Piątek, 1 grudnia, ok. godz. 3:00 – obwodnica Ząbkowic Śląskich. Samochód ciężarowy, jadący od drogi krajowej nr 8 i wiozący 20-tonowy ładunek zawierający popularne piwo, zmierza ku jednej z ząbkowickich hurtowni. Trwają opady świeżego śniegu. Na łuku, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 60 km/h, kierowca traci panowanie nad pojazdem. To fakty.

Później (tego nie wiemy z pewnością, ale ślady na drodze pozwalają snuć hipotezę), naczepa z towarem najpierw traci stabilność, po czym jedna jedna z burt ulega ciężarowi i cała zawartość, czyli kilka tysięcy butelek piwa, wysypuje się na jezdnię. Pieniące się piwo rozlewa się po nawierzchni i poboczu, a mnóstwo szkła i plastików rozsypuje się w miejscu zdarzenia. Ciągnik wpada za naczepą do rowu z wysokiej i stromej skarpy kilkadziesiąt metrów za mostkiem nad Budzówką. Wcześniej ścina spory odcinek bariery energochłonnej. Kierowca o własnych siłach wydobywa się z kabiny. Niewątpliwie sprzyjało mu wyjątkowe szczęście, gdyż nie doznał poważnych urazów. Natomiast samochód, którym transportował towar uległ całkowitemu zniszczeniu. Szczęśliwie nikt nie jechał z przeciwnej strony…

Przez piątek Obwodnica Ząbkowic Śląskich – o czym na bieżąco informowaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz został wyłączona z ruchu. Cały ruch tranzytowy przemieszcza się przez arterie miasta i znacząco hamuje płynność komunikacyjną na odcinku ulic: Kamieniecka na odcinku do Cukrowniczej, bo dalsza część jest w trakcie przedłużającego się remontu nawierzchni – co odnotowaliśmy w naszym portalu), Cukrownicza, Ziębicka, Staszica, Kusocińskiego, Żeromskiego i Wrocławskiej. Już od wczesnych godzin porannych służby drogowe zmagają się z totalnym zanieczyszczeniem pasa jezdni i poboczy. Zabezpieczają „skasowane” bariery wzdłuż skarpy, a w tym czasie udaje się zorganizować mechaniczne usuwanie stłuczonego szkła i plastików. Tuż po zmroku, ok. godz. 17:20 obwodnica została dopuszczona do ruchu.

Sobota, 2 grudnia, ok. 8:00 – na skarpie obwodnicy nadal znajduje się wrak ciężarówki. W powietrzu unosi się charakterystyczna ostra woń alkoholu. Pracownicy firmy przewozowej oczyszczają wrak i otoczenie ze zbędnych przedmiotów i resztek zniszczonego ładunku. Około południa pojawić się ma ciężki sprzęt, za pomocą którego wrak ciężarówki zostanie wydobyty i wywieziony z miejsca zdarzenia.

W najbliższych dniach ekipy Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei z Wrocławia ocenią skalę koniecznych napraw po wypadku. Być może ocenie podlegać będzie także widoczne gołym okiem i odczuwalne przez kierowców pofałdowanie nawierzchni znajdujące się na początku feralnego łuku. Podczas sesji rady powiatu ząbkowickiego, jaka miała miejsce w ubiegły czwartek, przedstawiciel DSDiK, składając sprawozdanie na temat stanu dróg wojewódzkich w naszym rejonie, że wspomniana „hopka” na obwodnicy „jest niepokojąca i będzie wymagać pilnej naprawy”. Do fatalnego wypadku doszło kilkanaście godzin później. Przypomnijmy, że I odcinek obwodnicy Ząbkowic Śląskich (spinający DK 8 z ul. Kamieniecką na rondzie) oddano do eksploatacji latem 2014 r. – co relacjonowaliśmy w naszym portalu. Od tego czasu na realizację czeka II odcinek pomiędzy rondem przy ul. Kamienieckiej a wylotem z miasta w kierunku na Ziębice.