Już od poprzedniego semestru ząbkowicka Szkoła Podstawowa nr 1 nawiązała współpracę z Przedszkolem Publicznym nr 2 w Ząbkowicach Śląskich w celu realizacji projektu edukacyjnego „Czytamy przedszkolakom”.

Zaszczepianie idei czytelnictwa wśród najmłodszych służy nie tylko wzbogaceniu słownictwa, lecz także rozwija wyobraźnię i empatię oraz poprawia pamięć i koncentrację.

Pomysł, który zrodził się w głowie nauczycielki grupy 2. Pauliny Odelgi oraz polonistki Joanny Chuderskiej-Jendraszczyk, szybko podchwycili siódmoklasiści. Kilka razy w semestrze odwiedzili maluchy i czytali im najpiękniejsze baśnie polskie i europejskie. Korzyści ze spotkań na pewno są obopólne – dzięki siódmoklasistom przedszkolaki przekonały się, że czytanie może być przyjemnością, a nasi najstarsi uczniowie mogli sobie także przypomnieć własne przedszkolne czasy, biorąc udział w tańcach i zabawach. Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijała  i jeszcze nie raz odwiedzimy Przedszkole nr 2.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 lubią nieść pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Po sukcesie akcji „Kwiatek dla Tosi” społeczność szkolna włączyła się w kolejne.

Na początku 2018 r. zebraliśmy ponad 1000 zł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a ostatnio zorganizowaliśmy akcję pomocy dla kilkunastoletniej Zuzi. Uczennica szkoły w Lubnowie zmaga się ze złośliwym guzem mózgu. Koszty terapii przekraczały możliwości finansowe rodziców, więc z pomocą ruszyła najpierw szkoła, do której uczęszcza Zuzia, a potem inne placówki oświatowe.

W naszej szkole akcję zbierania pieniędzy na leczenie Zuzanki koordynował Samorząd Szkolny. Pani  Marlena Barylak i jej podopieczni zachęcali nie tylko uczniów, lecz także Rodziców i pracowników do wpłacania pieniędzy, które zostały w całości przekazane na konto Rady Rodziców Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Lubnowie. W krótkim czasie udało im się zebrać kwotę w wysokości 1413,50 zł, co jest niebywałym sukcesem! Wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego wydarzenia oraz darczyńcom składamy serdecznie podziękowania. Po raz kolejny udowodniliście, że działając razem, możemy więcej.

Joanna Chuderska-Jendraszczyk