Wieczór Narodowego Święta Niepodległości upłynął śpiewająco wszystkim, którzy podniosłe frazy oraz wzruszające lub radosne melodie traktują jako sposób na przeżywanie patriotyzmu. Do świetlicy wiejskiej w Stoszowicach zjechały się zespoły i wokaliści na II Przegląd Piosenki Patriotycznej. 8 grup śpiewaczych i 7 wokalistów wypełniło swoimi występami 3 godziny, a ze sceny usłyszeć można było kilkadziesiąt najbardziej znanych utworów doskonale oddających uczucia związane ze wspomnieniem wydarzeń sprzed 99 lat.

Wszystkich gości powitały organizatorki koncertu – Elżbieta Szopian – sołtys wsi Stoszowice oraz Teresa Wawreniuk – prezes Fundacji „Pozytywka”, które nawiązując do ubiegłorocznego spotkania, wyraziły ogromną radość, że idea śpiewanego patriotyzmu jest kontynuowana. Głos zabrali patroni i sponsorzy imprezy. W imieniu samorządu powiatowego wystąpił starosta ząbkowicki Roman Fester, jako przedstawiciel samorządu gminnego przemówił wójt gminy Stoszowice Paweł Gancarz, a w imieniu wiceministra obrony narodowej i posła Michała Dworczyka słowa pozdrowień dla organizatorów i uczestników koncertu przekazał Tomasz Krzeszowiec – asystent posła. Wśród gości oficjalnych byli ponadto Aleksandra Tanona – przewodnicząca rady gminy Stoszowice oraz Norbert Szandrowski – dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wszyscy wspólnie dokonali oficjalnego otwarcia przeglądu, który scenicznie poprowadził Franciszek Gawęda.

W kategorii śpiewu zespołowego wystąpiły następujące grupy: „Borowianki” z Przedborowej, „Każdy śpiewać może” ze Strąkowej, „Braszowiczanki” z Braszowic, „Starczowianie” ze Starczowa, „Złocienie” z Ząbkowic Śląskich, „Sulisławiczanki” z Sulisławic, „Tarnawianki” z Tarnowa oraz Chór „Laurus” z Ziębic. W kategorii solistów na scenie pojawili się: Agata Woźniczka ze Stoszowic, Szymon Kuziemko z Braszowic, Iwona Raczkowska-Szewczak z Braszowic, Joanna Wojtaczka z Braszowic, Łukasz Pintal ze Starczowa, Barbara Elbert z Ziębic i Stanisława Koprowska z Sulisławic. Zespoły i soliści byli oceniani na dwa sposoby. Oceny wystawiało 3-osobowe jury, którego członkiniami były panie z bardzo znanego w naszym regionie zespołu wokalno-muzycznego „Szalejowianki” z Szalejowa Górnego. Równocześnie na specjalnie przygotowanych kartach swoje głosy oddawać mogła licznie zgromadzona publiczność. Zarówno przed rozpoczęciem przeglądu, jak i w trakcie czynny był „słodki bufet”, gdzie sympatyczne wolontariuszki serwowały herbatę, kawę i smakowite wypieki. Kolejne występy były nagradzane obfitymi brawami, a każdy zespół i wokalista z rąk wójta Pawła Gancarza oraz organizatorek przeglądu, czyli Elżbiety Szopian i Teresy Wawreniuk otrzymywał pamiątkowy dyplom i upominek. Niektóre występy relacjonowaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz .

ZOBACZ WPIS NA TEN TEMAT NA BLOGU KOTOWICZ.PL

Emocje sięgały zenitu, gdy jury dokonywało podsumowania głosowania publiczności. Po nieco dłuższym oczekiwaniu ogłoszono, że laureatem w kategorii grup śpiewaczych został zespół „Borowianki” z Przedborowej. Natomiast laur w kategorii solistów uzyskała Agata Woźniczka – uczennica gimnazjum w Stoszowicach za wzruszające wykonanie słynnego przeboju Ireny Santor „Powrócisz tu…”.

Wręczanie nagród, wspólne zdjęcia, a przede wszystkim ogromna radość ze wspólnego świętowania 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj – tak można podsumować finał bardzo udanego II Przeglądu Piosenki Patriotycznej w Stoszowicach. Gratulacje należą się niewątpliwie wszystkim śpiewającym i muzykującym utalentowanym paniom i panom. Na wdzięczność zasługują sponsorzy i partnerzy koncertu. Szacunku wymaga praca i zaangażowanie obu głównych organizatorek wieczoru: Elżbiety Szopian i Teresy Wawreniuk. Inicjatywa śpiewanego świętowania doskonale trafia bowiem z rosnące zapotrzebowanie na wspólne przeżywanie tego ważnego dnia w patriotycznym kalendarzu Polaków.  Obie panie w minioną sobotę – na zakończenie – zaprosiły już na III przegląd w 100-lecie odzyskania niepodległości. Zatem – do zobaczenia! Tymczasem obejrzyjcie fotokronikę z tegorocznego spotkania…