Po subiektywnym zestawieniu faktów życia społecznego z poprzedniego roku i wyborze najciekawszych ubiegłorocznych wydarzeń kulturalnych, na finał podsumowania minionego roku proponujemy przypomnienie dziesięciu imprez sportowych, jakie odbyły się w powiecie ząbkowickim przez rok 2017.  

Relacje z wszystkich rozgrywek, zawodów, meczy i rozmaitych imprez sportowych znaleźć można w zakładce SPORT lub pod tagiem sport – natomiast poniżej, po kliknięciu na obrazek pod tekstem, trafiamy na opis i fotki związane z wybranym sportowym faktem.

LUTY

Po raz piąty w Polsce i poza jej granicami, po raz drugi w Ząbkowicach Śląskich, po raz pierwszy w Kamieńcu Ząbkowickim i Ziębicach. W Powiecie Ząbkowickim pobiegło w sumie ok. pół tysiąca osób. Na trzech trasach znaleźli się stali amatorzy biegania, ale także dzieci, młodzież, rodziny, a nawet osoby starsze. Podstawowy dystans wynosił 1963 metry – na pamiątkę roku mordu dokonanego na ostatnim z niezłomnych uczestników podziemia antykomunistycznego. To był Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym.

MARZEC

Ząbkowicka Hala Słoneczna po raz kolejny gościła Mistrzostwa Makroregionu Dolnośląskiego w Karate Kyokushin. W Mieście Krzywej Wieży i Frankensteina rywalizowało kilkuset sportowców z kilku województw. Gospodarzem imprezy był Ząbkowicki Klub Karate Kyokusinhkai.

KWIECIEŃ

Bardzianka Martyna Zelek zdobyła tytuł mistrzyni pucharu POLSKI w Kickboxingu seniorka +65 kg, pas federacji UFR Formuła K1.

MAJ

Inaugurację sezonu enduro w ramach cyklu „Kellys Enduro MTB Series” można zaliczyć do bardzo udanych. Ciekawe a zarazem trudne trasy, dobra pogoda, fajny klimat i niepowtarzalna atmosfera a przy tym kolejny rekord frekwencji. Miniony weekend 20 – 21 maja 2017 r. w Srebrnej Górze stał się nie lada gratką dla miłośników kolarskiego enduro.

CZERWIEC

Tegoroczny Powiatowy Rajd Rowerowy odbył się w Błotnicy na terenie Gminy Złoty Stok. Ponad 300 rowerzystów pokonało 11 km trasę wokół zbiorników „Kozielno” i „Topola” oraz wzięło udział w kilku konkurencjach, w których trzeba było się wykazać umiejętnościami jazdy na rowerze i dużą wydolnością płuc.

LIPIEC

Drugiego dnia Dni i Nocy Krzywej Wieży mogliśmy uczestniczyć w jeszcze jednym wydarzeniu – II Charytatywnym Triathlonie Rebelianta. Ponad 50 zawodników rywalizowało w bardzo wymagających zawodach, które rozpoczęły się od pływania na dystansie 1 km na zbiorniku Kozielno w gminie Paczków, skąd triathloniści przejechali 40 km rowerem, aby na koniec w Ząbkowicach Śląskich przebiec dystans 10 km. Zawody te to nie tylko sportowa rywalizacja – to również szczytny cel, jakim jest wspieranie stowarzyszenia SEZAM, które opiekuje się dziećmi chorymi na stwardnienie rozsiane. Organizatorem triathlonu był ząbkowiczanin Wojciech Ptak, który sam uprawia triathlon.

LIPIEC

Na boisku w Rudnicy odbył się XXI Turniej Piłkarski im. Ireneusza Kostana o Puchar Wójta Gminy Stoszowice. Wzięło w nim udział 5 drużyn: Wieża Rudnica (gospodarze), Cis Brzeźnica, Piasek Potworów, Inter Ożary i gościnnie zaproszona drużyna z okręgu wrocławskiego Szaluna Zębice.

SIERPIEŃ

Kenijczyk Kipkorir Bikot reprezentujący BENEDEK-TEAM wygrał IV uliczny bieg na 10 km w Ząbkowicach Śląskich ustanawiając jednocześnie rekord trasy. Afrykańczyk przebiegł trasę w czasie 31 minut 24 sekundy. Drugi ma metę dotarł aktualny Mistrz Polski do lat 23 w biegach ulicznych na 10 km Kamil Karbowiak z Brzegu, a trzecie miejsce wywalczył Szymon Belgaru z Międzyrzecza. Wśród pań tryumfowała Węgierka Zita Kacser (BENEDEK-TEAM), drugie miejsce zajęła ubiegłoroczna zwyciężczyni Dominika Napieraj z Wrocławia, a trzecie Małgorzata Zieleń. Na starcie ząbkowickiego biegu stanęło 315 uczestników.

WRZESIEŃ

Organizowany po raz pierwszy Bieg Szlakiem Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim okazał się bardzo udaną imprezą. Wzięło w nim ponad 130 osób, które przybyły nie tylko z terenu gminy czy powiatu ząbkowickiego, ale też z całego regionu. Wydarzenie stanowiło część kolejnego już Pożegnania Lata z Marianną Orańską. Trasy 5- i 10-kilometrowe okazały się bardzo malownicze i mimo pogody, która niepokoiła chwilowymi opadami deszczu, wszyscy biegacze pokonali wskazane im odcinki z najlepszymi z możliwych wynikami.

PAŹDZIERNIK

Ponad 100 biegaczy rywalizowało na 10-kilometrowej trasie biegu 3xZ – Grand Prix Powiatu Ząbkowickiego. Był to trzeci i ostatni bieg cyklu organizowanego przez Ząbkowicką Grupę Biegową Frankenstein – wcześniej odbyły się biegi w Ziębicach i Złotym Stoku. Pomimo bardzo deszczowej pogody na starcie pod halą słoneczną stanęło 113 zawodników. Wśród mężczyzn tryumfował Krzysztof Jilek z Bystrzycy Kłodzkiej, zaś wśród pań najlepsza okazała się Ewa Błauciak z Tarnowa.

 

FOT (ikona): Pixabay.com