Wielu zbrojnych tędy przeszło, sporo się przelało łez, lecz wracali tu z orkiestrą, bo zwycięstwo jedno jest. Więc szumiały dla nich wierzby, i zakwitał biały bez, kiedy szli do niepodległej, spoza gór i rzek. Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest.  Uskrzydlona bielą orła, bije rytmem naszych serc. Niepodległa, niepokorna już nie zniknie nigdy z map, bo jest nasza, bo jest wolna, bo na imię Polska, Polska ma!  Jeszcze kurz nie opadł z drogi, jeszcze się czerwieni mak, a już wpisał czas w historię  tyle nowych dni i dat. Wszystkie znane i wciąż bliskie, bo dotyczą przecież nas. I tej nuty Chopinowskiej, która w sercach gra. Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest. Uskrzydlona bielą orła, bije rytmem naszych serc. Niepodległa, niepokorna już nie zniknie nigdy z map, bo jest nasza, bo jest wolna, bo na imię Polska, Polska ma! 

Autorem słów „Niepodległej. Niepokornej” jest Janusz Szczepkowski – piosenkarz i widowisk słowno-muzycznych/ Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat grając na skrzypcach. Po okresie fascynacji skrzypcami rozpoczął się dla niego czas pisania wierszy i pragnienie wyrażenia swoich uczuć za pomocą pióra i głosu – w postaci piosenki. Rodzice Janusza Szczepkowskiego zapewnili mu lekcje śpiewu u takich pedagogów jak: Ada Sari, Zbigniew Brzeziński (nauczyciel Jana Kiepury), Andrzej Bogucki i Janina Godlewska. Dalej kontynuował naukę w Studium Muzycznym na Wydziale Piosenkarskim w Warszawie. Utworzył w 1966 r. zespół „Varsovie”, a ich nagrania nadawała Radiostacja Harcerska i Polskie Radio. Utwory grupy dominowały na pocztówkach dźwiękowych wydawanych przez niezależnych wydawców muzycznych. W ten sposób zdarzało się, że piosenki „Varsovie” znalazły na jednej pocztówce dźwiękowej z Cliffem Richardem, Beatlesami czy Bobem Dylanem. Twórczość tego ostatniego artysty zainspirowała zespół do napisania jednego z pierwszych polskich protest-songów pt. List z Hanoi. Utwór jednak bardzo szybko zdjęto z anteny radiowej, a cenzura zakazała jej emisji ze względu „na zbyt big beatowy podkład muzyczny”. Po próbach sił jako piosenkarz Janusz Szczepkowski odkrył swoje powołanie jako autor tekstów. Początkowo tworzył na własną potrzebę, a z czasem zaczął pisać teksty dla innych wykonawców. Przyjaźnił się z wieloma utalentowanymi ludźmi m.in. Anną Jantar z zespołem Waganci, Reginą Pisarek, Barbarą Książkiewicz, Renatą Kretówną i Iwoną Niedzielską. Utwór „Niepodległa. Niepokorna” znalazł się w kanonie piosenek „solidarnościowych”, wykonywanych bardzo często w nawiązaniu do Narodowego Święta Niepodległości.

W samo południe”  – w niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas. Zachęcamy Czytelników do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci klipów, które będziemy udostępniać wszystkim odbiorcom naszego portalu. Przesyłki można kierować poprzez formularz TWOJA INFORMACJA.