Dałeś nam, Panie, Cud Wszechświata, Owoc Wszechbytu: Ziemię. Człowiek – brutalny technokrata gwałci jej przeznaczenie. Dałeś nam, Panie, zbóż rodzaje i wielobarwne kwiaty. Człowiek wytwarza nieurodzaje. Terra Deflorata! Dałeś nam, Panie, źródła wody, cud życiodajnej gleby. Człowiek rozmnożył własne trzody w iluzji sił potrzeby. Dałeś nam, Panie, sny bezpieczne, schroniłeś przed zatratą. Człowiek się wcielił w armie sprzeczne. Terra Deflorata! Dałeś nam, Panie, nad bogactwa dar powszedniego chleba. Człowiek w obsesji ziemiowładztwa urąga Łasce Nieba. Dałeś nam, Panie, Święte Prawa nad ksiąg elaboraty. Człowiek przemocą się napawa. Terra Deflorata! Dałeś nam, Panie, Słowo dźwięczne nad grzmiących trąb hejnały. Człowiek oracje swe niezręczne ozdabia w komunały. Dałeś nam, Panie, dar tworzenia Dobra wśród Bliźnich Świata. Zbaw nas od kłamstwa, złoczynienia. O! Terra Deflorata!

Natalia Niemen powiedziała o swoim najnowszym wykonaniu utworu napisanego i śpiewanego przed laty przez jej ojca, że „wiersz „Terra Deflorata” był pisany przez mojego tatę z gorzką myślą o zdegradowanej przez homo sovieticus krainie jego dzieciństwa, czyli o rodzinnej wsi Stare Wasiliszki i o Grodzieńszczyźnie. Jednak, studiując dogłębnie całość owego dzieła poetyckiego widzimy, że krąg goryczy zatacza swe kręgi jeszcze dalej. Bo oto Czesław Niemen celująco nazywa, co stanowi kardynalne źródło wszelkich bolączek człowieka od początku jego istnienia. Jest to odrzucenie miłości Boga i jego ponadczasowych praw, dzięki którym człowiek mógłby żyć szczęśliwiej, gdyby tylko życie według nich wybrał. Odrzucenie Boga oraz wszelka pożądliwość: własnej chwały, władzy, rzeczy, pieniądza, własnych zachcianek przez wieki doprowadzała, aż w końcu doprowadziła ludzkość do apogeum zła w postaci powstania totalitaryzmów, które zabijają na różne sposoby nie tylko człowieka, ale też faunę i florę. Czyli to, co pięknie i mądrze wymyślił dla nas Bóg, a myśmy tym pogardzili. Zdeptali prostotę, prawdę i czystość. Człowiek człowiekowi takie rzeczy uczynił, można by jeszcze dodać.” Trzy lata temu Natalia Niemen występowała w Ząbkowicach Śląskich i wtedy mogliśmy się przekonać o Jej wyjątkowej charyzmie. Utwór „Terra Deflorata” w wersji mikrofabularnej ukazał się zaledwie kilka dni temu.

W samo południe”  – w niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas. Zachęcamy Czytelników do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci klipów, które będziemy udostępniać wszystkim odbiorcom naszego portalu. Przesyłki można kierować poprzez formularz TWOJA INFORMACJA.