Kobieta, która wygląda dobrze, czuje się dobrze. Wiek nie ma znaczenia. Wiedząc o tym, Fundacja Sztukupuku zaprosiła panie w wieku 50+ na cykl spotkań z Katarzyną Majewską, właścicielką Makutu – firmy zajmującą się wyrobem naturalnych kosmetyków. W każdy czwartek października spotykałyśmy się w uroczym miejscu.

W nastrojowych wnętrzach Rancho Lavender w Baldwinowicach uczestniczki warsztatów poszerzały swoją wiedzę na temat ziół, owoców, naparów, olejków, ekstraktów octowych – i długo jeszcze można wymieniać. Okazuje się, że w oparciu o posiadaną wiedzę można czerpać z naturalnych zasobów roślin, które występują na terenie Dolnego Śląska. Dodatkowo oprócz przetworów czy herbatek można skomponować ekokosmetyki działające równie skutecznie, jak kupowane w sklepach.

Bohaterem pierwszego spotkania był cukier, który w nadmiarze szkodzi, ale – jak się okazuje –  świetnie działa na cerę. Mieszanka cukrów wzbogacona o naturalny środek myjący, zmielone zioła i suszone owoce to rewelacyjny peeling. Każda z pań wykonała kosmetyk dostosowany do jej cery, dodając ulubiony zapach (zastosowano olejki eteryczne).

Na kolejnych warsztatach królowały naturalne toniki. Napary oraz wywary z ziół i owoców stały się bazą dla toników do twarzy i płynów do kąpieli. Podobnie jak na poprzednich warsztatach każdy produkt był dobrany do potrzeb i preferencji uczestniczek.

Dieta, tryb życia, wiek mają duży wpływ na wygląd. W kolejny czwartek października Kasia Majewska opowiadała o zależnościach między codziennymi nawykami a stanem skóry, o naturalnej suplementacji za pomocą witamin i minerałów roślinnych. Indywidualne ankiety po wypełnieniu zostały zanalizowane i na ich podstawie określone zostały potrzeby, jakość i rodzaj cery. Wspólnie wykonano krem do twarzy.

W czasie ostatniego spotkania była mowa o octach owocowych i sodzie oczyszczonej, które świetnie radzą sobie z wszelkimi domowymi zabrudzeniami, począwszy od brudnych naczyń, na usuwaniu kamienia w łazience skończywszy. Tego typu produkty czyszczące to coś w rodzaju domowego recyklingu, co ważne dla mieszkańców wsi – nienaruszające flory bakteryjnej domowych oczyszczalni.

Cieszymy się, że udało nam się zebrać grono osób aktywnych, chętnych do poszerzania swojej wiedzy. Nasze uczestniczki sporo wiedzą i chętnie uczą się czegoś nowego, utwierdzają się w swoich doświadczeniach. Było sporo pytań, notatek. Wiadomości wyniesione z naszych spotkań na pewno będą inspiracją do dalszych poszukiwań i świadomego korzystania z dóbr natury.

Projekt jest realizowany w ramach programu „Bezpiecznie i zdrowo” ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla zadań realizowanych w ramach projektu grantowego LGD „Qwsi”

Tekst: Barbara Trzybulska
Foto: Katarzyna Sobocka, Barbara Trzybulska, Dorota Felcenloben