych związanych z obchodami pierwszego dnia wiosny, obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie tą porą roku, a ponadto promowanie wartości ekologicznych i zachowań przyjaznych środowisku. Była to też okazja do podzielenia się swoją wiedzą, talentami i umiejętnościami. Uczniowie bowiem w dniu finału prezentowali to, nad czym pracowali od kilku tygodni pod kierunkiem swoich wychowawczyń.

W części pierwszej uczennice klasy III b zaprezentowały pozostałym uczniom ciekawostki o dawnych obrzędach i zwyczajach związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Uczniowie mogli zobaczyć Marzannę, poznać wiosenne kwiaty, wysłuchać śpiewu ptaków powracających z ciepłych krajów. Tę część uświetniły także filmy i piosenki o tematyce wiosennej w wykonaniu każdej z klas.

Część artystyczna zakończyła się wręczeniem nagród i wyróżnień laureatom konkursu plastycznego pt.: „Wiosna wokół nas” w którym pierwsze miejsce zajęła Dagmara Tapka z kl. III b, drugie miejsce Ada Adamczuk z kl. I,  zaś miejsce trzecie Roksana Gryk-Waloszek z kl. III b. Wyróżnienia otrzymali: Paulina Polny z kl.  III a, Ziemowit Szopiński z kl. III a, Maja Przepióra z kl. I. Odbył się również quiz wiedzy ekologiczno-przyrodniczej z nagrodami i wyróżnieniami dla poszczególnych  klas. W tym roku najlepsi okazali się: I miejsce: klasa III b, II miejsce klasa I, III miejsce klasa III a.

W drugiej części spotkania nastąpiły prezentacje zadań, które wcześniej przygotowywali wszyscy uczniowie. Pierwszoklasiści pochwalili się portretami Pani Wiosny, Uczniowie klas III prezentowali instrumenty ekologiczne wykonane z surowców odpadowych: były więc gitary, grzechotki, trąbki bębenki. Natomiast uczniowie klas II tanecznym krokiem, w rytm muzyki, zaprezentowali wiosenną modę. Do pokazu dołączyli uczniowie pozostałych klas, którzy specjalnie na ten dzień założyli na siebie oryginalne szaty i samodzielnie wykonane stroje.

Na koniec uczniowie udali się do swoich klas, gdzie pod kierunkiem swoich nauczycielek wykonywali zabawki i dekoracje z produktów ekologicznych: flakony na wiosenne kwiaty, wiosenne drzewka oraz zwierzątka: żabki, motyle i pszczółki, które przyozdobiły klasy. Dzień minął w radosnej, twórczej i wiosennej atmosferze. Gratulujemy zwycięzcom konkursów i życzymy dalszych sukcesów.

Agnieszka Zawadzka