Ten wieczór, organizowany w Ośrodku Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Ząbkowicach Śląskich, corocznie jest jednym z tych wydarzeń, które w cudowny sposób wpisuje w czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia wielorakie uczucia wspólne dla ludzi młodszych i starszych, dla osób proste i pełniących rozmaite funkcje – dla wszystkich ludzi spragnionych ciepła w sercu i bliskości z innymi.

Za sprawą serdecznej gościnności, bogatego w świąteczne przesłania programu jasełkowego, ale i wspólnej modlitwy oraz gestu, jakim są życzenia wymieniane przy okazji łamania się opłatkiem, wigilijny wieczór w ząbkowickim hufcu zawsze dostarcza pięknych wrażeń, cennych przeżyć i ciepłych emocji. Tak też było i w tym roku, gdy 14 grudnia 2017 r. – na zaproszenie społeczności OHP w Ząbkowicach Śląskich z kierownik ośrodka Krystyną Zerbok – spotkali się wychowankowie, pedagodzy oraz licznie zaproszenie goście reprezentujący niemal wszystkie ważne instytucje gminy i powiatu. Początkową modlitwę, poprzedzoną odczytaniem fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa Chrystusa, poprowadził ks. Krzysztof Faron – wikariusz parafii pw. Św. Jadwigi (o którym niedawno pisaliśmy w naszym portalu), na terenie której znajduje się ośrodek. Kapłan złożył również życzenia świąteczne i zainicjował dzielenie się opłatkiem. Przez kilkanaście minut sala wypełniona była gwarem gorących rozmów, spontanicznie formułowanych życzeń oraz mnóstwem wzajemnych serdeczności. Ta chwila niewątpliwie – jak każdego roku – przybliża spotkanie w ząbkowickim OHP do tego, co wielu z nas przeżywa w rodzinnych domach. Radość miesza się ze wzruszeniem, oficjalne formułki życzeń szybko przekształcają się w słowa adresowane prosto do serca drugich osób. Oficjalne życzenia złożyli także Bernadetta Brożyna – wojewódzki komendant dolnośląskiej OHP oraz gospodyni wieczoru kierownik ośrodka Krystyna Zerbok. Wszyscy przybyli na tę miłą uroczystość zostali także obdarowani symbolicznymi „aniołkowymi” upominkami wykonanymi przez podopiecznych ośrodka.

Tradycją tego spotkania są oczywiście jasełka – śpiewana i recytowana opowieść o zdarzeniach, które zmieniły bieg historii i jednocześnie nadal odmieniają umysły i serca kolejnych pokoleń ludzi wrażliwych na dobro, prawdę i piękno. Dziewczęta i chłopcy – wychowankowie ząbkowickiego OHP potrafią zawsze zaskoczyć swoją narracją. Wprawdzie bowiem sama historia jest powszechnie znana i nie ulega zmianie, to jednak sposób jej przekazywania, rozkład akcentów i widoczne na ich twarzach emocje, nie pozostawiają wątpliwości, że młodzież znajduje w kolejnych tekstach i gestach swoje własne doświadczenia i ujawnia swoje tęsknoty. Ten wątek – mniej czy bardziej uświadomiony – nadaje programowi prezentowanemu przez młodych szczególny i niepowtarzalny walor. Pewnie wszystkiego nie da się opowiedzieć w tej relacji, ale przecież warto wiedzieć, że ten rodzaj przeżyć pozostawia ślad na długo… „Nie było miejsca dla Ciebie…” – zabrzmiało podczas jasełek i nawet krótki fragment oddaje klimat chwili…

„Nie było miejsca dla Ciebie…” zabrzmiało podczas wieczerzy wigilijnej w Ośrodku Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Ząbkowicach Śląskich – już jutro relacja w naszym portalu 👍

Opublikowany przez Zabkowice4YOU.PL Czwartek, 21 grudnia 2017

 

Charakterystycznym akcentem wigilijnych wieczorów w Ośrodku Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Ząbkowicach Śląskich, jest okazja do rozmów przy obficie zastawionym stole. Zwyczajowe wigilijne potrawy wydłużają czas pogawędek, tym bardziej, że niecodziennie mogą się w tak familijnej aurze spotkać osoby zazwyczaj bardzo zajęte obowiązkami zawodowymi lub społecznymi. Wieczorna pora zwalnia z zaglądania na zegarek i rozmowom nie było końca. Za ten naprawdę przemiły wieczór należą się słowa wdzięczności kadrze i wychowankom, którym tą drogą składamy ponownie najserdeczniejsze życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego nowego 2018 roku.