Wydarzenie zapowiadano od kilkunastu dni pod hasłem „smaczny wykład”. Tematem była dieta na bazie mleka i pasternaka.

Spotkanie odbyło się wczoraj w Lutomierzu. Tamtejsza serowarnia, prowadzona od trzech lat przez Malwinę Pasternak i jej mamę Stanisławę, jak można było się przekonać osobiście, jest miejscem, w którym nie tylko powstaje zdrowa żywność, ale też pielęgnowana jest idea konsekwentnej pracy i profesjonalizmu w tworzeniu potraw i napojów, jakich na co dzień nie spotkamy na sklepowych półkach.

Wieczór zaaranżowany był w konwencji prelekcji na temat ekologicznej żywności i degustacji zdrowych produktów tworzonych przez gospodynie lutomierskiej serowarni przy walnym wsparciu całej rodziny. Malwina Pasternak, w pierwszej prezentacji, skupiła się na zdrowej żywności tworzonej na bazie mleka krowiego. Mowa była dietetycznych zaletach mleka i sposobach jego przetwarzania. Jak się okazało, dzieje produktów mlecznych to fakty niemal równoległe do linii czasu, na jakiej mierzymy postęp cywilizacji. Także współczesne metody pracy z mlekiem, na bazie którego powstają różne napoje i potrawy, bardzo atrakcyjne smakowo i zawierające wiele wartości odżywczych, to – jak się okazuje – temat nie mniej intrygujący, jak przeszłość mleka. Pasternak – roślina mająca w historii polskiej kuchni bogato zapisane karty była tematem drugiej prezentacji. Państwo Leontyna i Marcin Pasternakowie wyjaśniali jak roślina, której nazwa jest identyczna z ich nazwiskiem rodowym, może być podstawą wyszukanych potraw i przetworów. Druga część wieczoru była czasem degustacji, której animatorką była Pani Stanisława. Przybyli mogli się raczyć rozmaitymi serkami, pieczywem oraz pasternakiem w kilku postaciach.

ZOBACZ WPIS NA TEN TEMAT NA BLOGU KOTOWICZ.PL

Serowarnia działająca w Lutomierzu, jak możemy przeczytać w serwisie internetowym tej rodzinnej firmy, pozyskuje mleko krowie najwyższej jakości od sprawdzonych, lokalnych producentów – rolników z wieloletnim doświadczeniem. Wytwarza sery, w skład których wchodzą wyłącznie naturalne produkty: niepasteryzowane i pasteryzowane mleko krowie, podpuszczka mikrobiologiczna, sól niejodowana, zioła. Specjalizuje się w produkcji sera podpuszczkowego młodego, niedojrzewającego. W samym Lutomierzu można się zaopatrzyć w powstające tam produkty, ale też uczestniczyć w warsztatach serowarskich przyciągających grupy szkolne i turystyczne. Niektóre produkty serowarni z Lutomierza trafiają między innymi na stoły gości prestiżowych hoteli w naszym regionie, które umieszczają je w swoich menu. Firma może się poszczycić wieloma wyróżnieniami i nagrodami. 16 września br. odbędzie się w Lutomierzu drugi już zlot miłośników sera i pasternaka, co warto już teraz zaplanować w swoich jesiennych kalendarzach. Zdrowo i smacznie dają jeść, a wokół cisza i piękne krajobrazy.