Projekt realizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach „Puk, puk… kto tam? – poznaj rośliny krajowe” zainaugurowano wycieczką do lasu w okolice Skalic.

17 października br. pogoda dopisała jak pod zamówienie licealistów z ZSP Ziębice. Las w jesiennej szacie przepięknie prezentował się w promieniach słońca. Kusiły też malownicze gnejsowe skałki rozsiane na zboczach pagórków. Uczniowie klas drugich licealnych wysłuchali barwnej prelekcji gospodarza terenu – leśniczego ze Skalic pana Grzegorza Malca. Jako że była to wycieczka edukacyjna, młodzież odnotowała wiele ciekawych faktów z życia lasu. Nauczyła się rozpoznawać kornika drukarza sześciozębnego żerującego pod korą świerków. Poznała również konkurentów tego gatunku kornika. Leśniczy omówił słuchaczom najprostszy sposób niwelowania sporów między gatunkami ubiegającymi się o ten sam pokarm; podział opanowanego świerku na partie i „niewchodzenie sobie w paradę”.

Można uczyć się od przyrody harmonii i równowagi. Uczniowie poznali podstawowe gatunki lasotwórcze skalickiego lasu: jawory, buki, jesiony i lipy.  Opanowali terminologię stosowaną przez leśników dotyczącą wieku drzew (siewka, nalot, tyczkowina, drągowina i drzewostan). Nie zabrakło również ciekawostek myśliwskich. Las w purpurze i złocie, bogaty w naturalne odnowienie poskąpił uczniom ZSP Ziębice jedynie przyjemności zbierania grzybów. Za to umożliwił wykonanie przepięknych zdjęć, które posłużą do wydania florystycznego kalendarza na zbliżający się nowy rok w ramach działań projektowych.

Za spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Henryków serdecznie dziękujemy.

Danuta Woyciechowska wraz z uczniami