Biuro Listów Św. Mikołaja to reakcja na ogrom napływających na adres GOKSiR listów dzieci do Mikołaja. Nieopodal Srebrnej Góry, w której swą siedzibę ma biuro, znajduje się wioska Mikołajów. To właśnie tam, przed kilkunastoma laty wszystko się zaczęło… Efektem zbiegu kilku wydarzeń, kilka lat temu listy zaczęły przychodzić na adres srebrnogórski.

W okolicach października zaczynają napływać listy od dzieci, przychodzą do stycznia, bez względu na sposób zaadresowania (Biegun Północny, Mikołajów, ul Chmurkowa, Laponia czy Niebo) i na to, czy posiadają prawdziwe znaczki, czy tylko namalowane przez zdeterminowane dzieci. Każdy list posłany do Św. Mikołaja trafia na adres GOKSiR w Stoszowicach, ul. Letnia 10 w Srebrnej Górze. Informacja o Biurze Listów dawno już przekroczyła granice kraju. Listy przychodzą nie tylko z całej Polski, ale także z Anglii, USA, Hiszpanii, Rosji, Ukrainy czy Chin. Czytanie i odpowiedzi na taką korespondencję daje wiele radości, tym bardziej, że dzieci często próbują „przekupić” Mikołaja ciasteczkami..!

Przez ostatnie miesiące w roku, starając się nie zaniedbywać innych obowiązków, zakładamy czerwone czapki i w pocie czoła pomagamy Mikołajowi odpisywać na listy, których każdego roku przychodzi ponad 1.000. Przelewamy na papier ciepłe Mikołajowe słowa, przybijamy specjalną Mikołajową pieczęć  i ślemy do czekających dzieci z nadzieją, że za rok będziemy w stanie dalej pomagać Mikołajowi. Staramy się w ten sposób pielęgnować jeden z cudów dzieciństwa i staramy się godnie reprezentować w tym względzie Św. Mikołaja. Niezmiennie nasze serca najbardziej roztapiają listy, w których dzieci nie proszą o prezenty dla siebie, a jedynie dla swoich najbliższych, czasem prosząc o pokój na świecie, czasem o to, żeby Adasia z klasy V już nikt nie przezywał, a czasem o nowe kolczyki dla mamy. Listów jest całe mnóstwo, a wyobraźnia dzieci – nieograniczona. Najczęściej jednak, list jest próbą gorącego zapewnienia Mikołaja o nienagannym zachowaniu dzieci przez cały rok… Zmiękczony tymi gwarancjami Mikołaj, dalej najczęściej dostaje konkretną listę prezentów, zwykle zabawek lub ubrań, coraz częściej sprzętu elektronicznego. Bywa, iż dzieci podchodząc do tematu bardzo konkretnie i profesjonalnie, dbając jednocześnie o finanse Mikołaja, załączają do listu broszurkę reklamową z marketu, ze wskazaniem na konkretną rzecz w promocji…

Często jednak dzieci proszą Mikołaja o konkretne sytuacje, emocje itd. Zdarza się też, że zamiast prosić Mikołaja o cokolwiek, same pytają Świętego, co chciałby dostać, jakie ciasteczka lubi i czy mleko od nich ma być ciepłe, czy zimne. Altruizm w tych listach cieszy najbardziej.

Dbając o statutową działalność GOKSiR skupiamy się głównie na wspomaganiu i zaspokajaniu potrzeb kulturalnych i rekreacyjnych społeczności lokalnej. To stąd wynikają utrudnienia w czynnym prowadzeniu akcji, która naszym zdaniem zasługuje na uwagę i inwestycję. Co roku, w miarę możliwości staramy się listy czytać i pozyskując sponsorów na znaczki -odpisywać na nie. Wielokrotnie zwracaliśmy się także z prośbą o wsparcie do Poczty Polskiej, która od lat nie widzi możliwości wspierania akcji… Biuro Listów Św. Mikołaja to wdzięczna i wyjątkowa działalność, która  potrzebuje wsparcia, zwłaszcza finansowego osób, widzących w niej jasny potencjał i magię.

Przez lata prowadzenia Biura, zdarzało się wielokrotnie, iż wybrani adresaci znajdowali chętnych do zasponsorowania prezentów -zwykle były to paczki ze słodyczami i drobnymi upominkami. Naszym zdaniem i wieloletnim doświadczeniem nie to jednak w Biurze Listów jest najważniejsze. Wielokrotnie dostawaliśmy sygnały od rodziców, opiekunów, iż największą frajdą dla małych adresatów jest LIST ZWROTNY OD MIKOŁAJA. Toteż robimy, co w naszej mocy, poszukując rokrocznie sponsorów, którzy chcieliby sfinansować zakup znaczków. Przy tysiącach listów jest to nie lada wyzwanie, dlatego Biuro listów Św. Mikołaja potrzebuje stałego wsparcia. W tym roku, wzorem poprzedniego – dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionej Twierdzy Srebrna Góra, do każdego listu zwrotnego do dzieci, dołączamy bilet wstępu na Twierdzę.

Biuro Listów, z uwagi na statut ośrodka potrzebuje patrona, który dostrzegając potencjał inicjatywy, także promocyjny, chciałby zaangażować się w Biuro Listów Św. Mikołaja także na dłużej. Nasze doświadczenie przez lata wielokrotnie podpowiadało nam różnorodne możliwości, korzystne zwłaszcza dla niezależnej firmy. Na bieżąco, co roku potrzebujemy wsparcia w postaci znaczków pocztowych, o co serdecznie Państwa prosimy. Na wszystkie Elfy z dużym sercem czekamy w Srebrnej Górze. Z  Biurem Listów można skontaktować się także drogą mailową i telefoniczną, do czego serdecznie Państwa zachęcamy.