11 lutego 2018 roku o godz. 11:00 w  Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie odbyła się uroczysta Msza Święta w 78. rocznicę pierwszej zsyłki na Sybir. Poczty sztandarowe Związku Sybiraków Koła w Bardzie oraz szkół z gminy Bardo dodały rangi temu ważnemu wydarzeniu.

Po Mszy odśpiewano „Marsz Sybiraków” i odbył się krótki patriotyczny koncert w wykonaniu zespołu „Wiolinek”. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą martyrologię Polaków. Najpierw wiązankę złożył przedstawiciel Związku Sybiraków Koła w Bardzie. Z kolei delegacji z ramienia Urzędu w Bardzie i jednostek podległych przewodniczyła zastępca burmistrza Krystyna Sobieraj i przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kardaś. Uroczystości poprowadził prezes Związku Sybiraków Koła w Bardzie Dariusz Szewczyk.

Warto przypomnieć, że 10 lutego 1940 r. to data, która głęboko zapadła w pamięci mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. 78 lat temu, o świcie, rozpoczęła się pierwsza masowa wywózka Polaków do syberyjskich łagrów dotyczyła  ok. 200 tys. ludzi, w tym wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej, działaczy samorządowych. Zsyłane były całe rodziny, również niemowlęta i starcy. Warunki deportacji były tragiczne. Wywożonym Polakom dawano kilkanaście minut na spakowanie całego dobytku, a potem kierowano ich do przeładowanych wagonów towarowych. Wywiezieni trafili do północnych regionów Rosji, w okolice Archangielska, Irkucka oraz Kraju Krasnojarskiego i obwodu omskiego na Syberii. Była to pierwsza z czterech wielkich akcji deportacyjnych, jakie przeprowadził Związek Sowiecki w czasie II wojny światowej. Większość Sybiraków, którzy osiedlili się na terenie gminy Bardo, było deportowanych właśnie w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r.