Po raz szósty w Polsce i poza jej granicami, a po raz drugi w Kamieńcu Ząbkowickim, odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Od dzieci do seniorów – rodzinnie, w grupach i indywidualnie, ponad 60 osób postanowiło w niedzielne południe pokonać 1963 metrów. Trasę tę, wytyczoną na terenie parku pod Pałacem Marianny Orańskiej, przebiegli wszyscy zarejestrowani biegacze, którym sprzyjała świetna pogoda.

Dystans 1963 metrów przypomina rok, w którym zginął Józef Franczak, ps. „Lalek” – ostatni z uczestników antykomunistycznego podziemia, zamordowany przez komando bezpieki. Impreza rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, po czym wszystkich przybyłych powitał wójt Marcin Czerniec. Biegacze w charakterystycznych koszulkach z wizerunkami naszych bohaterów narodowych, wystartowali w pobliżu Domu Rządcy (kliknij i zobacz naszą relację w serwisie #dzieje_się_teraz).

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" – Kamieniec Ząbkowicki – 04/03/2018

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym #dzieje_się_teraz – start w Kamieńcu Ząbkowickim – relacja wkrótce w naszym portalu – #to_co_widzimy_na_żywotropemwilczym.pl

Opublikowany przez Zabkowice4YOU.PL Niedziela, 4 marca 2018

 

Metą był skwerek przy stawie (kliknij i zobacz naszą relację w serwisie #dzieje_się_teraz). Tam włodarz gminy, po zakończeniu biegu, udekorował wszystkich okolicznościowymi medalami.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" – Kamieniec Ząbkowicki – 4/03/2018

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym #dzieje_się_teraz – meta w Kamieńcu Ząbkowickim – relacja wkrótce w naszym portalu – #to_co_widzimy_na_żywotropemwilczym.pl

Opublikowany przez Zabkowice4YOU.PL Niedziela, 4 marca 2018

 

Do znaczenia drugiej konspiracji i jej wpływu na historię najnowszą naszego kraju nawiązał w odczytanym liście prezydent RP Andrzej Duda. Wójt Marcin Czerniec podziękował za patronat nad biegiem ministrowi Michałowi Dworczykowi oraz druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej i pracownikom Gminnego Centrum Kultury za organizację imprezy. Słowa wdzięczności zamieścił także na swoim fanpejdżu Facebook.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w Kamieńcu Ząbkowickim – 4/03/2018

Dziękuję za udany Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w Kamieńcu Ząbkowickim: uczestnikom, organizatorom i opiekunom wydarzenia. tropemwilczym.pl / Michał Dworczyk / Osp Kamieniec / Gminne Centrum Kultury Kamieniec Ząbkowicki

Opublikowany przez Marcin Czerniec – wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki Niedziela, 4 marca 2018

 

Warto podkreślić, że formuła biegu, nawiązująca do niedawno obchodzonego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, sprzyja nie tylko edukacji historycznej, ale także integrowaniu rodzin i lokalnych społeczności. Po zakończeniu kamienieckiej odsłony biegu, uczestnicy posilili się smakowitą grochówką i pieczoną na ognisku kiełbaską. Jak zauważyli biegacze z gminy Kamieniec Ząbkowicki, ale też ci, którzy przyjechali spoza gminy i powiatu, chwalili sobie kameralną aurę wydarzenia i jego sprawną organizację.

W tym roku Bieg „Tropem Wilczym” odbył się tylko w dwóch miejscowościach powiatu ząbkowickiego, tj. w Kamieńcu Ząbkowickim oraz w Ziębicach (kliknij, aby zobaczyć relację). Z nieznanych powodów impreza nie została zorganizowana w Ząbkowicach Śląskich, choć rok temu i dwa lata temu, cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości.